Под мотото „НЕ на зависимостите!“ се проведе поредица от младежки двудневни форуми и хепънинги в 10 града на страната – инициативата приключи с отразен изключителен интерес и огромен успех.
Екипът на „Старс Академи“ финализира успешно дейностите по проект „НЕ НА ЗАВИСИМОСТИТЕ!“, гостувайки в градовете Бургас, Велико Търново, Шумен, Русе, Силистра, Добрич, Разград, Сливен, Търговище и Варна. Младежите от 10-те града се оказаха любознателна аудитория, въоръжена със способности да водят открит диалог, да разучават задълбочено и анализират видовете зависимости в посока оздравяване на съвременното общество. Провокиран бе директен сблъсък чрез видео клипове с реални участници младежи за изостряне на общественото внимание относно разрушителната сила на зависимости като наркотици, алкохол и електроника и да засилят обществената отговорност за доброто здраве на деца и младежи от 15 до 29 години.
В проведените двудневни Форуми и Хепънинги за превенции на рисковото поведение и различните видове зависимости взеха участие младежи от 15 до 29 годишна възраст, а темата зависимости се оказа съществена за обединяване на усилията в посока превенции срещу зависимостта от наркотични вещества, алкохол и електронна среда.
При Форумите дискусионните панели с излъчените образователни клипове по темите бяха наставлявани от специалисти – юрисконсулт и психолог, които предоставиха достъпна среда за открит и директен диалог с подрастващите за проблемите на зависимостта от наркотици, алкохол и електронна среда. Участници бяха предимно представители на гимназии и училища от различните градове. Включиха се и членове от доброволчески групи към Дирекция „Превенции“, които споделиха опит в тази посока. Разискваха се теми и се организираха ролеви игри, които засягаха превенции на рисковото поведение при наркотична зависимост, що е то зависимост и как да я преодолеем, влияния на наркотични вещества; алкохолна зависимост – употреба, състав и свойства, рискове за здравето; електронна среда - пристрастеност и поведение; изборът, който правим, какви са последиците и т.н.
Особено внимание бе обърнато на това, как да разпознават младите хора симптоматиката, как да се предпазват по-успешно, как да развиват самоконтрол, към кого да се обърнат, как да помогнат на приятел, каква е околната среда на общуване, разпознаваема ли е зависимостта и т.н.? И най-важното - насоки към здравословен начин на живот.
Поддържан интерес бе проявен и към законовите последици от всяко действие или бездействие под влиянието на различните вещества – чувството за отговорност към себе си и към околните.
Хепънингите в градовете срещнаха многобройни привърженици, а формата създаде условия за творческа изява на малки и големи, давайки пример за осмисляне на свободното време и добра практика за поставяне на лични цели. В подкрепа на инициативата взеха участие както младежите от училищата, вокални и танцови школи от градовете, така и известни певци и артисти, съпричастни с каузата. Включилите се в каузата участници получиха подаръчни аксесоари с логото на проекта и с отличителния слоган „НЕ на зависимостите!“
Юношеството и младостта са етапи от живота, които са свързани с поемане на риск и експериментиране, което може да включва употреба на психоактивни вещества. Употребата на наркотици сред младежите може да бъде част от по-широк модел на поведенчески проблеми и поемане на риск. Следователно всички предприети действия трябва да бъдат насочени към определящите фактори на тези общи поведения, а не само към употребата на наркотици. Важно е да се задействат програми, политики и интервенции за превенция, ако в допълнение към намаляването на употребата на психоактивни вещества те понижават равнищата на насилие и тормоз, повишават учебните и академичните постижения и създават предпоставки за по-добра жизнена среда.
Необходимо е създаването на мерки, които да насърчават родителите да обръщат по-голямо внимание при подрастващите, тъй като те не са достатъчно зрели и имат нужда от насоки и подкрепа.
Заключението от проведените Форуми и Хепънинги е, че темите изискват продължение и последващо надграждане на информацията.
Екипът отбеляза, че превенциите следва да бъдат тема, засягаща и други групи лица – родители, учители, треньори и др. От гледна точка на правна тематика и обсъждайки различни казуси, участниците показаха разбиране и възприятие на процесите и благодарност за това, че се внася яснота по тези теми и чрез използване на тези знания биха могли да се предпазят от евентуални последици или да реагират правилно в дадена ситуация, чрез търсене на правата си.
Сдружение „Старс Академи“ има нова мисия - гласност в провеждането на повече подобни младежки инициативи за висока степен информираност, разпознаваемост и максимална полезност за всички зависими и независими младежи.
Проект под надслов "Не на зависимостите!" бе организиран от Сдружение "Старс Академи" - гр. Варна по проект НПИМД-КО2-042/2023/25.03.2023 г. „НЕ на зависимостите!“ с финансовата подкрепа на Национална програма за изпълнение на младежките дейности по чл.10а от Закона за хазарта за 2023 г. Договор №25-00-61 от 18.07.2023 г. към Министерството на младежта и спорта.
Общо 11 награди "Варна" ще бъдат връчени тази година. Голямата награда "Варна" няма да има носител, тъй като от 4-те номинации, нито една не е събрала 2/3 от гласовете на журито, което е 7-членно. Според предложението на журито наградените трябваше да са осем, но общинските съветници от комисията по култура решиха да добавят писателя Христо..
Община Варна ще върне на държавата имот на ул. "Преслав" № 22, реши на заседание постоянната комисия "Собственост и стопанство" към Общинския съвет. Става дума за сграда - публична държавна собственост, в която в миналото се е помещавал бившият хотел "Комерсиал". Към момента обектът е неизползваем и опасен. Сградата на "Преслав" 22 вече е..
Равен достъп до водите и ресурсите на ЕС в Черно море и да се облекчат законодателните условия така, че да се стимулира и дребномащабният риболов. Това са теми, обсъждани на среща между представители на 11 консултативни съвета от Европейския съюз и европейския комисар по рибарство и океани Костас Кадис, целта на която е оформяне на Общата европейска..
Разискванията по втория вот на недоверие срещу кабинета на Росен Желязков приключиха. Парламентът ще пристъпи към гласуване в 14:30 часа в четвъртък. Депутатите дебатираха по внесения вот на недоверие на тема "корупция" в продължение на 5 часа. Вносители са МЕЧ с подписите на народни представители от „Възраждане“ и „Величие“. Това е вторият вот на..
По повод Деня на Конституцията на Република България – 16 април, и професионален празник на юристите и съдебните служители, по инициатива на членовете на организационната секция в Окръжна прокуратура – Добрич към Сдружение на администрацията в органите на съдебната власт (САОСВ), ученик от добричко училище беше поканен да гостува в Окръжна прокуратура..
Студенти от различни специалности от Икономическия университет във Варна посетиха на място и се запознаха с работата на областната администрация в рамките на Деня на отворените врати. Те бяха информирани за правомощията на областния управител, за историята на администрацията, както и с действащата приемна за граждани. Събитието предизвика интереса..
Депутатите решиха да започнат работа с дебатите по внесения от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" втори вот на недоверие към правителството на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията. В приетия дневен ред за тази седмица са включени четири изслушвания на министри, съобщава БНР. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова отказа да..