Положителните температури няма да са много добре дошли за нас – всички, които работим под открито небе, както казваме. Ако трайно се задържат високите температури, специално при овощните дръвчета ще тръгне рано сокодвижението и това ще доведе до ранен цъфтеж. Ако даден сорт трябва да цъфне нормално, по книга, последните дни на март – първата седмица на април, ще изпревари с десетина дена, което може би ще бъде фатално, тъй като както казват старите хора до Гергьовден има опасност от слани. А, когато паднат сланите ще има много повреди по цветовете и реколтата ще бъде много малка. Това коментира за Радио Варна инженер-агрономът Боян Богомилов, собственик на овощен разсадник в русенското село Басарбово.
Например м.г. в Русе само един ден през април беше фатален, когато температурата падна до (-6) градуса, на места до (-10) и повреди всичко. Независимо, че ябълките и крушите са късноцъфтящи. Но, всичко е въпрос на микроклимат. В Южна България или във Варна, където зимата е топла, заради морето, нещата ще бъдат по-зле, тъй като овошките ще тръгнат, ще се развият и това неминуемо ще доведе до ранен цъфтеж и след това до осланяване, ако има такива ниски температури. Време е вече да има добра година, за което и аз се надявам, но там е всичко до късмет, подчерта Богомилов.
Тук не става въпрос за затоплянето на въздуха, а на почвата. Когато се затопли почвата от 5 до 8 градуса в продължение на една седмица движението на соковете ще започне и след това трудно може да бъде спряно, подчерта агрономът. Хубаво е да има няколко студени вълни и след това. При есенниците е много важна снежната покривка, оттам идва влагата. Колегите в тази сфера са професионалисти и вероятно ще успеят да постигнат нужните добиви, защото все пак имаме някаква влага. Най-вероятно те са използвали снежната покривка, която беше допреди няколко седмици, тогава вкарват и важните азотни торове. Може би при тях ще бъде добре.
Създават все по-нови, по-устойчиви и по-късно цъфтящи сортове
Селекционерите имат задачата да измислят начини за адаптиране на овощарството към климатичните промени, добави Богомилов. Такава е тенденцията - в много държави има вече селекционни центрове, които създават все по-нови по-устойчиви и по-късно цъфтящи сортове. Има нова неща в производството на овощния посадъчен материал, които правим и са като подготовка за тези промени. Например за кайсията – вместо да се облагородява ниско долу на овошката да се слага пъпката, се слага високо горе, тоест стеблото е дивата част. По този начин реално се забавя сокодвижението. Но, старите хора са казали „срещу Природата няма как да се получат нещата“.
Акция по кръводаряване се провежда днес от 10 до 14 часа пред хранителен магазин в с. Тополи. Тя е под егидата на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева. На всеки кръводарител ще бъде предоставена подкрепително тонизираща храна в размер на 8 лв и служебна бележка за ползване на отпуск. Инициативата е част от мащабната кампания в..
Любовта е разковничето във всяка професия, така е и в учителството, и в ограмотяването на подрастващите. А когато това се отнася до най-мъничките, които все още трудно говорят и пишат, тя е в основата на всичко. Децата я усещат, попиват и връщат многократно към учителя със знания, внимание и желание за покоряване на нови върхове. Детелина..
В сърцето на квартал „Трошево“ във Варна между няколко панелни блока става нещо красиво. Там, където доскоро са властвали бурени и отпадъци, днес цъфти градина, създадена с грижа, въображение и… лични средства. Междублоково пространство на улица „Йордан Йовков“ прилича на малка ботаническа градина. А само до преди пет години..
Най-важният фактор за всеки родител, който търси бебешки колички, е безопасността на детето му. За щастие съвременните модели включват множество системи за сигурност, надеждна конструкция и допълнителни функции, които да улеснят ежедневието ви. Но кое е най-важното, на което трябва да обърнете внимание, когато търсите безопасни бебешки колички?..
Необходими са превенция и планиране, за да могат местните общности да купуват и потребяват разумно храна във връзка с предстоящия летен сезон. Това е целта на днешното обучение по европейския проект FoodWISE или в превод "Храни се разумно", което се провежда в Технически университет-Варна. Още от репортажа на Ваня Славова в прикачения звуков файл:..
Мащабно събитие, организирано от Ротари клуб - Балчик, с което ротарианци и общественост заявяват „Не на дрогата“, стартира днес на два етапа в Балчик. Над 650 деца от три училища са част от богатата програма на събитието, което се провежда със съдействието на Община Балчик, СОНИК СТАРТ и Държавен културен институт "Двореца". Започна тази сутрин..
За втора поредна година конкурсът в район „Владислав Варненчик“ във Варна „Пъстро и създадено с любов“ за най-красива градинка и междублоково пространство, спечелиха хората от блок 205, вход 2, за който са гласували в интернет 258 души. Диана Тодорова получи почетната грамота от кмета на района Николай Костадинов. Наградите за победителите са..