Конференция на тема "Българското общество против новите ГМО" се проведе днес в столицата, а поводът беше предложението на ЕК за въвеждане на нови геномни техники в ЕС. По време на форума бяха представени становища от над 140 български организации, които се обявяват против новите ГМО.
Въпросът с въвеждането на новите геномни техники не е решен окончателно. Вчера, с крехко мнозинство, Европейският парламент подкрепи законодателното предложение на Европейската комисия. Съветът на Европа обаче е против и тепърва ЕК ще трябва да започне преговори с всяка държава-членка, за да се достигне до единомислие в Съвета.
Много от държавите обаче са против новите геномни техники и единната позиция по въпроса е много трудно осъществима. Това каза основният организатор на конференцията д-р Светла Николова от Сдружение „Агролинк“: „България отново е гласувала „въздържал се“, но държави като Австрия, Румъния, Полша, Словакия, Словения, Унгария и Хърватия гласуваха против“
Един от сновните проблеми с новия регламент е, че той предвижда отпадане на регулацията на новите генномодифицирани организми. От юридическа гледна точка дерегулацията поставя въпроса за отговорността за човешкото здраве. Кой ще поеме отговорността, ако след години се окаже, че мотифицираните организми са вредни, попитаха участници в конференцията. Те се обадиниха около мнението, че друг основен проблем е липсата на достатъчно информация по въпроса, както и на обществен дебат.
Асен Ненов от Асоциация „Активни потребители“ коментира, че приемането на новите ГМО ще доведе не до криза, а до катастрофа относно храните, които ядем.
Д-р Мирослав Първанов – зам.-председател на Българския ветеринарен съюз, съобщи, че на 20 януари са провели заседание на Нац съвет с представители на всички областни колегии. Единодушно са гласували против новите геномни техники, както и промените в регламента относно контрола и регулацията
Светла Николова допълни, че се подготвя нов регламент, този път за ГМО животни в Евросъюза. Тя съобщи още, че от „Агролинк“ подготвят предложение до министерството на земеделието за въвеждане на етикети, на които да е отбелязано, че животното е хранено с ГМО растения и фуражи. В Германия и Австрия има такива наредби.
Д-р Милен Чанев от БАН подчерта, че не е възможно биологично земеделие и ГМО да съществуват паралелно и че това е записано в старите регламенти на ЕС, които все още са в сила. Той напомни, че опрашването ще доведе до смесване на ГМО растения с биорастения и диви растителни видове. „Искате да си направите чай от дива мащерка. След опрашването с ГМО такова нещо като дива мащерка вече няма да съществува“, каза д-р Чанев.
Даниел Матов от Съюза на контролиращите лица в България, заяви, че един от големите проблеми на регламента е, че няма оценка на риска и не гарантира последващ контрол.
Д-р Дора Пачова, която е специалист по детско здраве и молекулярна генетика съобщи, че се предвижда ГМО храните ще са устойчиви на антибиотици. Когато тези храни се консумират от хората, те ще повлияят на чревната флора и антибиотичната резистенност, която така или иначе, вече е сериозен проблем за хората.
В края на конференцията организаторите обявиха създаването на Движение „Да опазим българската земя и храна“. Една целите на движението е да се бори срещу концепцията, разбита от авторът на новите ГМО, който, според Светла Николова, е казал: „Ние трябва да изоставим еволюцията и да създадем нов свят“.
Община Варна отговаря на критериите за кандидатстване за проекта за изграждане на социален дом за хора в интелектуални увреждания в квартал "Възраждане". Това подчерта кметът на Варна Благомир Коцев във връзка с настояването на общински съветници от политическа партия "Възраждане" за друг терен, подготвян за неговия строеж. Общински съветници..
Планираната резитба на сухи и прерасли клони на дървета от вида Акация и Софора в зелените площи около читалище „Отец Паисий“ в район „Приморски“ ще продължи на 1 ноември (петък) и на 4 ноември (понеделник), съобщиха еколозите от кметството. И в двата дни дейностите ще се извършват от 8:30 до 16:00 часа. Отново молим гражданите да не паркират..
Аптеките да имат достъп до данните за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат промени в Закона за лекарствените средства, публикувани за обществено обсъждане. Тази система ще следи за недостиг на всички лекарства, отпускани по лекарско предписание, а не само включените в Позитивния..
Благотворително бягане в подкрепа на Украйна и хората, които воюват по дългата над 1000 км. бойна линия ще има тази събота във Варна. Зад организацията застават от създадената от етнически българи платформа "Бесарабски фронт" и Посолството на Украйна в България, каза Генадий Воробьов, съосновател на "Бесарабски фронт: Мястото е Морската..
Средства за изготвяне на технически паспорти на всички 55 подлеза в града ще бъде заложени в бюджета на Община Варна за 2025 г. Това ще ни даде ясна представа за състоянието им и ще можем да планираме качествено ремонтите и поддръжката на всеки от тях. Това заяви директорът на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ Тихомир Тимов на..
С декларации на групи в Общинския съвет на Варна започна редовното заседание. От "Продължаваме промяната - Демократична България" посочиха, че дебатите по темата за увеличаването на капитала на дружеството, което управлява стадион "Варна", са били прекратени бързо на постоянната комисия по собственост и стопанство. Така е бил заглушен гласът на варненци и..
Новоизбраните районни кметове на районите "Одесос" и "Приморски" - Янислава Шопова и Николай Желязков, положиха клетва в началото на редовното заседание на Общинския съвет на Варна. В зала „Пленарна“ те се заклеха да спазват Конституцията и законите на страната, във всичките си действия да се ръководят от интересите на гражданите от Варненската община..