Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблем с популацията на бездомните кучета имат всички общини във Варненска област

Общини: Кастрирани и ваксинирани у нас кучета се изнасят за платено осиновяване в чужбина

Искат промени в чл.7 и чл.17 от Закона за ветеринарно-медицинската дейност, които в сегашния си вид допускат тези недобросъвестни практики

Снимка: Светослав Цветанов

В момента повечето общини имат договор с ветеринарна клиника за ваксиниране и кастрация. Но, навсякъде популацията се увеличава, особено пролет и есен. Стопани оставят новородени кучета в района на ветеринарната клиника, с която общината работи. Това сподели кметът на Долни Чифлик Красимира Анастасова. От данък "домашен любимец" в Белослав събираме по 5 лв. и не можем да стигнем 1000 лв. на година, а разходите ни са от 5 до 8 хил.лв., отбеляза кметът Деян Иванов. Осиновяванията са малко. А това, че отделни хора хранят бездомните кучета е проблем, защото се формират глутници, които си бранят територията. Това отбеляза Ясенка Моллова, ръководител отдел „Инвестиционна политика“ в Община Бяла. Това стана ясно на среща на областния управител проф.Андрияна Андреева с кметовете на общини от областта. Инициативата за тематичната среща беше на кмета на Вълчи дол Калоян Цветков, който предложи обединение на няколко общини за изграждането на общ приют.

За цялата област е един приютът - в с.Каменар, до Варна.

Представители на общините от областта споделиха също, че от две-три години има и злоупотреби от отделни граждани и НПО, които пускат новородени животни на улицата и след като бъдат ваксинирани, обезпаразитени от общината, ги прибират и предлагат за осиновяване, вкл. зад граница. Другата практика, която споделиха кметовете е, че отделни лица водят животни за обработка от ветеринар, след което изискват разходите от общината, защото животното е било бездомно. Използват се чл.7 и чл.17 от Закона за ветеринарно-медицинската дейност, които в сегашния си вид допускат тези недобросъвестни практики, които са и трудно доказуеми, коментира Невена Ангелова, началник отдел Опазване на околната среда в Община Аксаково.

Областният управител и кметовете се обединиха около създаването на работна група, която ще се координира от Невена Ангелова. Заедно ще определят терен за нов приют и как ще се финансират изграждането му и последващата поддръжка. Първата стъпка ще е да се направи кампания там да се прави доброволна кастрация от страна на стопаните. Другата задача на работната група ще е да се инициира прецизиране на цитираните регламенти в Закона за ветеринарно-медицинската дейност.



По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полярно сияние оцвети небето и над България

Необичайно полярно сияние, дължащо се на слънчево изригване, беше наблюдавано в България през изминалата нощ, съобщава БНР. На явлението, което оцвети небето в пурпурно-алено, можеха да се наслаждават в Румъния, Молдова, Полша, Германия, Франция, Англия, Гърция и Унгария. Снимка: Meteo Bulgaria

публикувано на 11.05.24 в 16:52

„Подай ръка – спаси лапа“ от приюта в Каменар ще се проведе във Варна

Кампанията „Подай ръка – спаси лапа“ ще се проведе на 12 май от 10:00 до 16:00 часа на полянката под Пантеона в Морската градина. Събитието се провежда за трети път, като тази година мотото е „Осинови порода „любов“. Организатор е Ротаракт клуб – Варна и техни партньорски организации, със съдействието на Община Варна. Целта на кампанията е да насърчи..

публикувано на 11.05.24 в 16:45
Цар Фердинанд

Пренасят тленните останки на цар Фердинанд в София

Цар Фердинанд се завръща в България. Пренасянето на тленните останки от Кобург в София се очаква до месец, съобщиха от двореца „Врана“, предаде БГНЕС. След кончината му в гр. Кобург през 1948 г. тялото на цар Фердинанд I е положено временно в криптата на католическата църква „Св. Августин" в същия град. В годината на смъртта му погребението на царя..

публикувано на 11.05.24 в 15:04
Икона Св.Св.Кирил и Методий, РИМ-В.Търново

Светите братя Кирил и Методий почитаме на 11 май

Българската православна църква почита днес светите братя Кирил и Методий. Денят се отбелязва с празнична света литургия, отслужвана във всички епархии. Двамата братя са канонизирани като светци в края на девети век за превода и популяризирането на Библията и за разпространяване на християнството сред славяните. Първите сведения за..

публикувано на 11.05.24 в 09:05
ПГГСД

Радио Варна представя - 100 години ПГГСД "Николай Хайтов"

100 години. Точно толкова се навършват през 2024-а от основаването на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна. От малко селско училище до модерна гимназия пътят е дълъг, но всяко усилие си е струвало, убедени са всички, които са свързали живота си с него. В началото са били само две стаи..

публикувано на 11.05.24 в 09:00

Великденското интелектуално състезание "Какво? Къде? Кога?" ще се проведе на 11 май

На 11 май от 16:30 часа в Младежкия дом във Варна ще се проведе Великденско интелектуално състезание "Какво? Къде? Кога?".  В надпреварата ще вземат участие 8 представителни отбора, всеки с по 6 състезатели. В решаването на интелектуалните загадки ще премерят сили младежи от Клуб „Делфин“- Варна, основни и средни училища, професионални и профилирани..

публикувано на 10.05.24 в 19:20

Аматьорските футболни лиги отново се обединяват в благотворителен турнир по мини футбол в полза на Павел Станчев

Павел Станчев води неравна битка с коварна и много рядка болест. Става въпрос за Сарком на Юинг – рак на костите, чието лечение се оказа резистентно към първоначално приложената терапия и отново са нужни средства за нова и по-скъпо струваща терапия. През ноември 2023 г. огромна вълна на съпричастност допринесе в събиране на средства, с които да започне..

публикувано на 10.05.24 в 17:26