Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две нови зали за сценични изкуства са заложени в Плана за интегрирано развитие на Варна

Въртящият се кръг за сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър вече е пристигнал от Китай и предстои да бъде монтирана. Това каза за Радио Варна Даниела Димова – директор на Театрално-музикален продуцентски център-Варна. Тя се надява, че до лятото дълго проточилият се ремонт на сградата ще приключи. Каква е неговата хронология от 2018 година досега?  И още – кои са първите за годината премиери в Драматичния театър "Стоян Бъчваров" и в Държавна опера Варна:


Мащабната реконструкция на Филиала се извършва съгласно одобрен от Министерството на културата проект, изработен през 2015 г. От проекта, който се финансира по програма „Региони в растеж“, е изключено входното пространство. Причината за това са сключени 10-годишни арендни и наемни договори с няколко заведения, които функционираха на територията на входното пространство. За входа има изработен нов проект на стойност 1,5 млн. лева без ДДС. Средствата включват преустройство и обзавеждане. Общинските съветници от финансовата комисия решиха то да не бъде за сметка на общинския бюджет. Парите ще дойдат след актуализация на списъка от обекти, които ще бъдат финансирани от ресорното министерство. 

Две зали за сценични изкуства и реконструкция на Летния театър са заложени в Плана за интегрирано развитие на Община Варна 2021 - 2027 година. Идеята е да се изгради мултифункционална концертна зала, както и зала за сценични изкуства, които да удовлетворят нуждите от културна инфраструктура на морския град. Обсъждат се различни възможни локации - бившия Понеделничен пазар, "Дупката", Морска гара. Важно е общинските съветници от различните групи да припознаят като приоритет спешната необходимост от подобни сгради за фестивален град като Варна, смята директорката на ТМПЦ-Варна. За това призоваха и емблематични български музиканти - Марио Хосен, директор на ММФ "Варненско лято", цигуларят Минчо Минчев, диригентът Емил Табаков.

Още за идеите и възможностите за тяхното осъществяване чуйте от разговора на Светлана Вълкова с Даниела Димова: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният филмов фестивал "Карантината" започва тази вечер

Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без субсидии, но с..

публикувано на 05.08.25 в 13:27

Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, отлага се за 8 август

Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, той ще се играе на 8 август. Днес оперната прима Соня Йончева трябваше да се превъплъти в емблематичния за кариерата ѝ образ на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини, под диригентската палка на Найден Тодоров в Летния театър. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със..

публикувано на 05.08.25 в 11:29

Безплатни музейни турове по повод 90-годишнината от откриването на мавзолея на крал Владислав във Варна

Парк-музеят на бойната дружба „Владислав Варненчик“ ще отбележи 90-годишнината от откриването на мавзолея на полско-унгарския крал Владислав Трети във Варна, съобщават от институцията. Днес, 4 август, ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични тура. В тях посетителите ще научат повече за най-важните етапи от създаването на парковия комплекс и ще..

публикувано на 04.08.25 в 10:10

Четирима са новите почетни граждани на Варна

Общинският съвет единодушно одобри четири номинации за почетен гражданин на Варна. Високите отличия се присъждат като признание за значимия принос на личностите в различни сфери на обществения живот на града. Сред новите почетни граждани е проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, който бе номиниран за своята..

публикувано на 31.07.25 в 15:14

Стефан Вълдобрев: С "Обичайните заподозрени" ще запишем звука на исторически места в България

„Акустиката на България“ е новият проект на Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени“, който той лично представи пред журналисти във Варна днес. Това е един много личен проект, защото избраните 25 места съм ги почувствал лично. Те са и много автентични. Половината от тях не са музейни обекти, а исторически места. Записите във Варна започват..

публикувано на 31.07.25 в 14:55

Елена Стоева с изложба живопис „Мечтата – ходенето по водата“

Днес /30.07.2025/ от 18:00 ч гр. Варна, ул. Драгоман 12, Le Papillon Art Gallery изложба живопис 30.07.2025 г. – 20.08.2025 г ВХОД СВОБОДЕН Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с художничката Елена Стоева:  Елена Стоева е родена в София, България, През..

публикувано на 30.07.25 в 14:51

Соня Йончева в ролята на Тоска на 5 август във Варна

Оперната прима Соня Йончева ще влезе в образа на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини на 5 август във варненския Летен театър. Събитието е под патронажа на министъра на културата Мариан Бачев. Ще дирижира ръководителят на Софийска филхармония маестро Найден Тодоров. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със звездното..

публикувано на 30.07.25 в 10:59