Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три „писателски” заглавия могат да се видят в София, Пловдив и Варна на Master of art

Автор:
Снимка: masterofartfilmfestival.com

Филми за дръзки творци представя Master of art, съобщават организаторите за БТА. С уикенд, посветен на литературата, продължава деветото издание на фестивала. Три „писателски” заглавия могат да се видят в София, Пловдив и Варна, посветени на Екзюпери и „Малкият принц", Антъни Бърджес и „Портокал с часовников механизъм", както и „Ако имаше филм за мен…” – за българската поетеса Димана Йорданова.

Френският документален филм „Малкият принц: Роди се звезда” на Винсент Нгуен, създаден по за 80-годишнината на романа на Антоан дьо Сент-Екзюпери, изследва спомените на автора. Разказва как той превръща една детска приказка в универсална философска притча, която надхвърля векове, култури и епохи.

Филмът ще бъде излъчен паралелно в трите града днес, 18 февруари. Непосредствено преди това, отново паралелно, ще бъде показан българският документален филм на режисьора Пламен Николов „Ако имаше филм за мен… Димана Йорданова”. Поетесата е едновременно основен герой и зрител в лентата. Говори за себе си в трето лице и с отстранение като за някой друг, когото познава добре. Този разказ е накъсан от стиховете ѝ, които чете сама.

„Портокал с часовников механизъм – пророчеството” е на режисьора Беноа Фелиси. През 1971 г., след като излиза филма на Стенли Кубрик, Антъни Бърджес, британският автор на скандалния роман, получава критики от всички страни. Обществото, критиците и някои американски съдии са възмутени и Бърджес се оказва в светлината на прожекторите, обвинен в подбудителство към насилие и убийство.

Така, той започва да пише ръкопис, който никога не е публикуван и до който днес имаме изключителен достъп чрез този филм. Следващите прожекции в София са на 21 и 25 февруари.

Канадският документален филм „Цветът на мастилото” разкрива мистерията и силата на най-старата медия през очите на Джейсън Логан, производител на мастила в Торонто. Събирайки цветове от природата – плевели, горски плодове, кора, цветя, камъни, ръжда – той прави мастило от почти всичко. Прожекцията е днес, 18 февруари, от 15:30 ч. в културен център „Г8“, както и в Стара Загора – на 20 февруари.

Италианският филм „Джеф Кунс – личен портрет”, е пътешествие в съзнанието на един от най-противоречивите артисти на нашето време, показващ скритите механизми зад човека, художника и марката Koons. С ексклузивен достъп до дома на семейство Кунс в Йорк, Пенсилвания, лентата изследва корените и ежедневието на Кунс, следва го до огромното му студио в Ню Йорк, а след това през Катар и Европа до гръцкия остров Хидра, по време на обиколката му там с пет изложби през 2021 г. Освен другите творби, документалният филм показва и творбите Play Doh, Puppy, Balloon dog, Banality, Michael Jackson and Bubbles, Tulips, Lobster, Pink Panther, Bracelet, Cracked Egg, New Hoover Convertible. Следващите прожекции са на 20 февруари – в София и в Стара Загора.

Същия ден в столицата е единствена прожекция на испанския филм „Изкуството на светлината и сенките” – за произхода на киното и аудиовизуалното изкуството от праисторията до началото на 20 век. 

„Гоя, Жан-Клод Кариер и призраците на Бунюел” (режисьор – Хосе Луис Лопес-Линарес), на 25 февруари в „Одеон“, проследява проучванията на покойния сценарист Жан-Клод Кариер, на творчеството на художника Франсиско де Гоя, на когото винаги се е възхищавал и на когото е посветил филма „Призраците на Гоя“ с режисьор Милош Форман. Как Гоя предусеща модернизма, не само в изобразителния смисъл, но и по засегнатите теми – войни, мигранти, увреждания (Гоя е бил глух), „малките хора“ и преди всичко стигматите на лудия свят. Гоя, който, както казва Малро, е последният от класиците и първият от модерните.

Индонезийският филм „Да създадеш скулптура гигант”, на 22 февруари в „Г8“, разказва за скулптора Ньоман Нуарта, автор на величествената гигантска каменна птица на оостров Бали – „Гаруда Вишну Кенчана“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двете платна на бул. "Вл. Варненчик" при Двете кули са отворени

Бул. “Владислав Варненчик” при кръстовището на Двете кули вече е асфалтиран и отворен за движение в двете посоки. Натовареността на трафика е подобрена, съобщава кметът Благомир Коцев във Facebook. Ремонтните дейности по ВиК мрежата на възловото кръстовище вървят много по-бързо от предвиденото. Най-трудната част от проекта е приключила, уточнява..

публикувано на 12.11.24 в 21:01
Благовест Кирилов

Благовест Кирилов: Близо 12 000 са неправилно отчетените преференции от машините

С всеки изминал избор има все повече разминавания между това, което машината за гласуване отчита, и вписаните данни в протоколите. За сравнение на парламентарните избори през октомври 2022 година, когато все още се прилага протокол от машинното гласуване, разминавания няма. Това са изводите от изследване на неправителствената организация "Демократичен..

публикувано на 12.11.24 в 18:20
Бойко Борисов

Бойко Борисов ще е номинацията за премиер с първия мандат

ГЕРБ отказаха отправената покана за среща този следобед с ПП-ДБ за обсъждане на възможни партньорства. Това стана ясно от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който представи решенията след заседание на Изпълнителната комисия на партията, предаде БНР. "Виждам една конструкция, която може да работи - между партиите ИТН, БСП - коалицията и другите..

публикувано на 12.11.24 в 17:44

Диан Иванов: Проектът за библиотеката може да бъде блокиран, ако има още жалби срещу избора на изпълнител

Комисията за защита на конкуренцията остави без уважение жалбите срещу избор на изпълнител за строеж на новата варненска библиотека. Проектът за нова сграда на библиотеката може да се забави или да бъде блокиран, ако фирми участници в конкурса решат да обжалват на по-висока инстанция. Това коментира зам.-кметът по правни въпроси Диан Иванов. Той..

публикувано на 12.11.24 в 16:45
Георги Чолаков

Георги Чолаков заема временно председателския пост във ВАС

Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков ще продължи да ръководи съда и след 22 ноември, когато изтича 7-годишният му мандат. С осем гласа "за" и два "против" Съдийската колегия реши той да остане начело на ключовата съдебна институция до избора нов титуляр, съобщава БНР.  Последната възможност за номинации е този четвъртък, като..

публикувано на 12.11.24 в 16:12

След срещата между ПП-ДБ и МЕЧ: Различия по възможните партньорства в управлението

След среща на "Продължаваме промяната - демократична България" с партия МЕЧ стана ясно, че двете формации имат единство по отношение на антикорупционното законодателство, но се разминават по възможните партньорства в управлението, съобщава БНР.  Лидерът на МЕЧ Радостин Василев отхвърли възможността за сътрудничество с ГЕРБ и предложи като..

публикувано на 12.11.24 в 15:48

Приключи ремонтът за повишаване на енергийната ефективност в СУ "Христо Смирненски" в с. Оброчище

Успешно приключиха строително-монтажните работи за повишаване на енергийната ефективност на СУ "Христо Смирненски" в балчишкото село Оброчище. При­ло­же­ни са че­ти­ри мер­ки за енергийна ефек­тив­ност - топ­лои­зо­ла­ция на фа­сад­ни сте­ни на учи­лищ­на сгра­да и на пок­ри­ва и сте­ни на физ­кул­тур­ния са­лон, из­граж­да­не на тер­мо­пом­пе­на..

публикувано на 12.11.24 в 14:52