Празникът на Баба Марта в българските традиции е символ на пролетта и носи пожелание за здраве и плодородие в началото на новия цикъл в природата. Първи март бележи идването на Баба Марта, митологичния образ в българския фолклор, олицетворяващ променливия месец март.
На 1 март се закичваме с усуканите бяла и червена вълнени нишки. Мартеницата е позната на по-голямата част от населението на Балканите, но главно българите са успели да я превърнат в предмет с обредно-художествена стойност, който с годините добива все по-голямо значение, като се вписва в културния живот на страната.
Един от пазителите на тази традиция е Теодора Иванова от Балчик. Своето сърце и благопожелания вплита във всяка една от ръчно изработените си мартеници. Позната е на съгражданите си като творец, отдаден на ръчното плетиво. Изкуството я прави жива, затова и то е нейно препитание.
На централния площад в Балчик в навечерието на най-българските празници тя е подредила своите творения, подсказани от вдъхновението и – от класически до доста нестандартни. „Идеята ми е да може всеки да си позволи да си купи ръчно плетена мартеница, защото там е магията“ – казва майсторката, чиито изделия започват от под левче и нагоре. За всекиго по нещо.
Зад всяка мартеница тя вижда човека, който ще я купи. Затова вкарва допълнително енергия и пожелания за здраве и благополучие. „Хората да се научат да отличат китайското производство и да предпочетат нещо правено на ръка“ – е целта на Тони. Тя не може да заложи на количество, но пък на оригиналност и идеи – в изобилие. Нейните Пижо и Пенда, пискюли, цветя, животинки, накити, играчки, изработени с много любов, ви очакват. Една от последните и хрумки е свързана с Трети март – сърце, изплетено с цветовете на българското знаме. Много подходящ подарък както за 1 март, така и за Националния празник. Мъжете пък могат да изберат тематични украшения за нежните си половинки като пръстен, фиба или гривна, а баби и дядовци да зарадват внучето с играчка – мартеничка: мечета, щъркели, зайчета и още изненади.
Чуйте още в звуковия файл;
200 български ученици на възраст между 11 и 15 г. ще могат да се включат в космическите лагери на НАСА в Турция това лято. Това каза за Радио Варна Диляна Георгиева, програмен мениджър на програмата Space Camp Türkiye 2025. Kонкурсът за участие в Space Camp вече е в разгара си, а крайният срок за подаване на творбите е 2 март. Отсяването става,..
Коледната украса, която радваше варненци от края на месец ноември м.г., ще бъде напълно демонтирана най-късно до средата на февруари, информираха от фирмата-изпълнител. Над 90% от елементите на празничното осветление вече са свалени и ако времето се задържи благоприятно, демонтажът може да приключи още през следващата седмица. За демонтиране остават..
Напоследък светът, в който живеем, изглежда като голямо парти. Няма организация, не е ясно кой е домакинът. Всеки си консумира любимите напитки и се грижи да му бъдат доставени. По възможност за чужда сметка. Някои вдигат безкрайни и неопределени наздравици, в които точно като в политическите си речи, се разпростират надълго и широко, но..
27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста. На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера. Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. Датата е обявена през 2005 г. от ООН за Международен..
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..