В Белослав - единственият град у нас, в който има фериботен превоз, имат нужда от нов ферибот. Експлоатационната годност на настоящия наближава финала, а и параметрите му отговорят на времето, когато се появява фериботната връзка след свързването на Варненско-Белославското езеро с морето преди повече от 50 години. За целта са нужни над 10 млн. евро, които Община Белослав търси от Министерството на финансите.
Първият ферибот, който започва да превозва пътници след свързването на Варненското и Белославското езеро и изграждането на пристанище Варна-запад през 1973/74 г., е "Бдин". Той идва в Белослав от р. Дунав, построен е през 1952 г. от германци. Тогава - за времето си, е бил модерен с капацитет от 23 коли.
По-късно този ферибот е заменен през 1976 г. от "Димитър Ватев", който е абсолютно идентичен на "Бдин" - нещо като съветските коли "ВАЗ 2101". В тази аналогия фериботът "Димитър Ватев" е като "ВАЗ 2102". Третият ферибот - "Белослав" заменя "Димитър Ватев" през 2001 г и е пореденият в серията "ВАЗ 2103", едно към едно с параметрите на плавателния съд от 1952 г. Единствено табелката с името е различна, разказва управителят на общинската фирма превозвач "Белфери" - Петър Петров.
Оттогава досега - 2001 г., фериботът "Белослав" не е гасен, т.е. работи денонощно. През март започва 24-та година от експлоатацията му - всеки ден в продължение на тези години, по 114 курса на ден, посочва кметът на Белослав Деян Иванов.
Фериботът "Белослав" спира два пъти месечно единствено за профилактика и то само за по няколко часа - сменят се маслата, зарежда се с гориво, посочва кметът на единствената община - корабособственик в България. При нужда, дори двигателят се сменя за няколко часа. Профилактиката е съобразена с времето, когато няма преминавания за хемодиализа на пациенти.
От община Белослав вече са започнали проучванията за нов ферибот с капацитет от 40 автомобила, хибрид, с различна конструкция и със слънчеви колектори, които да спестят част от разходите за дизеловото гориво.
Сега разписанието на ферибота е на 10 минути - 3 минути превоз и 7 минути престой, при което двигателите не се гасят. В пиковите часове - между 7 и 9 сутрин и между 17 и 19.30 ч. фериботът плава без разписание - тръгва веднага след запълването си, уточнява Деян Иванов.
Бил съм в 93 държави, работил съм 30 години извън България, но никъде не съм виждал такава интензивна експлоатация на ферибот, допълва Петров.
Освен неотговарящите на съвременните изисквания параметри и изтичащата експлоатационна годност на ферибота в Белослав, има проблем и с тежестта и размерите на сегашните камиони и леки автомобили. Нараства и трафика.
Ако преди 3 години, средногодишно са преминавали по 500 хил. коли, вече са около 1,5 млн. автомобила на година. Когато има ремонт на Аспарухов мост или като при последните земеделски протести от началото а февруари, трафикът расте главоломно, стига се до пререкания и километрични опашки.
За построяването на нов ферибот и пускането му на вода са нужни над 10 млн. евро и около 12 месеца - за провеждането на тръжна процедура и строителството, и то при положение, че парите бъдат одобрени и отпуснати веднага, уточнява Деян Иванов.
Още може да чуете в звуковия файл.
Снимки: Румен Сарандев.
Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..
Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...
Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..
Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. 21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..
Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов. Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..
Преди повече от 100 години Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава. С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..