Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли нов ферибот в Белослав?

Експлоатационната годност на настоящия, който е с параметри от 1952 г., изтича. От общината търсят повече от 10 млн. евро от Министерството на финансите

6
Снимка: Румен Сарандев

В Белослав - единственият град у нас, в който има фериботен превоз, имат нужда от нов ферибот. Експлоатационната годност на настоящия наближава финала, а и параметрите му отговорят на времето, когато се появява фериботната връзка след свързването на Варненско-Белославското езеро с морето преди повече от 50 години. За целта са нужни над 10 млн. евро, които Община Белослав търси от Министерството на финансите. 

Първият ферибот, който започва да превозва пътници след свързването на Варненското и Белославското езеро и изграждането на пристанище Варна-запад през 1973/74 г., е "Бдин". Той идва в Белослав от р. Дунав, построен е през 1952 г. от германци. Тогава - за времето си, е бил модерен с капацитет от 23 коли.




По-късно този ферибот е заменен през 1976 г. от "Димитър Ватев", който е абсолютно идентичен на "Бдин" - нещо като съветските коли "ВАЗ 2101". В тази аналогия фериботът "Димитър Ватев" е като "ВАЗ 2102". Третият ферибот - "Белослав" заменя "Димитър Ватев" през 2001 г и е пореденият в серията "ВАЗ 2103", едно към едно с параметрите на плавателния съд от 1952 г. Единствено табелката с името е различна, разказва управителят на общинската фирма превозвач "Белфери" - Петър Петров.




Оттогава досега - 2001 г., фериботът "Белослав" не е гасен, т.е. работи денонощно. През март започва 24-та година от експлоатацията му - всеки ден в продължение на тези години, по 114 курса на ден, посочва кметът на Белослав Деян Иванов.




Фериботът "Белослав" спира два пъти месечно единствено за профилактика и то само за по няколко часа - сменят се маслата, зарежда се с гориво, посочва кметът на единствената община - корабособственик в България. При нужда, дори двигателят се сменя за няколко часа. Профилактиката е съобразена с времето, когато няма преминавания за хемодиализа на пациенти. 

От община Белослав вече са започнали проучванията за нов ферибот с капацитет от 40 автомобила, хибрид, с различна конструкция и със слънчеви колектори, които да спестят част от разходите за дизеловото гориво.

Сега разписанието на ферибота е на 10 минути - 3 минути превоз и 7 минути престой, при което двигателите не се гасят. В пиковите часове - между 7 и 9 сутрин и между 17 и 19.30 ч. фериботът плава без разписание - тръгва веднага след запълването си, уточнява Деян Иванов.

Бил съм в 93 държави, работил съм 30 години извън България, но никъде не съм виждал такава интензивна експлоатация на ферибот, допълва Петров. 

Освен неотговарящите на съвременните изисквания параметри и изтичащата експлоатационна годност на ферибота в Белослав, има проблем и с тежестта и размерите на сегашните камиони и леки автомобили. Нараства и трафика.

Ако преди 3 години, средногодишно са преминавали по 500 хил. коли, вече са около 1,5 млн. автомобила на година. Когато има ремонт на Аспарухов мост или като при последните земеделски протести от началото а февруари, трафикът расте главоломно, стига се до пререкания и километрични опашки.

За построяването на нов ферибот и пускането му на вода са нужни над 10 млн. евро и около 12 месеца - за провеждането на тръжна процедура и строителството, и то при положение, че парите бъдат одобрени и отпуснати веднага, уточнява Деян Иванов.

Още може да чуете в звуковия файл.


Снимки: Румен Сарандев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Икона Св.Св.Кирил и Методий, РИМ-В.Търново

Светите братя Кирил и Методий почитаме на 11 май

Българската православна църква почита днес светите братя Кирил и Методий. Денят се отбелязва с празнична света литургия, отслужвана във всички епархии. Двамата братя са канонизирани като светци в края на девети век за превода и популяризирането на Библията и за разпространяване на християнството сред славяните. Първите сведения за..

публикувано на 11.05.24 в 09:05
ПГГСД

Радио Варна представя - 100 години ПГГСД "Николай Хайтов"

100 години. Точно толкова се навършват през 2024-а от основаването на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна. От малко селско училище до модерна гимназия пътят е дълъг, но всяко усилие си е струвало, убедени са всички, които са свързали живота си с него. В началото са били само две стаи..

публикувано на 11.05.24 в 09:00

Великденското интелектуално състезание "Какво? Къде? Кога?" ще се проведе на 11 май

На 11 май от 16:30 часа в Младежкия дом във Варна ще се проведе Великденско интелектуално състезание "Какво? Къде? Кога?".  В надпреварата ще вземат участие 8 представителни отбора, всеки с по 6 състезатели. В решаването на интелектуалните загадки ще премерят сили младежи от Клуб „Делфин“- Варна, основни и средни училища, професионални и профилирани..

публикувано на 10.05.24 в 19:20

„Подай ръка – спаси лапа“ от приюта в Каменар ще се проведе във Варна

Кампанията „Подай ръка – спаси лапа“ ще се проведе на 12 май от 10:00 до 16:00 часа на полянката под Пантеона в Морската градина. Събитието се провежда за трети път, като тази година мотото е „Осинови порода „любов“. Организатор е Ротаракт клуб – Варна и техни партньорски организации, със съдействието на Община Варна. Целта на кампанията е да насърчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:45

Аматьорските футболни лиги отново се обединяват в благотворителен турнир по мини футбол в полза на Павел Станчев

Павел Станчев води неравна битка с коварна и много рядка болест. Става въпрос за Сарком на Юинг – рак на костите, чието лечение се оказа резистентно към първоначално приложената терапия и отново са нужни средства за нова и по-скъпо струваща терапия. През ноември 2023 г. огромна вълна на съпричастност допринесе в събиране на средства, с които да започне..

публикувано на 10.05.24 в 17:26

Випуск 1974г. на Строителен техникум Варна отбеляза 50 години от завършването си със засаждане на дръвче в двора на училището

Випуск 1974г. на Строителен техникум - Варна отбеляза 50 години от завършването си със засаждане на дръвче в двора на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Васил Левски". Идеята идва от главния двигател на випуска, Маринела Грудева, която успява да организира своите бивши съученици за това събитие. Благодарение на..

обновено на 10.05.24 в 15:41

Виолета Тончева с голямата награда за журналистика "Златен тризъбец"

Варненска журналистическа организация, която тази година чества своята 100-годишнина, днес раздаде своите награди на тържествена церемония в Арт салона на Радио Варна. Най-високото отличие е „Златният тризъбец“, което се връчва само при високи професионални постижения, веднъж на няколко години. Бронзовата статуетка, дело на скулптора Пламен..

публикувано на 10.05.24 в 15:08