Четвъртък е 29 февруари. Един необичаен ден в календара, който се случва само на всеки четири години... или почти на всеки четири години.
Ето четири неща, които трябва да знаем за този „допълнителен ден“ през високосните години.
1. Кратност на 4, но не и на 100
Древен Египет се опитва да направи календара си по-близък до естествения цикъл на сезоните. Но именно Юлий Цезар е въвел високосните години с "реформата на римския календар през 708 г." (въвеждането на Юлианския календар през 45 г. пр. н. е.), обяснява Институтът по механика и изчисление на ефимериите (Institut de mécanique céleste et de calcul des éphémérides - IMCCE), част от Парижката обсерватория.
В годините с 366 дни допълнителният ден е бил двойник на 24 февруари, т.е. "шестият ден преди началото на март", откъдето идва и френската дума "bissextile" (високосен ден).
С преминаването към Григорианския календар през 1582 г. "допълнителният ден е добавен в края на февруари, на 29-ия ден", продължи IMCCE.
Тъй като Земята не се върти около Слънцето точно за 365 дни и 6 часа, а за 365 дни, 5 часа, 48 минути и няколко секунди, не всички години, които са кратни на четири, са високосни. Не са такива и годините, които са кратни на 100. Така че 1900 и 2100 г. нямат 29 февруари.
2. Остаряване четири пъти по-бавно
Това казваше магнетичната френска актриса Мишел Морган, която почина на 96-годишна възраст. "Тази привилегия да остарявам четири пъти по-бавно от другите е първата от дългата поредица късметчета, които имах през живота си", разказа жената, която споделя тази необичайна рождена дата с италианския композитор Росини, френския актьор Жерар Дармон, испанския министър-председател Педро Санчес, американския рапър Ja Rule и канадския комик Sugar Sammy.
С шанс едно на 1506 да се родиш на 29 февруари, само няколко милиона души в света имат тази оригинална дата на раждане. За да бъдем точни, във Франция от 1968 г. насам те са 27 832, според данни на INSEE.
На границата с Мексико родените на 29 февруари все пак ще имат право на специален фестивал в малкото тексаско градче Антъни, самопровъзгласило се за световна столица на високосните години от 1988 г. насам.
3. Ден на Ергена
В Ирландия през 2004 г. правителството изплати премия от 100 евро за децата, родени на този допълнителен ден, за да отбележи десетата годишнина от Международната година на семейството, обявена през 1994 г. от ООН.
Ирландците все още имат предвид една стара традиция, датираща от пети век, която превръща 29 февруари в "Ден на ергена" или "Дамска привилегия": денят, в който жените могат да поискат от мъжете да се оженят за тях. Според едни отказът се заплащал с подарък, а според други - с глоба. През 2010 г. това вдъхновява "Високосна година" ("Leap Year"), романтична комедия с Ейми Адамс в главната роля ... обявена за "най-лошия филм на годината" от списание Time.
4. Грешка от 2000 г.
С наближаването на новото хилядолетие всички притеснения се съсредоточиха върху евентуален голям компютърен срив на 1 януари. В крайна сметка 29 февруари 2000 г. се оказа причина за уплахата. Според архивите на АФП компютрите на полицията в България са били временно блокирани, както и японските метеорологични служби, системата за архивиране на съобщения на бреговата охрана на САЩ и общинският данъчен отдел на Монреал.
Компютърната система за измерване на паркингите в Париж трябваше да бъде коригирана машина по машина, тъй като не прогнозираше 29 февруари 2000 г.
Всъщност 2000 г. може и да не е била високосна, тъй като годините, които са кратни на 100, не са такива... Освен ако не са кратни и на 400, като 2000 (или 1600, или 2400)./БГНЕС
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..