Уловът на бяла мида през 2023 г. е намалял с 60 % спрямо 2022 г. Това съобщи за Радио Варна д-р Николай Георгиев, директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Това е една от причините ИАРА да направи предложение до Министерството на земеделието през тази година да се наложи тримесечна забрана върху улова на бяла мида в Черно море. Той уточни, че през последните години статистиката показва плашеща тенденция за намаляването на този вид в акваторията. "До 2013 г. уловът на бяла мида е бил забранен, а през 2013-та той се разрешава. Постепенно започва да се повишава количеството тонаж, който се използва като ресурс, а пикът е през 2017 година под формата на 820 тона. След това започва да се наблюдава тенденция към спад на количеството като тонаж, който се усвоява като ресурс, докато стигнем до 2023 г., когато слизаме на 150 тона на добито количество от вида бяла мида. През 2023 година количеството е намаляло със 70 % спрямо 2019/2021 г.", допълни д-р Георгиев.
По думите му, причините са комплексни. Една от тях са рапаните, които се хранят с бяла мида, както и интензивният ѝ улов. Той добави, че освен от научните среди, искания за налагане на такава забрана са направили и някои от големите рибарски сдружения. Бракониери ловят бяла мида по метода за дънното тралене, каза още Николай Георгиев. Законът е категоричен - 4 хиляди лева е наказанието. При наличие на нарушение, се отнема лодката, дънното тралиращо средство, както и целия улов на борда, каза още той. По думите му, тези незаконни методи за ловене на бяла мида се унищожава хайвера на всички риби, включително и на калкана. Единственият законен способ за ловене на бяла мида е водолазният, добави Георгиев.
Плажовете на "Св. св. Константин и Елена", "Кабакум" и "Иракли" са местата, на които има голямо количество бяла мида. През лятото тези места са активни за плажуващите и се получава напрежение между тях и бракониерите, допълни Георгиев.
Временната забрана се въвежда за 60 дни през годината, през късна пролет и през лятото, а през целия месец март ще тече публично обсъждане на мярката. "Периодът може да се съкрати, може и да се раздели на две части. По време на общественото обсъждане ще се чуят всички заинтересовани страни", поясни д-р Георгиев.
Подробностите чуйте от разговора на Иван Барбов с д-р Николай Георгиев, директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури:
Във Ветрино и в няколко селища в община Суворово са без ток заради разразилата се буря, съобщават от Областна управа-Варна. Около 21,00 часа тази вечер оперативният дежурен в Областна администрация е бил информиран, че голяма част от община Ветрино е останала без ток. Прекъсването на електрозахравнването е възникнало вследствие бурния вятър и..
Лоша метеорологична прогноза ще забави пристигането на Научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий", с който се осъществи 33-тата антарктическа експедиция. Той трябваше да акостира на Морска гара Варна в 10,00 часа утре. Сега се очаква корабът да влезе във Варненския залив в 16,00 часа. Това съобщи флотилен адмирал проф. Калин Калинов,..
5500 датски туристи са посетили Варна през 2024 година. Тази година очакваме по-засилен интерес. Това стана ясно по време на среща между кмета Благомир Коцев и посланика на Кралство Дания Н.ПР. Флеминг Стендер. На срещата присъстваха още и заместник-кметовете Снежана Апостолова с ресори туризъм, социални дейности и здравеопазване и Илия Коев с..
На 11 април, петък, вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български военен Научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида. Церемонията е от 9.30 часа на Морска гара – Варна.
Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев. 180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50..
Най-голямото международно летище в Румъния "Хенри Коанда" ("Отопени") ще има нов терминал, съобщават от Националната компания за летища в Букурещ в информация, изпратена и до редакцията на БТА. Проектът, оценяван на 40 милиона евро, е определен като най-големия и най-сложния за летищната инфраструктура в страната. Новият терминал трябва да бъде готов..
Още един пострадал при пожара в Кочани, който беше на лечение в България, се завръща днес в Северна Македония, предаде БГНЕС. В чужбина остават хоспитализирани 55 македонски граждани. Състоянието им остава без промяна, включително на хората с най-тежки наранявания. В болници в Северна Македония към момента се лекуват 10 пациенти. От Министерството на..