Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уловът на бяла мида е намалял с 60 %, ИАРА с предложение за тримесечна забрана

Снимка: fishplus.eu

Уловът на бяла мида през 2023 г. е намалял с 60 % спрямо 2022 г. Това съобщи за Радио Варна д-р Николай Георгиев, директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Това е една от причините ИАРА да направи предложение до Министерството на земеделието през тази година да се наложи тримесечна забрана върху улова на бяла мида в Черно море. Той уточни, че през последните години статистиката показва плашеща тенденция за намаляването на този вид в акваторията. "До 2013 г. уловът на бяла мида е бил забранен, а през 2013-та той се разрешава. Постепенно започва да се повишава количеството тонаж, който се използва като ресурс, а пикът е през 2017 година под формата на 820 тона. След това започва да се наблюдава тенденция към спад на количеството като тонаж, който се усвоява като ресурс, докато стигнем до 2023 г., когато слизаме на 150 тона на добито количество от вида бяла мида. През 2023 година количеството е намаляло със 70 % спрямо 2019/2021 г.", допълни д-р Георгиев. 

По думите му, причините са комплексни. Една от тях са рапаните, които се хранят с бяла мида, както и интензивният ѝ улов. Той добави, че освен от научните среди, искания за налагане на такава забрана са направили и някои от големите рибарски сдружения. Бракониери ловят бяла мида по метода за дънното тралене, каза още Николай Георгиев. Законът е категоричен - 4 хиляди лева е наказанието. При наличие на нарушение, се отнема лодката, дънното тралиращо средство, както и целия улов на борда, каза още той. По думите му, тези незаконни методи за ловене на бяла мида се унищожава хайвера на всички риби, включително и на калкана. Единственият законен способ за ловене на бяла мида е водолазният, добави Георгиев. 

Плажовете на "Св. св. Константин и Елена", "Кабакум" и "Иракли" са местата, на които има голямо количество бяла мида. През лятото тези места са активни за плажуващите и се получава напрежение между тях и бракониерите, допълни Георгиев. 

Временната забрана се въвежда за 60 дни през годината, през късна пролет и през лятото, а през целия месец март ще тече публично обсъждане на мярката. "Периодът може да се съкрати, може и да се раздели на две части. По време на общественото обсъждане ще се чуят всички заинтересовани страни", поясни д-р Георгиев. 

Подробностите чуйте от разговора на Иван Барбов с д-р Николай Георгиев, директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

АКФ: Притеснително нищожен е броят на подаваните сигнали за корупция

Притеснително нищожен е броят на подаваните сигнали за корупция и конфликт на интереси. Хората, които са установили нарушения и корупционни схеми, се поставят в уязвима позиция, когато трябва да предоставят повече данни, а това ги възпира. Това каза адвокат Лора Георгиева от неправителствената организация Антикорупционния фонд. Според нея има..

публикувано на 27.11.24 в 19:10

БДЖ пуска в движение чисто нов локомотив „Смартрон“

БДЖ ще пусне в движение за първи път чисто нов локомотив „Смартрон“, доставен от производителя на 26 ноември. Първият курс на локомотива е днес /27 ноември/ в 16:30 ч. с бързия влак № 3625 от София за Бургас. Локомотивът е първият получен по подписания договор с ДЗЗД „Сименс Трон” през декември миналата година за производство, доставка и гаранционна..

публикувано на 27.11.24 в 17:05

Напролет останките от манастира в Караач теке над Варна ще привличат туристи

Още напролет местността Караач теке, в която бяха открити останки от раннохристиянския манастир "Света Богородица", ще се превърне в туристически обект. Ще дадем опорните точки с възможност за еко туризъм,  върху които да развием поклоническия туризъм, който във Варна не е така добре познат. Това каза областният управител на Варненска област проф...

публикувано на 27.11.24 в 16:40

Официално представиха стенопис, посветен на НАТО, изрисуван на фасадата на басейн "Приморски"

Стенопис, посветен на 20-та годишнина от присъединяването на България в НАТО, беше открит на северната стена на басейн Приморски във Варна. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към Организацията на Северноатлантическия договор заедно с Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения. Стенописът е част от конкурса на..

публикувано на 27.11.24 в 15:50

Отново не избраха председател на НС, пореден опит - в четвъртък

И шестият опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН не събраха нужното мнозинство, съобщава БНР.  Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при..

публикувано на 27.11.24 в 14:46

Във Варна надраскаха графит, посветен на членството ни в НАТО, часове преди представянето му

Графит на фасадата на басейн "Приморски", посветен на 20-годишнината от членството ни в НАТО, стана обект на вандалска проява. Рисунката, на която е изобразена ръка на войник, хванала детска ръка, е зачеркната със знака хикс. Със спрей е изписано "Вън, НАТО!!!" Графитът е една от отличените творби от Конкурс за арт графит на тема „България – по-красива в..

публикувано на 27.11.24 в 14:29

Във Варна изследват безплатно за ХИВ днес и утре

За шестнадесета поредна година Община Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН - 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града, организират различни инициативи в периода от днес – 27 ноември, до 3 декември 2024 г. По традиция кампанията се провежда под..

публикувано на 27.11.24 в 13:09