"Фар Шабла през погледа на на фаропазача Наньо Нанев". Това е заглавието на книгата за най-високия и най-стария морски фар у нас. Години наред по нея е работил Наньо Нанев, който вече над 30 години нарича свое работно място именно Шабленския фар.Боядисан в бяло и червено, той повече от век и половина указва пътя на мореплавателите в Черно море.
В дългата история на фара край Шабла има много любопитни истории. Една от тях е от 1978 година, когато в началото на ноември граничен кораб докарва турска гемия, с двама мъртви на борда. Тази история влиза в местния фолклор, защото крайбрежието е пълно с цигари на известна американска марка.
На 30 януари 1963 г., на два километра южно от фар Шабла засяда италианският товарен кораб „Аячо Прима”. Стария фараджия Иван Хаджииванов е описал подробно случая.
Каквото и да се напише за фар Шабла, все ще е малко, но това не означава, че не бива да опитваме да добавяме към тази история това, което вече знаем. Това пише Наньо Нанев на една от първите страници на своята книга. За фара са писали мнозина историци, журналисти, краеведи, географи. Нито един от десетките фаропазачи с дълъг стаж не се е опитвал да напише дори и кратък разказ. Това провокира Наньо Нанев да запретне ръкави и да натопи перо в мастилото:
В книгата авторът е описал подробности за построяването на фара, възстановяването на работата му, румънската фарова служба. Вътре са включени и части от дневника на стария фаропазач Иван Хаджииванов.Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..
Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..
Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул. Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..
Проливен дъжд се изля в центъра на Варна около 14.30 часа днес. Малко след началото на валежа едрите капки преминаха в градушка с размер на зърна леща и се разви гръмотевична дейност, видя репортер на Радио Варна. Внезапният дъжд принуди десетки варненци, излезли на разходка по ларгото и в Морската градина да потърсят подслон под най-близката..
“55,7 % от използващите Тик Ток имат симптоми на депресия, а 31,5 % - симптоми на прекомерна тревожност“. Това каза Аглая Кацирумпа, докторант в катедрата по сестрински грижи. Според нея Тик Ток служи като „убежище“ за хората, които се опитват да избягат от ежедневието си. Първото проучване на пристрастяването към тик Ток в Гърция, проведено от..
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..