Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Денков: Искаме преговорите да започнат веднага

Снимка: БТА

Оставката ми е изпълнение на поет ангажимент, заяви Николай Денков от парламентарната трибуна. Премиерът припомни изявлението си от вторник вечер, с което обяви, че в внесъл в парламента оставката си. 

Предстои Народното събрание да гласува в зала оставката. В мотивите е записано, че кабинетът в оставка ще продължи да изпълнява функциите си до избиране на ново правителство и ще осигури приемственост, декларира Николай Денков.

Премиерът Денков отчете, че за изминалите девет месеца са изпълнени всички ангажименти от правителството. Той добави, че прогнозите за фалит на държавата не са се сбъднали и няма да се сбъднат.

Въпреки че диалогът между партиите, които стоят зад това правителство не веднъж бе взривяван и блокиран, досега се изпълняват всички точки, остава ключовата 6 точка - да се създаде механизъм за регулацията на регулаторните органи, начело с личности с най-високи професионални и морални качества", каза от трибуната на парламента премиерът в оставка, цитиран от БНР. 

Въпреки че диалогът между партиите, които стоят зад това правителство не веднъж беше взривяван, записаното в декларацията бе изпълнено. Време е да направим решаващата за хората стъпка – изборът на регулаторите. Да, нужна е политическа смелост, за да имаме независими съдии и прокурори, за да започнат регулаторите да регулират обществените взаимоотношения.

На масата на преговорите сложихме реформи, а не имена. С депозираната от мен оставка искаме преговорите да започнат веднага, подчерта Денков от парламентарната трибуна.

"Изпълнявам ангажимента, който поехме със съвместната декларация на 6 юни 2023 г.", каза още премиерът и припомни:

1. Ще излъчим стабилно правителство с национален мандат, около което ще се сформира конституционно мнозинство.

2. Министър-председател за първите 9 месеца ще бъда аз, а Мария Габриел вицепремиер и външен министър. А за следващите 9 месеца министър-председател ще бъде Мария Габриел, аз ще бъда вицепремиер.

3. В края на всеки 9 месеца министър-председателят ще подава оставка. Двете парламентарни групи трябва да я гласуват и да подкрепят за следващ премиер номинацията на другата парламентарна група.

4. Правителството ще изпълнява съгласувани законодателна и управленска програма.

5. Ще се подготвят да приемат промени в Конституцията в диалог с всички парламентарни групи.

Време е да направим и стъпка шест:

6. Да бъде създаден механизъм за предварително съгласуване на парламентарните групи с оглед гарантиране на най-добрия подбор от личности с високи морални качества.

Ще представим резултатите в следващите дни. Българската икономика расте с рекордно увеличение от 30% на чуждестранните инвестиции за последните 14 години. Втори сме по ръст на заплатите в ЕС. Доходите нарастват по-бързо от инфлацията. Прогнозите за фалит на държавата не се сбъднаха. Бюджет 2024 е с фокус върху хората, добави Денков.

Нека да успокоя българските граждани, правителството ще продължи да изпълнява служебните си задължения и да работи както и до момента за важните приоритети на хората – повишаване на доходите, създаване на устойчива бизнес реда, посочи Денков.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Във Варна ще отказват разрешителни на заведения за удължено работно време, ако са сервирали алкохол на деца

Община Варна няма да издава разрешителни за удължено работно време на заведения, за които проверки са установили, че сервират алкохол на деца, каза зам.-кметът на Варна Илия Коев. Той уточни, че по темата се водят разговори с дирекцията на полицията. По думите му вече има един случай, в който Общината може да премине към такава санкция, защото има..

публикувано на 28.07.25 в 20:41

Евродепутатът Станислав Стоянов: Очаква се недоволството на земеделците в Европа, ако бъдат орязани субсидиите им

През есента в Европейският парламент ще има бурни дебати заради рестрикциите, свързани с плана за превъоръжаване. Оказва се, че предвидените над 800 милиарда евро няма да влязат в европейската военна индустрия, а ще купуваме от трети страни. Това коментира във Врана Станислав Стоянов-евродепутат от "Възраждане", председател на парламентарната група..

публикувано на 28.07.25 в 20:26
архив

Възобновиха работата по тръбопровода във Варненското езеро

Възобновена е работата по тръбопровода за отпадни води във Варненското езеро, след като държавата е отпуснала 5,9 милиона лева за разплащане с фирмата изпълнител. Това каза на пресконференция зам.-кметът на Община Варна Пламен Китипов. Досега фирмата е получила само 20-процентов аванс от цялата сума, а 80% от работата по проекта вече са изпълнени,..

публикувано на 28.07.25 в 16:45

Община Варна ще заведе насрещен иск срещу главния архитект Виктор Бузев

Община Варна ще заведе насрещен иск срещу главния архитект  Виктор Бузев, тъй като заради негов мълчалив отказ, не е реализиран проект на строителна фирма за жилищен комплекс, което е нанесло финансова вреда на общината в размер на 2,7 млн. лева. Община Варна е задължена да изплати на собствениците на поземлен имот сумата от 2 745 891,81 лв. заради..

публикувано на 28.07.25 в 16:40

Балчик: Бюджет 2025 върви по-добре от миналогодишния 

48, 929 млн.лв. е бюджетът на община Балчик за миналата година, изпълнени са 88 процента или 43.256 млн.лв., обобщи главният счетоводител Михаил Димов на общественото обсъждане на отчета. Спрямо отчета за предходната година сумата е с над 3.3 милиона повече. Изпълнението на собствените приходи е близо до сто процента. Неизпълнението идва основно от..

публикувано на 28.07.25 в 16:05

Глобиха търговци за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци край Зеленчуковата борса

Масирани проверки се извършват в района на Зеленчуковата борса във Варна във връзка с нерегламентирано изхвърляне и струпване на отпадъци. Вече са съставени актове на търговците за струпване на голямо количество смет от обектите им. Проверките на търговците ще продължат, докато не се научат, че трябва да спазват правилата,  съобщи на брифинг днес..

публикувано на 28.07.25 в 15:20

Запорираха сметките на Община Варна заради иск за 2,7 млн. лева (ВИДЕО)

Запорираха сметките на Община Варна, докато не бъдат извършени плащания по предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Да бъдат забавени плащанията по заведения иск срещу Община Варна за над 2,7 млн. лева от собственик на имот са направили опити от общинската администрация, обясни още Китипов. Припомняме,   Върховният..

публикувано на 28.07.25 в 13:54