Десетки балчиклии и гости на града поздравиха своята съгражданка Цонка Сивкова, която днес отбеляза 20 години творческа дейност в голямата зала на читалище "Паисий Хилендарски" в Балчик.
Днес тя представи шестте си книги, последната от които се нарича “Камбанен звън” (2024) и разказва за църквите в района на Балчик и околностите. Издадена е със съдействието на Община Балчик от издателство "Слънце". Редактор на книгата е Надежда Кабакчиева.
Цонка Сивкова е член на литературния клуб „Йордан Кръчмаров” при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“, в чиято библиотека може да откриете и останалите и пет самостоятелни книги: документалната „С песен в сърцето” (2005) - спомен за приятелството и с добруджанската народна певица Ева Георгиева; поетичната „С дъх на море” (2007); родоведските „Сивковият род от Котел” (2008) и „Реката на живота. Кръстевият род”(2010). През 2015 г. издава „Кметовете и управлението на Балчик в периода 1878-2015 г.”. Нейни творби са публикувани в местния печат и в различни сборници.
Из "Камбанен звън", Цонка Сивкова
БОРБА ЗА ЦЪРКОВНА НЕЗАВИСИМОСТ
България е била велика държава с големи успехи както във вътрешнодържавното си устройство, така и по бойните полета в битките с враговете си. Поради редица обстоятелства започва упадък на българската държава и в края на XIV век тя пада под османско иго. В периода от края на XIV до на ХIХ век не съществува независима българска държава, а населените с българи земи са под управлението на Османската империя. Унищожена е и самостоятелната Българска патриаршия, която е подчинена на гръцката Цариградска патриаршия. Следва един почти петвековен период, в който българският народ е бил подложен на много страдания — ограбвания, отвличания, насилия, религиозно и етническо унищожение. Страданията на българите се удвояват от стремежите на гърците да унищожат духовно-културния живот и просвещението им. Българската православна църква е на подчинението на Цариградската патриаршия. Българите са лишени от всякакви права пред върховната османска власт.
Вековните изпитания на българския народ не успяват да сломят духа му. Вярата му в Бога спомага да се опазят обичаите, традициите, моралът и националното самосъзнание на един силен народ.
За да я има България, важна роля играят нашите православни храмове — огнища на език и просвета.
Където и да е бил българинът, винаги е имал нужда от молебен дом и училище.
Много български семейства (между които и моите прародители) оставили домовете си в пепелищата на опожарения Котел, тръгнали надалеч, за да спасят децата. Остават между Тулча и Констанца и създават свое село. На 15 Октомври 1870 г. те изпращат писмо (запазено в архивите) до църковното настоятелство на гр. Тулча с молба да бъде изпратен или ръкоположен свещеник за тяхната църква, в което се казва: „… както едно стадо, лишено от свой пастир (овчар), бива изложено на различни бедствия и страдания и дори най-сетне става жертва на гладните зверове, така също бива и едно словесно стадо, което, лишено от своя пастир-свещеник, който да го наставлява и поучава, забравя своите задължения към Бога и человеците и хване да клима към злото".
Почти във всички населени места в Балчишко окръжие е имало църкви (в една стая са се помещавали училище и молебен дом). В ония трудни години именно те поддържат огънчето на надеждата и вярата в Бога.
Храм „Свети Никола“ е първият православен храм в Балчик.
Стабилна страда във възрожденски стил, построена през 1845 година, храмът е съграден в един двор с едно от първите български училища. те пробуждащата светлина на вярата и просвещението в българското население ние на града.
Храмът е осветен през 1847 г. от митрополит Йосиф Варненски.
През 1848 година българският митрополит е заменен с представител на гръцкото духовенство.
След тригодишно богослужение на славянски език, храм „Свети Никола“ е обсебен от гръцката митрополия и близо две десетилетия остава под гръцко владичество.
Жителите на Балчик не спират да се борят за своя храм. През 1858-1859 година изпращат дописки до „Цариградски вестник“ с молба да чуят гласа им. Съобщават за църквата „Свети Никола“, която са построили и им е била отнета от гърците.
През 1851 г. балчиклии си построяват и друга църква — „Света Троица“, която гърците също отнемат.
На 15 август 1866 г. бил свикан събор на свещениците, където се приема комисия за управление на епархийското духовенство във Варна. В същия ден са назначени български свещеници, като за Балчик това е поп Пеньо. Българите действат да им се върне църквата „Свети Никола”, ограбена, изоставена, порутена от гръцкото владичество. Тогава е получен отговор от Цариград — ферман, издаден от Ахмед Митхат паша, по повод прошението на християните от Балчик, в който се казва: „… както иска населението им, разрешавам да се възстанови в гр. Балчик храм „Свети Никола“. Възстановен е същата година. Осветен е от митрополит Симеон през 1873 г.
През 2008-2020 г. работих в най-стария храм в Балчик „Св. Николай Чудотворец“. Идваха възрастни хора, които споделяха спомени от своето детство.
Още от началото черпех вода от извора. Молех Бог да ми помогне да възкреся историята на храм „Свети Николай Чудотворец“ и делото на хората, които са служили и са помагали в изграждането му.
Бог чу молбите ми. Впоследствие реших да издиря и напиша историите на всички балчишки храмове и тези от района на града. Върнах се два века назад. Проследих всеки един от тях.
След дългогодишния ми труд дано съм успяла да предам борбите на българите за родната ни църква в едно бурно море с мъртво – от първия Български екзарх, Варненски и Великопреславски архиереи, свещеници и клисари, до обикновените хора, които с волски коли возели от далечни кариери камъни, за да си построят църкви и училища, да запазят българския дух, за да я има България.Учениците от всички училища на територията на област Варна излизат в грипна ваканция от 29 януари, сряда, до 4 февруари, включително. Причината е повишената заболеваемост в учебните заведения. Това предлагат от Комисията за борба с грипа и острите респираторни заболявания, чието заседание приключи преди минути. Регионалната здравна..
Не допускам умишлени действия от екипажа на кораба "Вежен", довели до скъсването на оптичния кабел в Балтийско море, свързващ остров Готланд и Латвия. Това заяви във Варна капитан Александър Калчев - изпълнителен директор на Параходство "Български морски флот" - собственик на плавателния съд, който е с изцяло български офицерски състав от 8 души..
Подводен оптичен кабел между Латвия и Швеция е повреден вчера, най-вероятно под външно влияние, съобщи Латвия, след което НАТО разположи патрулни кораби в района и бе започнато разследване за саботаж от шведските власти, предаде Ройтерс. Шведската Служба за сигурност конфискува плавателен съд като част от разследването, съобщи прокуратурата в Стокхолм...
С телефони и фенери си светят вечер живеещите на улица "Хан Пресиян" в квартал "Христо Ботев" във Варна. За да се стигне до нея, се минава през тесен участък, обрасъл с растителност, а перилото от едната страна е полуразрушено. С този сигнал към Радио Варна се обърна Миглена Параскевова, която живее там от 1990 г. Улица "Хан..
С опасност за живота - пневмоторакс, фрактури на прешлени, ребро и таз, както и контузия на мозъка, е 33-годишен жител на с. Рожден, област Бургас. Мъжът е управлявал кросов мотор в землището на с. Дебелец, община Дългопол – извън пътната мрежа, вчера, около обяд. По неустановени за момента причини, пада от скала в пропаст с дълбочина 12 метра...
Областната оперативна комисия за борба с грипа във Варна ще заседава в 11 часа. Очаква се да бъде взето решение дали учениците ще преминат на онлайн обучение. Решението ще бъде взето на база последните данни за болните в региона. Временните противоепидемични мерки н а територията на Варненска област са валидни до 29 януари. Грипната..
В три района има мъгла тази сутрин – в района на Русе, където видимостта е намалена до 200 метра, в Карнобат – намалена видимост 800 метра и в района на Бургас, където видимостта е до 500 метра. В цяла Източна България и по Черноморието температурите на въздуха измерени в 5.00 часа са положителни. По 1 градус е в Шумен и Карнобат, 2..