Второ училище от Варна е първенец в Националния конкурс “Млад Благотворител”. Това са учениците от ПГИ „Д-р Иван Богоров”, които участваха в категория „Иновативно предприемачество“ чрез проекта си „Различни, но заедно - обединени в спорта“.
Целта им е да създадат образователна среда в своето училище, в която чрез взаимопомощ, разбирателство и сътрудничество да помогнат на деца със специални потребности. Да им подадат ръка чрез различни игри и спортни прояви да се приобщят и да станат едно цяло. Чрез средствата, които всеки от призьорите в Националния конкурс получава, в случая ще бъдат закупени спортни уреди за училището. Освен това победителите от професионалната икономическа гимназия се надяват техният пример да бъде последван и по този начин децата със СОП в масовото училище да бъдат приемани по-лесно от връстниците им и да имат възможност да се не се отделят в ъгъла на стаята, салона или в другия край на пейката.
Нина Милошевич разговаря с екипа – победител от ПГИ „Д-р Иван Богоров” - Донка Кандахерова – ръководител на проекта и учител по икономика, класен ръководител на победителите от ПГИ „Д-р Иван Богоров“ Варна и самите те - Саша Христова, Димитър Куцаров и Яна Янчева от 11 „Е“ клас.
"Избрахме името "Различни, но заедно – обединени в спорта!" с грижа и внимание, защото то отразява сърцевината на нашия проект. Именно в спорта ние виждаме силата да обединява хора от различни фонове и способности. Това име не просто описва нашата инициатива, но и подчертава важността на единство, което спортът може да постигне, независимо от индивидуалните различия", разказа Димитър Куцаров. Проектът е насочен към деца със специални образователни потребности, каза Саша Христова и добави, че отношението към тях не е никак добро в българското училище. Те най-често се пренебрегвани, не са социално активни и това именно е идеята им и кауза - да им се помогне, добави Саша. В момента отборът-победител разработва план, в който са описани активностите и игрите, които ще се провеждат. За тази цел трябва да се закупят спортни пособия и съоръжения, а след това ще се определят дни за провеждането на активностите в часовете по ФВС, заедно с всички останали ученици в училището. Целта е чрез предприемачество да се социализират по-ефективно децата със специфични и социални потребности, казаха още победителите от варненското училище ПГИ "Д-р Иван Богоров".
26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото. В България Денят на бащата започва да се празнува..
Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..
Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..
На втория ден на Рождество Христово църквата възхвалява с благодарствени песни пречистата Божия майка, родила Спасителя. Празникът се нарича Събор на пресвета Богородица. Празникът поставя акцент върху съхраняването на традиционните семейни ценности. Благородният Йосиф и Дева Мария успяват да спасят новородения си син от разгневения владетел Ирод, който..
По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..
Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени 1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..