„Варна - град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигател на устойчивото развитие на Североизточен регион“. Под тази идея ще се развиват 12 проектни предложения, част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции. Община Варна е водещ партньор, а в изпълнението участват детска градина, училища, университети, бизнес и общински администрации на територията на една градска община - Варна, и на две селски - Аксаково и Шабла. Предвижда се проектите да бъдат финансирани от четири програми – „Развитие на регионите“ 2021-2027 г., „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г., „Образование“ 2021-2027 г. и „Околна среда“ 2021-2027 г.
Общата стойност на проектните предложения, които бяха подложени на обществено обсъждане по-рано днес, е 43 805 786, 80 лв. Това каза за Радио Варна Виктория Николова – управител на Областния информационен център във Варна.
Целите, които си поставихме в концепцията „Варна - град отворен към морето, културен, туристически, образователен и здравен център, с грижа за хората и двигател на устойчивото развитие на Североизточен регион“, са амбициозни. Уверени сме, че те ще бъдат постигнати, благодарение и на вашата подкрепа. Това заяви заместник-кметът по правните въпроси на Община Варна Диан Иванов, който присъства на общественото обсъждане на концепцията. Заместник-кметът благодари на партньорите - общините Аксаково и Шабла, и на представителите на академичните среди, бизнеса, образованието, здравеопазването, културата, участвали в разработването на концепцията.
Първото проектно предложение е „Проектиране, ремонт и поддръжка на сектор от късноантичната стена на Одесос (датировка от края на IV – началото на VII в.)“, открита при ремонтните дейности на ул. „Цар Симеон“. Предвидените мерки включват облагородяване на пространството между улиците „Козлодуй“, „Цар Симеон I“, „Д-р Л. Заменхоф“, експонирането на недвижимата културна ценност, изграждане на лапидариум (музей на открито, където да се експонират артефакти) и на посетителски информационен център.
Второто проектно предложение е „Реконструкция и ремонт на Летен театър - Варна“, като предвидените дейности включват основен ремонт на сградите, балкона и оградата, нов сценичен подиум, както и осигуряване на достъпна среда. Мерките целят и удължаване на сезона за ползване на съоръжението. По проекта гражданите на общественото обсъждане поискаха повече подробности. Експертите посочиха, че ще се подменят 2400 бр. седалки при основната сцена и балкона. Предвижда се и обновяването на озвучителната система и сценичното осветление. Това включва фасадното и парково осветление и оборудване за съблекални и гримьорни. Предвиден е още монтаж на подвижен покрив /тип Пергола/, както и на защитни тенти за седалки, позволяващи ползването на Летния театър при дъжд.
Включен е и проект за ремонт на площада пред ЖП-гарата и девет улици в карето между улиците „Дунав“, „Дебър“, „Охрид“, „Преслав“ и „Девня“. Дейностите включват подмяна на пътната и тротоарните настилки, обособяване на пешеходни зони и велоалеи, поставяне на нова паркова мебел – пейки, кошчета, и обособяване на кътове за отдих.
Сред проектите е основният ремонт и прилагане на мерки по енергийна ефективност за детска градина „Чайка“. Те включват цялостен ремонт на учебното заведение, ново оборудване и облицоване на басейна, обособяване на кабинети за деца със специални образователни потребности.
Предвиден е общ проект по програма „Околна среда“ между Община Варна и Техническия университет за реконструкция на дерето, което минава през двора на университета чрез почистване, увеличаване на обема и изграждане на бетонно корито.
Представени са проекти на образователни институции или фирми-партньори. Сред тях са проектът на Медицински университет - Варна за обновяване на апаратура чрез закупуване на циклотрон за УМБАЛ „Св. Марина“. С общ проект участват ПГГСД „Н. Хайтов“ и училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Игнатиево за превенция на вторичната сегрегация в двете училища. Включени са и два проекта за облагородяване на туристическа инфраструктура в Шабла – единият за селищно образование „Кария“, а другият за природна забележителност „Скалния мост“ в село Тюленово.
Реализирани ще бъдат и инфраструктурни мерки за възстановяването на дерето в с. Куманово, община Аксаково. Предвидени са и два проекта за обучение на персонала на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт мениджмънт.
Продължава и попълването на онлайн анкетата относно проектите на адрес: https://forms.gle/158LQbJdoDbXNPhd6
Бурният вятър е разкъсал виниловите платна на билбордове по магистрала „Хемус“ край Варна. Част от винилите пречат на движението на автомобилите по аутобана, за това сигнализират слушатели на Радио Варна. В Областно пътно управление – Варна са получени няколко сигнала за опасните билбордове. В момента екипи на управлението отстраняват..
Пожар е избухнал на улица „Девня“ във Варна в ранните часове на деня. Горели са стари гуми в автосервиз до обръщача на тролеите. Това съобщиха за Радио Варна от Областната дирекция на МВР. Пожарът е изгасен. Няма пострадали. Огънят е причинил шети в автосервиза.
До този момент, 22-ото издание на благотворителната инициатива "Българската Коледа" отчита дарения на стойност 2 890 000 лева. За това съобщават от президентската институция. Спектакълът се състоя вчера в Народния театър "Иван Вазов", като БНР беше медиен партньор. Двадесет и второто издание на "Българската Коледа" под патронажа на президента..
Днес времето ще продължи да се определя от бавноподвижен средиземноморски циклон! Ще е облачно, с валежи от дъжд, на места в Североизточна България – и от сняг. Ще продължи да духа умерен до силен, на места по Черноморието временно и бурен вятър от север-североизток. Температурите ще продължат бавно да се понижават и към 14 часа в повечето райони..
През денонощието времето остава облачно с намалена видимост, вятърът ще е силен, по крайбрежието и бурен от север-североизток! През нощта все още валежът ще е от дъжд, в Лудогорието и Предбалкана от мокър сняг и там рано сутринта ще се образуват поледици! В четвъртък - 26 декември, почти навсякъде, с изключение на крайбрежието, дъждът ще премине..
Варна е сред областите с много добро демографско развитие и през 2023 г., което я поставя на трето място в тази категория. Коефициентът на естествен прираст е – 4,7‰ и е сред най-високите и далеч над средните стойности за страната (–6,8‰). Делът на децата до 4-годишна възраст в областта се запазва по-висок от средния за страната (4,7% при 4,5%..
Днес по стара българска традиция в балчишкото село Дропла пресъздават обичая "Коледуване". От сутринта коледарите обхождат селото със своите песни и благословии за здраве и берекет - първа спирка в читалището, а следващите с благослов по домовете. "Отворете сърцата и домовете си, за да бъдете благословени! Нека заедно запазим тази стара българската..