В 9:30 ч. в събота, 16 март, в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" ще започне Светата заупокойна литургия за Негово Светейшество българския патриарх и Софийски митрополит Неофит, която ще бъде предстоявана от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, сега наместник-председател на Светия синод. Това съобщи пред журналисти Старозагорският митрополит Киприан, говорител на Светия синод.
Около 11 часа ще започне опелото на Негово Светейшество - блажено починалия български патриарх и Софийски митрополит Неофит, което ще бъде възглавено от Негово Всесветейшество Вселенския патриарх Вартоломей, допълни митрополит Киприан.
След опелото от патриаршеската катедрала ще има литийно шествие, което ще достигне до митрополитската катедрала "Св. Неделя", където ще бъде погребан патриарх Неофит. Там е гробът на блажено починалия екзарх Йосиф, каза още митрополит Киприан.
На въпрос кой избор ще е първи - на Сливенски митрополит, или на нов български патриарх, митрополит Киприан каза, че за да има пълнота на патриаршеския избор, ще трябва всички катедри да бъдат заети - първо ще е изборът на Сливенски митрополит, след което ще бъде насрочен патриаршески събор за избор на нов български патриарх.
Вероятно на 20 март ще е заседанието на Светия синод, за да се определи наместник-предстоятел. Изборът на Сливенски митрополит трябва да се случи до три месеца, обясни митрополит Киприан.
Партия МЕЧ и коалицията ПП-ДБ са се договорили, че през септември ще бъде внесен вот на недоверие на правителството за провал в сектор вътрешен ред и сигурност. Мотивите ще бъдат допълнително прецизирани, обясни лидерът на МЕЧ Радостин Василев, по чиято инициатива се водят преговорите. "Разговаряме в момента "Продължаваме промяната - Демократична..
Потушен е пожарът между Балчик и Каварна. В гасенето на огъня са се включили горските служители при Държавно ловно стопанство Балчик и пожарните в Балчик и Каварна. Всекидневно се отчитат запалвания в горски територии, но добрата новина е, че се хващат навреме. Вчера е гасен огън между селата Оброчище и Църква, а в предишните дни – край Крапец,..
Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение – „задържане под стража“ спрямо 36-годишен лекар - хирург, от Варна. Той е привлечен като обвиняем за организиране и ръководене на престъпна група за разпространение на наркотици. Престъплението е извършено в продължителен период – от месец май 2024 година до 21 ноември 2024 г...
Представители на Министерството на туризма, Министерството на икономиката и индустрията, Комисията за защита на потребителите и на туристическия бранш се събраха в сградата на Министерство на туризма на работна среща, за да обсъдят въпросите на сектора във връзка с приемането на страната в еврозоната, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Основна..
Случаи на противозаконно отнемане на моторни превозни средства разкри полицията във Варна. Служители на Трето Районно управление са задържали 26-годишен мъж от Каменар - известен на органите на МВР, осъждан, който за кратък период отнел два автомобила, собственост на 60 и 63-годишни жители на Варна. Превозните средства били паркирани на пазар в жк..
Европейската комисия започна три отделни процедури по нарушение срещу България, като изпрати официални уведомителни писма заради неизпълнение на задължения по транспонирането на ключови европейски директиви, съобщава БНР. България не е съобщила на Комисията мерки за пълно прилагане на директивата за криминализирането на нарушаването на санкциите на..
Мъж се удави на централния плаж в Балчик. Инцидентът е от вчерашния ден. Пристигналият на място медицински екип е удостоверил смъртта, съобщават от спешното отделение в Балчик.