С петицията, събрала над 1000 подписа в първите 12 часа от пускането си, организаторите от „Невидими животни“ отправят политическа заявка към народните представители и министъра на земеделието и храните с искане за промяна в нормативната уредба за забрана на отглеждането на телета в клетки.
Подробности от разговора на Ваня Славова със Стефан Димитров:
От 13 март стартира набирането на подписи за законодателни изменения, целящи прекратяване на отглеждането на новородени телета в клетки в България и преминаване към групово отглеждане в индустриалното животновъдство. В рамките на кампанията „Клетките са кошмар” по инициатива на гражданската организация „Невидими животни” всеки български гражданин ще има възможността да се подпише на сайта www.bezkletki.bg в подкрепа на забраната на клетките за телета и на по-хуманната за новородените животни и, според организаторите, не по-малко икономически рентабилна алтернатива. На първия ден от петицията се подписаха над хиляда души. В България има над 100 000 теленца, чийто живот може да се промени към по-добро, споделят още те.
Практиката, разпространена преди всичко в индустриалните ферми за млекодобив у нас, се отличава с изключителна жестокост. Новородените телета се захвърлят и затварят в малка клетка, едва надхвърляща собствените им размери, почти веднага след раждането. Така прекарват още първите часове на живота си в самота и изолация, лишени от възможност за контакт с майките си или с други телета, а също и от възможността да се движат. Стандартната клетка е дълга 1,1 пъти колкото дължината на телето и широка колкото е височината му, съгласно Директива 2008/119/ЕО.
„В клетката новороденото теле плаче с дни наред за майка си. То е социално животно, но няма почти никакъв контакт с други телета. Няма кой да го успокои, да го накара да се почувства в безопасност, да го стопли през нощта и през зимата”, обяснява Елиа Тилева от „Невидими животни”.
Преминаването към групово отглеждане на телета би било в унисон с препоръките на компетентния научен орган на ЕС (ЕОБХ), според които следва тази практика да се прекрати законово и телетата да се отглеждат заедно, на малки групи и с повече пространство. То е и съобразено с желанията на българите – според последното социологическо проучване на МаркетЛинкс82% от сънародниците ни вярват, че телетата и другите животни, използвани в хранително вкусовата индустрия, имат правото да живеят извън клетки и в естествена или близо до естествената среда. За повече от половината български граждани е важно политикът, за когото гласуват, да споделя тази позиция.
“Българското общество е категорично против жестокостта към животни, особено когато тя е напълно излишна”, коментира Стефан Димитров от „Невидими животни”. “И това потвърждават последователно и красноречиво не само данните от социологическите проучвания. Съвсем наскоро в две общоевропейски петиции за животните поред, които успешно влязоха в дневния ред на Европейската комисия, България беше на челните места от всички страни в Европа по подписи спрямо населението. Време е законодателят у нас да започне да действа в унисон с ценностите на нас, избирателите”, допълва още Стефан.
Петицията призовава:
„Необходима е решителна и еднозначна законодателна намеса за забрана на клетките за телета в полза на груповото отглеждане. Както мнозинството български граждани, ние, долуподписаните, вярваме, че една прогресивна България проявява любов, грижа и разбиране към хора и животни. Тук става дума не за тясно партиен или идеологически избор, а за ценностен и цивилизационен такъв. Нашата страна може да бъде за пример за другите европейски държави със своето законодателство по една надпартийна тема, която е в унисон с ценностната система и етиката на българския гражданин, нежелаещ производството на храна в нашата родина да наподобява индустриализирана поточна линия, третираща новородени телета – още бебета – като затворници, и нямаща нищо общо с естественото и природното. Нашите очаквания и отговорността тази неизвинима и недостойна за България практика да бъде прекратена, са изцяло и само върху Вас.”
С пълния ѝ текст можете да се запознаете и да го подкрепите тук.
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..