Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професията военен лекар - предизвикателство и отговорност

Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна
Снимка: Висшето военноморско училище


Първите военни лекари, завършили тази специалност в края на миналата година във Варна, вече я упражняват на терен и отзивът от тяхната работа и обучение през изминалите 6г. е повече от отличен.  Специалността е пилотна за Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“, съвместно с МУ „Проф. Д-р Параскев Стоянов“. Бройките за прием в нея са само 20-сет – 10 жени и 10 мъже, а желаещите много повече, разказа за Радио Варна кап. II-ранг проф. д-р Ивайло Бакалов – началник Отдел „Учебна дейност“ във Военноморското училище. По време на своето следване в тази специалност курсантите получават пълна държавна издръжка. Бъдещите медици под пагон не заплащат такси за обучение за двата университета, имат безплатно настаняване в общежития, безплатно хранене, медицинско и униформено облекло и др. По време на следването си курсантите получават ежемесечна стипендия, както и възможност за получаване на стипендия за успех. След завършването си придобиват две дипломи: магистър по „Медицина“ и бакалавър по специалност „Организация и управление на военни формирования и тактическо ниво“. Наред с това имат задължителен стаж във ВМА, както и повишаване на квалификацията в България и във всички страни – членки на НАТО. Все повече жени имат желание да изучават специалността „Военен лекар“, каза кап.II-ранг проф.д-р Ивайло Бакалов и допълни, че макар и малко на брой места в тази специалност от 2017г. насам тя става все по-предпочитана. 

Месец остава до края на Ранния прием за военни лекари във ВВМУ "Никола Й. Вапцаров" (от 19.03 - до 19 април 2024г.). 20 са местата за следващата учебна година, обявени със заповед на министъра на отбраната, за курсанти по специалността „Военен лекар”. Обучението се осъществява чрез тристранно споразумение между Военномедицинска академия (ВМА), Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров” (ВВМУ) и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“-Варна. 

Кандидатите трябва да преминат следните изпити:

• Биология (в МУ-Варна)

• Химия (в МУ-Варна)

• Физическа годност

• Психическа пригодност

• Медицински преглед в МБАЛ-Варна към ВМА

• Английски език

По време на следването на курсантите се изплаща ежемесечна стипендия от 750 до 800 лв., като имат възможност и за допълнителна стипендия за успех – между 150 и 200 лв. След завършване получават две дипломи: магистър по „Медицина” и бакалавър по специалност „Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво”, възможност за специализация във ВМА, повишаване на квалификацията в България и във всички страни-членки на НАТО.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Добо Мързов: За Коледа, Рождения ден и Деня на бащата

26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото.  В България Денят на бащата започва да се празнува..

публикувано на 26.12.24 в 14:00

За астрономията и учениците от Варна с любов

Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..

публикувано на 26.12.24 в 09:20

Протест "Не! на родителското отчуждение!" във Варна

Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..

публикувано на 26.12.24 в 07:23

Църквата чества Събор на пресвета Богородица

На втория ден на Рождество Христово църквата възхвалява с благодарствени песни пречистата Божия майка, родила Спасителя. Празникът се нарича Събор на пресвета Богородица. Празникът поставя акцент върху съхраняването на традиционните семейни ценности. Благородният Йосиф и Дева Мария успяват да спасят новородения си син от разгневения владетел Ирод, който..

публикувано на 26.12.24 в 07:20

По празниците хапвайте от всичко по малко

По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на  д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат  жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..

публикувано на 25.12.24 в 16:30

Хлеботерапевт: Месим, за да се смесим

През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..

публикувано на 25.12.24 в 14:20

Момченца са първите коледни бебета във Варна

Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени  1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..

публикувано на 25.12.24 в 13:29