Утвърдени имена в литературата, илюстрацията и комикса, киното и театъра ще се срещнат с варненска публика и млади творци.
По случай отбелязването на 141-вия си рожден ден Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна организира минифестивала "Литературен прожектор" от 21 март до 27 април.
Той изследва връзката между литературата, визуалните изкуства и пространствата.
Фестивалът ще включва близо 30 събития, а акцент ще бъде гостуването на Третата национална изложба на българския комикс, която се проведе за първи път в София през 2022 г.
Три различни селекции ще бъдат представени във Варна. Първото откриване ще се състои на 21 март в Регионалната библиотека. Специални гости ще бъдат Петър Станимиров, един от художниците на списание „Дъга“ и ръководител на секция „Комикс“ към Съюза на българските художници, Иван Беров, куратор на изложбата, Веселин Чакъров, известен с историческите си комикси, и фентъзи писателят Марин Трошанов.
"Литературен прожектор" запознава младежите от региона с млади, но вече утвърдени творци, и разширява възможностите за изява на ученици и студенти. Любителите писатели и художници ще могат да се включат в творчески ателиета за комикс, илюстрация, анимация и писане.
Всички събития в програмата на фестивала ще са с вход свободен. Записването за творческите ателиета се осъществява тук.
От днес до 29 август 2025 г. варненската Галерия 33 ще бъде домакин на изложбата „Лицата на Европа“ на известния български скулптор Рашо Митев. Откриването е от 18:00 ч. на ул. „Габрово“ 2А. "Лицата на Европа" включва мраморни бюстове, вдъхновени от многогласната културна идентичност на Европа. Всеки портрет в колекцията..
Във Военноморския музей във Варна бе официално открита изложбата „Българските околосветски плавания“ – първата по рода си експозиция, посветена на всички родни морски обиколки на земното кълбо. Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с директора на Военноморския музей Мариана Кръстева: Изложбата ще бъде достъпна и..
Варна отново ще бъде домакин на едно от най-обичаните културни събития у нас – 11-ият международен филмов фестивал "Карантината", който ще се проведе от 5 до 9 август, на плажа до рибарското селище Карантината. Фестивалът, създаден и поддържан изцяло на доброволчески принцип, доказва, че културата съществува без лукс, а чрез хората. Без субсидии, но с..
Отменят оперния спектакъл "Тоска" тази вечер, той ще се играе на 8 август. Днес оперната прима Соня Йончева трябваше да се превъплъти в емблематичния за кариерата ѝ образ на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини, под диригентската палка на Найден Тодоров в Летния театър. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със..
Парк-музеят на бойната дружба „Владислав Варненчик“ ще отбележи 90-годишнината от откриването на мавзолея на полско-унгарския крал Владислав Трети във Варна, съобщават от институцията. Днес, 4 август, ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични тура. В тях посетителите ще научат повече за най-важните етапи от създаването на парковия комплекс и ще..
Общинският съвет единодушно одобри четири номинации за почетен гражданин на Варна. Високите отличия се присъждат като признание за значимия принос на личностите в различни сфери на обществения живот на града. Сред новите почетни граждани е проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, който бе номиниран за своята..
„Акустиката на България“ е новият проект на Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени“, който той лично представи пред журналисти във Варна днес. Това е един много личен проект, защото избраните 25 места съм ги почувствал лично. Те са и много автентични. Половината от тях не са музейни обекти, а исторически места. Записите във Варна започват..