Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун

На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със Синдром на Даун.

За първи път денят е отбелязан по време на VI световен симпозиум посветен на на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година, по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората. Датата за отбелязването му не е избрана случайно. Целта е да се покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия) на 21-вата хромозомна двойка.

Синдромът на Даун е описан през 1866 ггодина от Джон Лангдън Хейдън Даун – британски лекар, генетик, който дава определение “монголизъм”Сто години по-късно е открита и допълнителната хромозома, така през 1965 година хромозомната аномалия официално получава определението “Синдромът на Даун” в чест на своя пръв откривател.

Всяко родено дете със синдром на Даун има реален шанс да води един пълноценен и сравнително независим живот, стига да му бъде предоставена тази възможност. Осигуряването на необходимите медицински и физиотерапевтични грижи, целенасочените занимания още от първите дни на бебето, всекидневният контакт с любящи близки, помощта на специалисти логопеди и психолози стимулират разгръщането на възможностите на тези деца.

През последните години с напредъка на медицината, педагогическите науки и образованието, са постигнати значителни успехи в преодоляването на ограниченията, които синдромът на Даун налага. Все по-често се появява информация за успешната реализация на хората със синдром на Даун във всички области на живота – децата успешно се справят в училище, младежи се обучават във висши учебни заведения, работят, изявяват се в сферата на изкуствата – стават художници, музиканти, артисти.

Наскоро и жена със синдром на Даун стана министър в Испания. Това е един от добрите примери, каза за Радио Варна Силвена Христова, която е основател на фондация "Живот със Синдром на Даун" и родител на дете с този синдром. От дълги години, тя и съпругът й са помогнали на много семейства, които имат деца със Синдром на Даун, да преодоляват проблемите и предизвикателствата пред тях.

"Крайно време е в България да имаме едно по-различно мислене и по-положителна нагласа и да знаем, че хората със Синдром на Даун могат да се развиват и имат шансове ако бъдат подкрепени от семейството и обществото", коментира Христова.

Тя напомни, че от години фондацията се бори да се промени и образователната система, която, по думите й, тотално отхвърля децата със специални образователни потребности.

"В сегашния си вид, системата не позволява на тези деца да се развиват и да получат реално образование. Приобщаващото образование помага. Училището на моята дъщеря Микаела е един от тези примери. За съжаление обаче това са единични случаи в цялата страна", каза още Христова и допълни, че от няколко години тя и нейните съмишленици се борят за промени в наредбата за приобщаващо образование, но засега без успех.

За девета поредна година фондация "Живот със Синдром на Даун" предизвиква всички български граждани да обуят от шарените чорапи с кауза по повод Международния ден на хората със Синдром на Даун.

"Тези чорапи са символът на този ден и с тях показваме, че всички сме цветни, шарени и различни, но и абсолютно равни за един достоен живот", каза Силвена Христова.

Чуйте разговора на Даниела Стойнова със Силвена Христова:





По публикацията работи: Иван Барбов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учебни заведения от Варненска и Добричка област - сред училищата за пример на програмата "Заедно в час"

Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори.  Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..

публикувано на 04.04.25 в 10:26
Ани Пилибосян

4 април - Ден на психолога в България

Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април".  Професията   на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..

публикувано на 04.04.25 в 09:10

Опасно дърво ще бъде премахнато в градинката до сцена Филиал

138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато  по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..

публикувано на 03.04.25 в 16:50

"Шансът е изтърван!": Как Варна загуби възможността да ползва 54 дка на бивше военно поделение

Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..

обновено на 03.04.25 в 16:20

Изложба събира творби на преподаватели и служители на ОДК-Варна

"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център.  В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...

публикувано на 03.04.25 в 12:51

Таксиметров шофьор от Германия вози безплатно жени

Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..

публикувано на 02.04.25 в 19:49
Йорданка Ненчева

Дневен център за възрастни с аутизъм предлагат да бъде разкрит във Варна

Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“.   25 деца на възраст..

публикувано на 02.04.25 в 14:12