Ученик от Природоматематическата гимназия „Иван Вазов“ в Добрич създаде първия учебник за програмиране на основата на Lua. Стилиян Стоянов се сблъсква с този език за програмиране покрай компютърните игри и решава да задълбочи знанията си в него. Оказва се обаче, че информацията е изключително оскъдна и така стига до решението да напише книга. Идеята му е до края на тази година да завърши трилогията си, която да е в помощ на всички програмисти или ученици по информатика.
Книгата „LUAing. Принципи на програмирането с Lua“ на Стилиян Стоянов е първият учебник по програмиране на основата на Lua, написана от български автор. За своя ученик учителят Светлана Василева споделя, че той е един нешлифован диамант и тепърва ще разгръща потенциала си.
Интересът към информатиката у Стилиян Стоянов се заражда преди години, когато се появява желанието му да прави свои компютърни игри.
Според Светлана Василева Lua е много интересен език за изучаване и би било добре той да влезе в образователната система. Допуска, че за целта може да се използва книгата на Стилиян Стоянов, стига да срещнат необходимата подкрепа в Министерството на образованието.
Засега книгата на Стилиян Стоянов се разпространява само от него. Природоматематическата гимназия също разполага с нея на хартиен носител, като идеята е там езикът Lua да влезе като част от обучението на учениците в паралелката по информатика.
Повече за книгата чуйте от Стилиян Стоянов и неговия учител по информатика д-р инж. Светлана Василева в следващия репортаж на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите. От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена. Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..