Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои Националният конкурс "Светослав Обретенов" в Провадия

Снимка: Pixabay

За двадесет и осми път Провадия ще бъде домакин на Националния конкурс за инструменталисти и певци “Светослав Обретенов”. За поредна година в него ще вземат участие най-талантливите възпитаници на детските музикални школи, средните и висши музикални учебни заведения от цялата страна.

Националният конкурс „Светослав Обретенов“ е с дългогодишна история и е от голямо значение за стимулиране развитието на младите музикални таланти на България, както и добра възможност не само за провадийската публика, но и за всички гости на общината, да се насладят на българска класическа музика.

Откриването е на 2 април 2024 г. в 19:00 ч. в салона на Народно читалище „Алеко Константинов“ с  тържествен концерт, в който ще участват членовете на журито.

Час преди това, с ритуал по полагане на цветя и символично отброяване поредността на конкурса, празнично ще удари и камбаната на барелефа на композитора Светослав Обретенов “.

Светослав Обретенов е роден на 25 ноември 1909 г. в Провадия в семейството на учители. Основно образование получава в родния град, след което учи във Варна и София. Завършва Държавната музикална академия в столицата.

За кратко е бил директор на Радио Варна.

Бил е композитор във Варненския драматичен театър и диригент на хор „Морски звуци“. През 1940-те години въвежда нови тенденции в българското хорово изпълнително изкуство.  Сред най-значителните му произведения са неговите кантати и оратория. Основател и първи диригент е на Държавния радиохор, който след смъртта на Обретенов през 1955 г. е преименуван на Българска хорова капела "Светослав Обретенов". Дирижира хор „Кавал“ (1949). Под негово ръководство българските смесени хорове извоюват челни места на световните младежки фестивали в Прага, Будапеща, Берлин, Букурещ.

История на конкурса

През 1964 година група ентусиасти от Детската музикална школа към Народно читалище „Алеко Константинов” Провадия, със съдействието на Окръжния съвет за изкуство и култура Варна, организират провеждането на регионален конкурс за възпитаниците на детските музикални школи в Североизточна България. Само след пет години, поради големия интерес и многобройните участници, регионалният конкурс прераства в национален.

През 1969 година Комитета за култура учредява Национален конкурс за млади инструменталисти на името на композитора Светослав Обретенов, роден и израснал в Провадия. Първоначално конкурсът се провежда веднъж годишно, а от 1970 г. – на всяка четна година . Застъпени са всички музикални инструменти, влизащи в състава на класическия симфоничен оркестър, като дървените и медните духови инструменти се редуват през определен период. На отделни издания на конкурса е имало специалности като композиция, клавирно трио, китара.

През 1984 година Националният конкурс „Светослав Обретенов” е приет в Европейския съюз на младежките национални музикални конкурси.

Статутът на Националния конкурс за млади инструменталисти и певци е приет на заседание на Общински съвет Провадия. Съгласно този статут, основен организатор е Община Провадия във взаимодействие с Министерството на културата. Ръководен орган на конкурса е Организационен комитет, изграден от дейци на инструменталното и певческо изкуство, представители на общината и съорганизаторите. Текущата дейност по организацията, подготовката и провеждането на конкурса се осъществява от Оперативен комитет, който се избира от общината, има седалище в гр. Провадия и се оглавява от Кмета на Община Провадия.

Характерно за Националния конкурс ”Светослав Обретенов” е това, че на него се изпълняват творби само от български композитори – публикувани и непубликувани. В това се състои неговата уникалност и той е единственият такъв конкурс не само в България, но и в Европа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30

Мария Лалева: Всяка среща с варненската публика е празник за мен

Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник.  Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..

публикувано на 13.02.25 в 16:40

98 години читалище "Просвета 1927" във Варна

Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева.  Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..

публикувано на 13.02.25 в 15:52

„Дон Паскуале“ с Александрина Михайлова и американския тенор Самюъл Робъртсън във Варна

Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..

публикувано на 12.02.25 в 11:43

Бижута шедьоври подредени в изложба във Варна

„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас.  Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..

публикувано на 11.02.25 в 10:20