Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на юни

Безплатни тестове за рак на дебелото черво



Започна кампанията „Заедно срещу рака на дебелото черво“, организирана от Фондация „Лъчезар Цоцорков“. До края на юни програмата предоставя възможност за напълно безплатно лабораторно изследване, което може своевременно да сигнализира за коварното заболяване.

Кампанията е насочена към хората на възраст между 50 и 74 години, тъй като в тази възраст рискът от развитие на рак на дебелото черво се увеличава многократно. Изследването е за скрито кървене. То установява наличието на кръв във фекалиите, която не е видима с просто око, обясни за Радио Варна Елена Джамбазова, програмен директор „Здравеопазване“ във Фондацията:

„При наличие на кръв, тестът е положителен и се налага допълнително доуточняване при лекар. При отрицателен тест изследването се повтаря след една година.“

Тестовете, които от фондацията предоставят на лабораториите са с над 98 % точност. Те са имунохимични тестове и не изискват досегашната тридневна диета преди изследването, уточни Джамбазова.

Три са партньорските лаборатории в района на Варна, които извършват изследванията. Скринингът обхваща и по-малките населени места - Вълчи дол, Балчик, Долни Чифлик, Тополи, Белослав, Бяла, Провадия, Дългопол. В цялата страна функциониран 325 места, които приемат проби. Лабораториите са инструктирани да не вземат такса биологичен материал.

Карта с всички локации вижте тук.

Ракът на дебелото черво през последните години се подмладява, затова и хората под 50 години могат да се тестват безплатно, съобщи Джамбазова:

„Няма лимит, колкото може повече хора е добре да се възползват от програмата.“

При първия скрининг, проведен през 2022-2023 година, 12% от пробите са били положителни.

Ракът на дебелото черво е втората най-честа причина за смърт от злокачествено заболяване в България. Това е и вторият най-често срещан рак при жените и третият най-разпространен при мъжете в страната. Скринингът на здравото население със специфични тестове води до ранно откриване на този вид рак и диагностицирането му в неговия предклиничен стадий. Тогава лечението е най-ефективно.

Чуйте повече в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсят ветеринари за приюта за кучета в Каменар

Община Варна набира кандидати на длъжност ветеринарен лекар в дейност „Общински приют за безстопанствени кучета” в с. Каменар. Минималните изисквания за заемане на длъжността са степен на завършено образование – магистър „Ветеринарна медицина“ и една година професионален опит. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез интервю. Размерът на..

публикувано на 01.08.25 в 16:16

Проектират 10-метрова дървена кула, която ще разкрива мащаба на Солницата в Провадия

Започва проектирането на 10-метрова дървена панорамна кула, която ще разкрива мащаба на праисторическия комплекс Провадия - Солницата. Съоръжението ще бъде издигнато на 40 метра, извън пределите на обекта, а от него ще могат да бъдат наблюдавани както северните, така и западните склонове на солодобивния център. Реставрация и консервация на най-старите..

публикувано на 01.08.25 в 16:10

Пет деца, дошли на спортен лагер във Варна, са приети в инфекциозното с хранително отравяне

Пет деца на възраст от 7 до 12 години са в Инфекциозната клиника във Варна с бактериално хранително отравяне, предизвикало повръщане, разстройство и висока температура. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция във Варна. Първоначално в клиниката са приети девет деца с тези симптоми, четири са освободени след подобряване на състоянието им,..

публикувано на 01.08.25 в 14:07

Национално и европейско финансиране ще се търси за ремонт на спортните бази във Варна

Национално и европейско финансиране ще се търси за ремонт на спортните бази във Варна. Това каза директорът на ОП "Спорт Варна" Юрджан Ахмед в предаването на Радио Варна "Новият ден". По думите му голяма част от тях са в окаяно състояние и са силно амортизирани, тъй като през годините не са извършвани ремонти за поддръжката им. Ахмед изрази оптимизъм, че..

публикувано на 01.08.25 в 11:17

За 10 години почти двойно се е оскъпил проектът за паркинг около Спортна зала, още няма финансиране

Почти двойно се е оскъпил проектът за изграждане на паркинг към Двореца на културата и спорта. През 2015 година той е оценен на стойност 7,5 млн. лева, днес строителството му ще струва близо 13 млн. лева. Това каза изпълнителният директор на Двореца на културата и спорта Минко Христов, който подчерта, че още се търси финансиране. Той изрази надежда до..

публикувано на 01.08.25 в 10:00
Централен плаж Варна

Джебчиите във Варна се изместиха от моловете в автобусите, на плажа минават за туристи

Във Варна са зачестили кражбите в автобусите през летния сезон. Джебчиите са изместили полето си на действие от моловете и магазините в градския транспорт. Това каза главен комисар Живко Костадинов, началник на сектор "Престъпления против собствеността и културните ценности". Той предупреждава, че те винаги работят по двама и са предимно жени. Обикновено..

публикувано на 01.08.25 в 08:43

Последна възможност за земеделците да поискат подпомагане заради щети от природни бедствия

В рамките на днешния работен ден, земеделските стопани с пропаднали заради природни бедствия площи, имат последна възможност да подадат заявления за подпомагане. Земеделците от засегнатите от пожарите райони също трябва да сигнализират за проблемите си във Държавен фонд "Земеделие", припомнят от БНР. Право на субсидии имат стопаните, на които са..

публикувано на 01.08.25 в 08:39