При изключително ниска влага в почвата и екстремно високи температури в Добруджа започва пролетната сеитбена кампания. За поредна година зимата е без сняг, което се отразява на развитието и на пшеницата. Вариантите за реакция при неблагоприятните метеорологични условия от страна на земеделците не са много, но със сигурност почти всички ще намалят сеитбените норми, предвид сушата. Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
Надеждите зимата да бъде благосклонна към насажденията по полето и да осигури достатъчно влага на почвата си отиде, а с настъпването на пролетта и необичайно високите температури за края на март и началото на април притесненията на земеделците стават все повече и все по-основателни. Полезните ходове при производството под открито небе в момента не са много, но земеделците ще се възползват от тях, посочи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.
Голяма част от колегите преосмислят декарите с царевица дали да не бъдат прехвърлени слънчоглед, както и намаляване на нормите за сеитба, за да можем да тушираме липсата на влага, каза тя. Жекова посочи, че средната сеитбена норма при царевицата е 6700 семена на декара, а при тези условия, за да могат растенията да се развиват добре, тя може да бъде свалена с 10-15%. Практиката и друг път е показвала, че при гъсто засети посеви не се ражда кочан, каза тя.
Според Жекова част от колегите й ще започнат да прилагат и така нареченото консервационно земеделие, тоест опазване на самите почви и влагата в тях. Неудобството при този вид обработка е, че изисква смяна на голяма част от инвентара, което от своя страна е свързано с огромни разходи.
По данни на Добруджанския земеделски институт Генерал Тошево количеството на валежите от октомври до февруари включително е 205.4 литра, като тези през първите два месеца на тази година са много под средните норми. Същият период се характеризира и с високи температури, като през октомври те са били 32.9, а през февруари 19.9 градуса.
Засушаването през есенно-зимния период, съпроводено с високи температури, е безспорен факт за Южна Добруджа през последните няколко години. Това буди тревога сред земеделските стопани, особено след реколтната 2019/2020 г., когато добивите при пшеницата варираха от 75 до 130 kg/da, показва още анализът на проф. Иван Киряков от Земеделския институт.
Мерките, които трябва да се вземат на фона на посочените климатични промени при зърнено-житните култури, са свързани преди всичко с оптимизиране на сеитбените и торови норми, категоричен е той.
Сеитбените норми ще бъдат намалени и в стопанството на Мария Дикова, обработваща 6 000 декара земя в землищата на общините Балчик и Каварна.
Пшеницата е изложена на стрес заради топлата и суха зима. Влагозапасяването е малко. Всичко, което можем да направим е да намалим сеитбената норма и броя на растенията, каза Дикова.
Аналогична е ситуацията в стопанството в община Тервел и на Вероника Чалъкова. Измереното при тях влагозапасяване на 25 см дълбочина в почвата е около 30%, което е крайно недостатъчно за началото на сеитбената кампания.
По думите на Радостина Жекова всеки, който е част от този бизнес, вече си е дал ясна сметка каква е реалността и никой не храни илюзии, че настоящата стопанска година ще е по-добра от предходната.
Чуйте повече в репортажа на Мая Щърбанова:Община Варна обяви обществена поръчка за зимно поддържане на пътища, улици и булеварди със срок до 31 март. В зависимост от метеорологичните условия дейностите могат да се извършват и по-късно от тази дата. Изпълнителят е длъжен да осигури за целия зимен период 24-часова готовност за изпълнение на дейностите, съобщават от общинския пресцентър. Зимното..
Общинските съветници от Постоянната комисия "Обществен ред, сигурност и безопасност на движението" във Варна одобриха предложението на групата на "Възраждане" за залагане на нови велоалеи в Генералния план за организация на движението във Варна. Съветниците от групата предлагат нови трасета да бъдат изградени по бул. „Владислав Варненчик“ (от „Елдом“..
Обществените тоалетни да се ползват безплатно от жителите и гостите на Варна. Това предложение на групата на „Възраждане“ получи подкрепата на членовете на Постоянната общинска комисия „Обществен ред, сигурност и безопасност на движението“. На територията на община Варна има 21 обществени тоалетни. 10 от тях преди години са били дадени на концесия,..
Служители на ГДБОП разкриха мащабна схема за имотни измами и задържаха ръководителите и участниците в организираната престъпна група. Полицейските действия са предприети в рамките на специализирана операция, проведена на 12 ноември на територията на областите Варна, Враца и София. Варненският съд задържа под стража трима, участвали в престъпна..
В Административен съд – Варна са образувани н ад 40 дела по жалби на общинското дружество „Пазари“ ЕАД срещу заповеди на кмета на Община Варна за премахване на преместваеми обекти, намиращи се в района на Колхозен пазар , както и по искания за спиране на предварителното изпълнение на същите, съобщават от пресслужбата на съдебната институция. В жалбите..
Депутатите се събират за третия си опит за избор на председател на 51-вото Народно събрание. В понеделник и в сряда те не успяха да стигнат до консенсус, а до балотаж стигнаха кандидатите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ - Рая Назарян и Андрей Цеков. И на втори тур не избраха председател на 51-вото НС Няма консенсус за председател на НС, нов опит в сряда..
Образователен форум за позитивно образование ще събере представители на училища и образователни институции от Варна и региона днес. Началото е от 10ч. в концертната зала на Младежкия дом във Варна. Основната му цел е да представи новите подходи и методи за внедряване на позитивно образование, които могат да помогнат за развитието на бъдещите..