При изключително ниска влага в почвата и екстремно високи температури в Добруджа започва пролетната сеитбена кампания. За поредна година зимата е без сняг, което се отразява на развитието и на пшеницата. Вариантите за реакция при неблагоприятните метеорологични условия от страна на земеделците не са много, но със сигурност почти всички ще намалят сеитбените норми, предвид сушата. Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
Надеждите зимата да бъде благосклонна към насажденията по полето и да осигури достатъчно влага на почвата си отиде, а с настъпването на пролетта и необичайно високите температури за края на март и началото на април притесненията на земеделците стават все повече и все по-основателни. Полезните ходове при производството под открито небе в момента не са много, но земеделците ще се възползват от тях, посочи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова.
Голяма част от колегите преосмислят декарите с царевица дали да не бъдат прехвърлени слънчоглед, както и намаляване на нормите за сеитба, за да можем да тушираме липсата на влага, каза тя. Жекова посочи, че средната сеитбена норма при царевицата е 6700 семена на декара, а при тези условия, за да могат растенията да се развиват добре, тя може да бъде свалена с 10-15%. Практиката и друг път е показвала, че при гъсто засети посеви не се ражда кочан, каза тя.
Според Жекова част от колегите й ще започнат да прилагат и така нареченото консервационно земеделие, тоест опазване на самите почви и влагата в тях. Неудобството при този вид обработка е, че изисква смяна на голяма част от инвентара, което от своя страна е свързано с огромни разходи.
По данни на Добруджанския земеделски институт Генерал Тошево количеството на валежите от октомври до февруари включително е 205.4 литра, като тези през първите два месеца на тази година са много под средните норми. Същият период се характеризира и с високи температури, като през октомври те са били 32.9, а през февруари 19.9 градуса.
Засушаването през есенно-зимния период, съпроводено с високи температури, е безспорен факт за Южна Добруджа през последните няколко години. Това буди тревога сред земеделските стопани, особено след реколтната 2019/2020 г., когато добивите при пшеницата варираха от 75 до 130 kg/da, показва още анализът на проф. Иван Киряков от Земеделския институт.
Мерките, които трябва да се вземат на фона на посочените климатични промени при зърнено-житните култури, са свързани преди всичко с оптимизиране на сеитбените и торови норми, категоричен е той.
Сеитбените норми ще бъдат намалени и в стопанството на Мария Дикова, обработваща 6 000 декара земя в землищата на общините Балчик и Каварна.
Пшеницата е изложена на стрес заради топлата и суха зима. Влагозапасяването е малко. Всичко, което можем да направим е да намалим сеитбената норма и броя на растенията, каза Дикова.
Аналогична е ситуацията в стопанството в община Тервел и на Вероника Чалъкова. Измереното при тях влагозапасяване на 25 см дълбочина в почвата е около 30%, което е крайно недостатъчно за началото на сеитбената кампания.
По думите на Радостина Жекова всеки, който е част от този бизнес, вече си е дал ясна сметка каква е реалността и никой не храни илюзии, че настоящата стопанска година ще е по-добра от предходната.
Чуйте повече в репортажа на Мая Щърбанова:Социологическо проучване разкри, че младите покоения от британските зумъри и минеали избягват да вършат домакинска работа и са готови да плащат на професионалисти за това, пише Телеграф. Зумърите са покоението, родено между 1997-2012 г или 18-27-годишните. Миленуиумите са поколението, родено през периода 1981-1996 или 28-43-годишните...
Голяма част от проблемите на Варна са наследени от предходната кметска администрация. Кметът Благомир Коцев получи тежко наследство. То включва и липсата на готови проекти, с които общината да кандидатства за средствата по програмата на правителството. Това коментира в предаването „Позиция“ народният представител от ПП/ДБ Стела Николова, в..
Варна е в изключително тежко състояние. Управлнието на кметския екип е толкова слабо, че не може да се справи с решаването на елементарни проблеми. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той посъветва кметът Благомир Коцев да подаде оставка и намекна, че е възможно да има протести срещу неговото..
Проблемите в здравния сектор са мното, но се надявам чрез необходимите спешни промени да намалим тези проблеми. Това каза в предаването "Позиция" д-р Десислав Тасков. Нужна е формула за действие и реално да се случват неща. Промяна в общинските здравни заведения е необходима. Когато болнично заведение е търговско дружество, тогава..
Понастоящем няма индикации, че осмият тест за интегриране на полета на транспортната система за многократна употреба Starship трябва да бъде отложен. SpaceNews научи за това от изявление на основателя на SpaceX Илон Мъск. Бизнесменът коментира седмите летателни изпитания на Starship, по време на които първата степен на системата се отдели..
Рекорден брой милионери напуснаха Обединеното кралство, откакто лейбъристите дойдоха на власт и обявиха нови данъчни политики, съобщава британският вестник The Times, позовавайки се на изчисления на аналитичната фирма New World Wealth. Изселването на милионерите е в ход, откакто премиерът Киър Стармър дойде на власт, на фона на нарастващите..
Причнината за това е авария в част от кв. "Галата". Информацията е на ВиК-дружеството. Очаква се водоподаването да бъде възстановено до около 13 часа.