В началото на месец март в градския парк на Добрич беше извършено убийство. Извършителят на престъплението беше задържан от полицията за срок до 24 часа, а впоследствие съдът постанови „задържане под стража“. В хода на разследването стана ясно, че задържаният 32-годишен Марин Добрев е с психично заболяване и нееднократно е лежал за лечение в психиатрични клиники. Той е и добре известен на полицията, тъй като се оказа, че срещу него са се водили досъдебни производства за палеж и нападения. В деня на убийството беше изяснено също, че Марин Добрев е нападнал и друг човек, а дни по-рано е извършител и на още едно нападение, всичките с нож. Това престъпление постави поредица от въпроси относно лечението и грижите за хората с психични заболявания и кой носи отговорност за тях, ако нямат близки, какъвто е и конкретният случай.
Хронологията на събитията около нападенията, извършени от Марин Добрев, лечението му и начина му на живот са пример за поредната история с предизвестен край.
Убийството на 56-годишния Живко Борисов се случи на 7 март в най-оживената част на градския парк в Добрич, само на метри от увеселителна площадка, на която ежедневно играят стотици деца. Три дни по-късно от Окръжната прокуратура свикаха брифинг, на който бяха дадени повече подробности за задържания Марин Добрев и неговото съдебно минало, както и за многократното му лечение в психиатрични клиники. През 2023 година досъдебните производства са били три – за нападение с нож, при което жертвата е била с опасност за живота и настанена за лечение, второто отново за нападение с нож и трето за опит за палеж
По двете досъдебни производства за нападение е имало данни, че извършителят е Марин Добрев, но поради недостатъчно доказателства не му е повдигнато обвинение. За палежа му е направена психиатрична и психологична експертиза и е доказано, че той не може да носи съдебна отговорност, посочи на брифинга окръжният прокурор Радослав Бухчев.
След тези деяния е настанен в болница, а след като е изписан е насочен за лечение в психиатрията в село Карвуна, а после отново е хоспитализиран обясни Бухчев.
Изминават няколко месеца на затишие и на 25 февруари тази година постъпва сигнал за поредното нападение с нож, посочи директорът на Областната дирекция на МВР в Добрич старши комисар Цветан Пировски.
Нападнатият е бил категоричен, че не може да разпознае извършителя. Първоначално органите на реда са помислили, че става въпрос за личен конфликт, но след това се сещат за идентичен случай, станал преди година.
Въпреки това разследването продължава, установен е запис от друга камера, на който Марин Добрев е разпознат от единствения му близък – неговата баба.
Междувременно добричката общественост се събра в няколко поредни протеста, изготви се отворено писмо с над 20 въпроса към отговорните институции. Не липсваха гласове на протестиращи и които настояваха именно за адекватно, човешко и навременно лечение на хората с психични заболявания, така че те да не са опасни, както за себе си, така и за околните.
Навсякъде по-света хората, които имат проблеми принудително се лекуват и се затварят в социални домове, в които се полагат грижи за тях, споделиха хора от протеста.
Здравният министър в оставка проф. Христо Хинков внесе също повече яснота относно лечението на Марин Добрев, в отговор на поставен въпрос на депутата от Добрич от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. В него се посочва, че Марин Добрев се води на диспансерен отчет от септември 2021 г. Установена е зависимостта му към психоактивни вещества, които са довели до нарушен емоционално-волеви самоконтрол и е с крайно тежък социален статус, тъй като родителите и брат му са починали, а за него грижи полага възрастната му баба. Следват многократни хоспитализации, като се посочва от министър Хинков, че общо 185 дни през 2023 г. той е бил в лечебно заведение. Впоследствие на 28 юли миналата година Добрев бива изписан като апсихотичен и са му предоставени медикаменти за домашно лечение, още веднъж е приет по негово желание за лечение и отново по негово желание четири дни по-късно е изписан и оставен сам да се грижи за себе си, под надзора на баба му, до момента, в който не извършва поредните си нападения, едното от които завършили със смърт.
Какви промени се предвиждат в Закона за здравето, отнасящи се до правата на психично болните пациенти, сподели депутатът Стела Николова, член на Временната комисия. Заложените законодателни промени са заложени от работна група. Те предвиждат да бъде завишен контролът така, че да не се случват такива престъпления и да не се стигматизират болните.
Дали е можело това тежко престъпление в Добрич да бъде предотвратено, защо Марин Добрев не е бил контролиран дали се лекува в домашни условия, въпросите със сигурност са много, но отговорите не биха могли да върнат един човешки живот. Оттук натам въпросът, който всички ние и нашите законотворци трябва да поставим е: Какво да се направи, така че повече да не се допускат подобни инциденти и да вървим преди събитията, а не след тях.
Повече по темата и какви промени се обсъждат в момента в Закона за здравето, отнасящи се до хората с психични заболявания, чуйте в следващия репортаж на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:Ежедневно в новинарските емисии присъстват информации за настъпили природни бедствия в различни части от света. Войната в Украйна, започнала преди малко повече от три години, изостри допълнително сетивата ни с въпроса освен при земетресения, пожари, наводнения, готови ли сме за реакция при бомбена заплаха, радиационен облак и други. Междувременно..
Верижна катастрофа между три коли предизвика голямо задръстване на Аспаруховия мост в посока "Аспарухово". На място има изпратени регулировчици, съобщиха от КАТ-Варна. Единият шофьор е пострадал и е откаран контактен в болница. Инцидентът е вследствие на неспазване на дистанция. Тролей номер 88 и автобусите по линия 12 обслужват до спирка "Кораборемонтен..
Близо 9 тона е примесеният с пясък мазут, изчистен от плажната ивица след достигането на разлива с нефтопродукти до брега, съобщи концесионерът. По плажа обаче все още могат да бъдат забелязани мазутни топчета с големина 0.5-1.0 см. Петното в морето край Варна не е от мазут, все още не е установен източникът на разлива, стигнал до брега..
Увеличението на тол таксите от началото на месеца с 10% все още не се е отразило на цените на билетите на автобусните превозвачи, които оперират на Автогара-Варна. Това съобщи за Радио Варна директорът Веселин Михайлов. Повишаването на таксите ще рефлектира директно върху потребителите, коментира изпълнителният директор на Камарата на..
От 5 април ще бъдат въведени летни разписания на автобусни линии №29 и №55, съобщиха от общинското предприятие ТАСРУД. Промените ще засегнат както делничните, така и празничните дни. Приканват се пътниците да се запознаят с новите разписания и да планират своите пътувания съобразно актуализираните часове, посочват от ТАСРУД. Линия №29 Делнични..
Първият български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 на българските Военновъздушни сили (ВВС) кацна на авиобаза "Граф Игнатиево", предаде БНР. На място са премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната Атанас Запрянов и други официални лица. Още в края на януари министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че в началото на април в България..
Пасарелката срещу сградата на кметство „Аспарухово“ във Варна е неизползваема от два дни, тъй като младежи са повредили с ритници асансьора. Това съобщи Ивайло Маринов, кмет на района "Аспарухово". Вандализмът е регистриран от видеонаблюдението и от полицията вече са открили нарушителите. Това е третият пореден случай. Маринов обаче се опасява, че..