Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почти месец след убийството в парка в Добрич - ще има ли законодателни мерки

В началото на месец март в градския парк на Добрич беше извършено убийство. Извършителят на престъплението беше задържан от полицията за срок до 24 часа, а впоследствие съдът постанови „задържане под стража“. В хода на разследването стана ясно, че задържаният 32-годишен Марин Добрев е с психично заболяване и нееднократно е лежал за лечение в психиатрични клиники. Той е и добре известен на полицията, тъй като се оказа, че срещу него са се водили досъдебни производства за палеж и нападения. В деня на убийството беше изяснено също, че Марин Добрев е нападнал и друг човек, а дни по-рано е извършител и на още едно нападение, всичките с нож. Това престъпление постави поредица от въпроси относно лечението и грижите за хората с психични заболявания и кой носи отговорност за тях, ако нямат близки, какъвто е и конкретният случай.

Хронологията на събитията около нападенията, извършени от Марин Добрев, лечението му и начина му на живот са пример за поредната история с предизвестен край.

Убийството на 56-годишния Живко Борисов се случи на 7 март в най-оживената част на градския парк в Добрич, само на метри от увеселителна площадка, на която ежедневно играят стотици деца. Три дни по-късно от Окръжната прокуратура свикаха брифинг, на който бяха дадени повече подробности за задържания Марин Добрев и неговото съдебно минало, както и за многократното му лечение в психиатрични клиники. През 2023 година досъдебните производства са били три – за нападение с нож, при което жертвата е била с опасност за живота и настанена за лечение, второто отново за нападение с нож и трето за опит за палеж

По двете досъдебни производства за нападение е имало данни, че извършителят е Марин Добрев, но поради недостатъчно доказателства не му е повдигнато обвинение.  За палежа му е направена психиатрична и психологична експертиза и е доказано, че той не може да носи съдебна отговорност, посочи на брифинга окръжният прокурор Радослав Бухчев.

След тези деяния е настанен в болница, а след като е изписан е насочен за лечение в психиатрията в село Карвуна, а после отново е хоспитализиран обясни Бухчев.

Изминават няколко месеца на затишие и на 25 февруари тази година постъпва сигнал за поредното нападение с нож, посочи директорът на Областната дирекция на МВР в Добрич старши комисар Цветан Пировски.

Нападнатият е бил категоричен, че не може да разпознае извършителя. Първоначално органите на реда са помислили, че става въпрос за личен конфликт, но след това се сещат за идентичен случай, станал преди година.

Въпреки това разследването продължава, установен е запис от друга камера, на който Марин Добрев е разпознат от единствения му близък – неговата баба. 

Междувременно добричката общественост се събра в няколко поредни протеста, изготви се отворено писмо с над 20 въпроса към отговорните институции. Не липсваха гласове на протестиращи и които настояваха именно за адекватно, човешко и навременно лечение на хората с психични заболявания, така че те да не са опасни, както за себе си, така и за околните.

Навсякъде по-света хората, които имат проблеми принудително се лекуват и се затварят в социални домове, в които се полагат грижи за тях, споделиха хора от протеста.

Здравният министър в оставка проф. Христо Хинков внесе също повече яснота относно лечението на Марин Добрев, в отговор на поставен въпрос на депутата от Добрич от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. В него се посочва, че Марин Добрев се води на диспансерен отчет от септември 2021 г. Установена е зависимостта му към психоактивни вещества, които са довели до нарушен емоционално-волеви самоконтрол и е с крайно тежък социален статус, тъй като родителите и брат му са починали, а за него грижи полага възрастната му баба. Следват многократни хоспитализации, като се посочва от министър Хинков, че общо 185 дни през 2023 г. той е бил в лечебно заведение. Впоследствие на 28 юли миналата година Добрев бива изписан като апсихотичен и са му предоставени медикаменти за домашно лечение, още веднъж е приет по негово желание за лечение и отново по негово желание четири дни по-късно е изписан и оставен сам да се грижи за себе си, под надзора на баба му, до момента, в който не извършва поредните си нападения, едното от които завършили със смърт.

Какви промени се предвиждат в Закона за здравето, отнасящи се до правата на психично болните пациенти, сподели депутатът Стела Николова, член на Временната комисия. Заложените законодателни промени са заложени от работна група. Те предвиждат да бъде завишен контролът така, че да не се случват такива престъпления и да не се стигматизират болните.

Дали е можело това тежко престъпление в Добрич да бъде предотвратено, защо Марин Добрев не е бил контролиран дали се лекува в домашни условия, въпросите със сигурност са много, но отговорите не биха могли да върнат един човешки живот. Оттук натам въпросът, който всички ние и нашите законотворци трябва да поставим е: Какво да се направи, така че повече да не се допускат подобни инциденти и да вървим преди събитията, а не след тях. 

Повече по темата и какви промени се обсъждат в момента в Закона за здравето, отнасящи се до хората с психични заболявания, чуйте в следващия репортаж на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненци притеснени от нова наредба за прием в детските градини и ново райониране

Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. Предстои наредбата да бъде подложена на гласуване от Общинския съвет утре, 24.04.2025.  Притесненията им са,  че новата..

публикувано на 23.04.25 в 19:32

ОбС-Варна се събира утре

Общинският съвет се събира на редовно заседание в четвъртък – 24 април 2025 г., което ще започне в 10:00 часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. В проекта за дневен ред са включени 14 точки. Съветниците ще обсъдят номинациите за награда „Варна“. В областта на науката и образованието за престижното отличие са предложени общо 19 изявени личности и..

публикувано на 23.04.25 в 19:27

ОбС-Балчик утре гласува бюджета

Сборният бюджет на Балчик ще бъде гледан този четвъртък на сесия, която започва в 9.00 часа в заседателната зала. На обсъждане ще подлежат докладите и обобщени отчети за приходите и разходите на читалищата за миналата година, както и предложението за осигуряване на финансови средства за издръжка по настаняването и изхранването на общо четирима..

публикувано на 23.04.25 в 19:25

Експерт: По-ниската такса за болничен престой повдига въпросa за по-висока здравна вноска

Ефектът от намаляването на таксата за болничен престой от 5,80 лева на 1 лев  на ден най-осезаемо ще се усети в малките болници в отдалечени райони. Орязването на такова перо безспорно ще повдигне въпросa откъде ще бъдат компенсирани тези суми. Това каза адвокат Свилена Димитрова, председател на Българската болнична асоциация. Според нея сега възниква..

обновено на 23.04.25 в 19:23

Лечебните заведения очакват отмяна на решението за намаляване на таксата за болничен престой

Лечебните заведения очакват отмяна на решението за намаляване на таксата за болничен престой, тъй като държавата няма да реши нито един от проблемите в здравеопазването с подобен ход. Около това мнение се обединяват болничните сдружения в позиция, изпратена до министър-председателя Росен Желязков и министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов...

публикувано на 23.04.25 в 18:13

Кабинетът отпусна над 2 млн. лв. за компенсации за неприети в градини деца

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им в първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 977 деца от Столичната община, 51 от община Варна,..

публикувано на 23.04.25 в 17:22

Варненци с въпроси за новата библиотека, МГ и пътищата на публичното обсъждане на бюджета

Защо на една голяма община като Варна приоритети й се събират само в едно изречение, къде е визията за развитие на града. Това попитаха варненци по време на публичното обсъждане на бюджета на Община Варна. Казусите със строителството на сградата на новата библиотека и сградата на Математическата гимназия бяха сред темите, които присъстващите поставиха..

публикувано на 23.04.25 в 15:54