Кметът на Варна Благомир Коцев подписа договори за 27 проекта на стойност 137,5 милиона лева. Документите бяха разписани вчера в София от министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков.
Проектите са за различни обекти, а предоставените средства са за проектиране на нови обекти и строителство на улици и паркове. Сред най-емблематичните за града проекти са този за изграждане на нова сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“, за която са отпуснати 5,5 млн. лв. за 2024 г. За ремонта на тръбопровода за опасни води на дъното на Варненското езеро са отпуснати 24 млн. лв., като 20 млн. лв. ще бъдат използвани още тази година. Малко над половин милион (505 000 лева) ще се използват за реконструкция и основен ремонт на художествения музей „Георги Велчев“, където ще се създаде арт-център, съобщават от общинския пресцентър.
Със средства от държавата ще бъдат изградени също парковете „Република“, за който са отпуснати 6,2 млн. лв., както и „Младост“, за който са отпуснати 4,16 млн. лв. И за двата парка през тази година ще бъдат изразходвани по 2 млн. лв.
Голяма част от проектите са за инфраструктурни обекти.
Малко над 10 млн. лв. са предвидени за основен ремонт на общинския път между кварталите „Аспарухово“ и „Галата“. 3,5 млн. лв. са отпуснати за основен ремонт на общински път с. Куманово – с. Каменар. Средствата са за инвестиционно проектиране и строително-монтажни дейности. 100 000 лв. са допустимите разходи по проекта за 2024 г.
11,2 млн. лв. са отпуснати за реконструкция и благоустрояване на ул. „Александър Стамболийски“, чрез обособяване на зони за отдих, подмяна на улично осветление и обновяване на пешеходната зона на улицата. През 2024 г. ще бъдат разходвани 4 млн. лв. от общата сума.
За основен ремонт на ул. „Отец Паисий“ са предвидени средства в размер на 1,68 млн. лв. 2,43 млн. лв. са предоставени за основен ремонт на част от ул. „Д-р Пискюлиев“ от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“, в район „Одесос“. Максималната стойност на разходите за тази години по проекта са 2,43 млн. лв.
5 млн. лв. получава Община Варна за основен ремонт на улица към Южна промишлена зона – Западна наземна връзка от Северния пътен възел на Аспаруховия мост до обръщача на острова пред петролната база.
За основен ремонт на ул. „Капитан Райчо“ е подписано споразумение за 2,56 млн. лв. За основен ремонт на част от ул. „Св. Св. Константин и Елена“ в кв. „Виница“ са подписани 3,5 млн. лв.
В три от проектите е заложено проектиране на основен ремонт на улици в централната част на града. Те се намират около училище „Св. св. Кирил и Методий“ и улици от двете страни на пешеходната част на бул. „Княз БорисI“.
Подписано е споразумение и за проектирането на нов облик на близо 10 междублокови пространства в кварталите „Цветен“, „Левски“, „Трошево“, „Владислав Варненчик“ и „Аспарухово“.
Друго споразумение е за проектиране на дейностите за реставрация и консервация на Аспаруховия вал, както и паркоустройство и благоустройство на прилежащата територия.
Всички проекти, подписани между Община Варна и МРРБ, трябва да бъдат завършени и отчетени до края на 2026 г., като средства ще се отпускат поетапно. Те са част от Националната инвестиционна програма на Министерството на финансите за общински проекти за 2024 г.
Все повече млади хора в България се поддават на лесния достъп до бързи кредити, водени от липсата на финансов опит, желанието за моментно удоволствие и влиянието на социалните мрежи. Това коментира за Радио Варна и предаването "Новият ден" частният съдебен изпълнител Станимира Данова . Необходимо е за финансова грамотност да се говори още в..
23-годишен жител на Нови пазар е задържан от служители на Първо районно управление на полицията във Варна заради извършена от него кражба. Вчера младежът – познат на органите на реда и осъждан, се е озовал в ареста за срок до денонощие, след като е направил опит за кражба чрез срязване на 180 метра кабели от локомотивно депо. По случая е..
Три нови сгради за социални и интегрирани здравно-социални услуги ще бъдат изградени във Варна по проект на общината, финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост. Общата стойност на проекта е около 4,38 млн. лв., като срокът за изпълнение е до края на юни 2026 г. Това съобщи заместник-кметът по здравеопазване и социални дейности..
Девет човека са изкарани от морето на плаж "Кабакум" в петък от двама спасители след многократни предупреждения и червен флаг. Това разказаха Даниел Тодоров и Цонко Иванов, които в този ден шест пъти влизат в бурното море, за да спасят от удавяне недисциплинирани туристи. Те споделят, че през половин час са се отзовавали на ситуации, носещи огромен..
Чрез автоматизираните системи за контрол на скоростта са засечени 11 411 нарушения за скоростни режими в област Добрич през месеците юни и юли. Това съобщи в Дуранкулак началникът на сектор „Пътна полиция“ в Добрич главен инспектор Георги Димитров, цитиран от БТА. Той каза също, че през този период има издадени над осем хиляди електронни фиша,..
От днес започва основният ремонт на ул. „Капитан Райчо“ във варненския район „Младост“. Обновяването ще обхване участъка от бул. „Васил Левски“ до ул. „Под игото“, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна. Проектът предвижда пълна подмяна на водопроводната мрежа, нови асфалтова и тротоарни настилки, както и..
Aмериканският президент Доналд Тръмп обяви, че е започнал организирането на среща между украинския президент Зеленски и руския държавен глава Владимир Путин. Тръмп също потвърди в социалната мрежа "Трут соушъл" по-ранните съобщения, че е разговарял с Путин по време на преговорите в Белия дом със Зеленски и европейските лидери. "В края на срещите се..