Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюзикълът "Дух" с две предпремиери във Варна

С две предпремиери днес и утре (5 и 6 април) Държавната опера във Варна ще представи най-новия си мюзикъл "Дух", който се поставя за първи път на българска сцена. 


Мюзикълът „Дух“ по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг в главните роли прави премиерата си в Манчестър през 2011 г. и веднага след това превзема сцените на Уест Енд и Бродуей. Либретото пише Брус Джоел Рубин, а музиката е на Глен Балард и Дейв Стюарт, когото публиката познава от Eurythmics. 

Сюжетът разказва за влюбените Сам и Моли, които една нощ, докато се прибират, са нападнати и Сам умира, но остава пленен между този и онзи свят. Моли е в опасност и Сам не може да я остави сама. Медиумът Ода Мей Браун му помага да се свърже с любимата си и да я предупреди, че хората около нея не са каквито изглеждат.

Поставяйки темите за доброто и злото, за любовта, която побеждава дори смъртта, за надеждата и светлината, мюзикълът ни пренася в световете на хората и на духовете с прекрасна музика, вълнуваща актьорска игра и сюжет, който съчетава романтика, мистерия и трилър. Общуването с духове внася и хумор в историята. Емблематичната песен “Unchained melody”, която във филма е в изпълнението на Righteous Brothers, заема централно място и в мюзикъла.

Режисьорът Сребрина Соколова събира млад, но опитен и много ентусиазиран екип от певци и актьори. 


Диригент-постановчикът Страцимир Павлов внася личния си почерк в музикалните партитури. 


Хореографът Надя Димокова кара хора и духове да танцуват на сцената по специален начин. 


Сценографията е дело на носителя на "Икар" Петко Танчев, а в ролята на Ода Мей Браун ще видим неповторимата Милица Гладнишка.

Петко Танчев:

"В работата по визуалната среда на „Дух“ основното, от което тръгнахме, е моделът на света – неговото разпадане и събиране в различни моменти от постановката – така, както го има заложено и в драматургията. И сблъсъкът на духовното и материалното в най-общия смисъл на думата.

Модулите на декора се движат, в различните мизансцени са композирани по различни начини. Основното решение е свързано с прожекционния мапинг, който всъщност дава и представата за мястото на действието. Имаме доста визуални ефекти, подсилени с осветление, които вкарваме, за да можем да предадем на зрителите присъствието на духовете в материалния свят, начинът, по който те взаимодействат с материалния свят и го променят.

В технически аспект искахме декорът да е максимално функционален и да маркира много бързо смяната на мястото на действието. Правим го с промяна на различни модули, отваряне и затваряне, а с мапинга допълваме и подчертаваме постигнатото с декора. Двете неща са в симбиоза.

Пестеливи сме откъм цветове в сценичната конструкция, за да могат да изпъкнат костюмите и персонажите, както и за да може да се постигне добър ефект при мапинга. Има интермедийни моменти, в които декорът става и персонаж на сцената, защото се размества и пренарежда.

Сценографията е така разработена, че да може да се адаптира за по-малки и по-големи сцени. За по-голямата сцена на Летния театър декорът ще е в своя пълен вид. Имаме и предна, и задна прожекция върху декора и разчитаме с пълнотата на картините да постигнем една по-голяма плътност на действието.

В мапинга всяка сцена има своите конкретни елементи: използвам есенцията от местата, на които се намират хората и духовете, като работех на колажен принцип, за да композирам сцените. До голяма степен се инспирирах от идеята в „Матрицата“ с преминаването между световете, разпадането на материята, което се постига с визуални ефекти на сцената.

Има една максима, че зрителите обръщат внимание на сценографията в първите 10 минути от спектакъла и после свикват с нея, тя „изчезва“ и на преден план е действието. Има логика да бъде така, тъй като актьорите са най-важни. Но разбира се, аз обръщам внимание на визията през цялото време на сто процента, за да може тя винаги да отговаря адекватно на мизансцена. За мен, като човек, който създава визия, тя е от основна важност в един спектакъл. Работя с всички ефекти, с които мога, но в същото време се стремя те да са пестеливи и, когато е необходимо, да отстъпват на по-заден план. Трябва да има едно съизмерване на средствата през цялото време, да се поднасят внимателно на зрителя, за да успее есенцията на спектакъла да достигне до него по правилния начин.

Интересно за мен в този проект е, че има доста декор. По принцип в решенията си аз работя много с прожекция, с мапинг и често средата е много условна. Тук декорът е равнопоставен на мапинга. Имаше доста работа с физическата част от сценографията. В мапинга са включени много места на действие, за които направих колажи с 2D и 3D средства, смесване на анимация с видео и ефекти, които се добавят, за да разтърсят на моменти сцената". 



"Дух"

Мюзикъл от Дейв Стюарт и Глен Балард

Музика Дейв Стюарт и Глен Балард
Либрето Дейв Стюарт, Глен Балард и Брус Джоел Рубин
 
Режисьор-постановчик:  Сребрина Соколова
Диригент-постановчик: Страцимир Павлов
Сценограф и визуален артист:  Петко Танчев
Художник костюми: Ася Стоименова
Хореограф: Надя Димокова
Светлинен дизайн: Даниел Йовков
Превод: Жени Гундашева
 
СЪСТАВ ПРЕДПРЕМИЕРИ

05. 04. 2024г.

Сам Уит Калоян Николов

Моли Джексън Лилия Илиева-Михайлова

Карл Брунър Велин Михайлов

Ода Мей Браун Милица Гладнишка

Уили Лопес Станислав Кондов

Призрак в болницата Даниел Добрев

Призрак в метрото Лев Караван

Луиз Браун Антоанела Петрова

Клара Браун Кристиана Атанасова

Лайнъл Фергюсън/Свещенник Тихомир Трифонов

Детектив Бейдерман/Оргландо Михаил Вълчев

Офицер Уолас/Лекар Валентин Василев

Офис асистент Яна Стоянова

Лекар Иван Славов

Ортиша Джоунс Яна Зайкова

Монахиня 1 Елена Траянова

Монахиня 2/г-жа Роза Сантиаго Надежда Радкова

06. 04. 2024г.

Сам Уит Виктор Ибришимов

Моли Джексън Валерия Василенко

Карл Брунър Нейчо Петров-Реджи

Ода Мей Браун Милица Гладнишка

Уили Лопес Георги Георгиев

Призрак в болницата Даниел Добрев

Призрак в метрото Боян Тодоров

Луиз Браун Милена Захариева

Клара Браун Розалия Желязкова

Лайнъл Фергюсън/Свещенник Тихомир Трифонов

Детектив Бейдерман/Оргландо Михаил Вълчев

Офицер Уолас/Лекар Валентин Василев

Офис асистент Яна Стоянова

Лекар Иван Славов

Ортиша Джоунс Яна Зайкова

Монахиня 1 Елена Траянова

Монахиня 2/г-жа Роза Сантиаго Надежда Радкова

Ансамбъл жени Яна Стоянова, Елена Траянова, Яна Зайкова,

Антоанела Петрова, Кристиана Атанасова, Розалия Желязкова,Милена Захариева, Надежда Радкова

Ансамбъл мъже Михаил Вълчев, Тихомир Трифонов, Лев Караван,Иван Славов, Валентин Василев, Станислав Кондов, Георги Георгиев,Боян Тодоров

Танцьори Грета Пенчева, балет на Държавна опера Варна









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анелия Атанасова представя романите си "Вината" и "Реванш"

Книгите "Вината" и "Реванш" представя от 18.30 часа днес, 20 май, в галерия "Арт Маркони", Анелия Атанасова.  Много хора успяват да погледнат на препятствията като на нови възможности. И докато светът се тресеше от страховете и ограниченията, наложени от пандемията, Анелия Атанасова осъществи една своя идея – романът „Вината”. В очакване на по-добри..

публикувано на 20.05.24 в 11:09

Държавният архив във Варна се включва в Нощта на музеите и галериите (програма)

И тази година традиционно Държавният архив във Варна ще се включи в инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите 2024“.  Той ще бъде  отворен за посетители безплатно от 12.00 до 18.00 часа.  Програма тази година е под надслов „Ново приключение на всеки кръгъл час“ и включва:  12 ч. – посещение на архивохранилище на Държавен..

публикувано на 17.05.24 в 17:38

Арт инсталацията "Златната нишка между културите" представят в Археологическия музей във Варна

Арт инсталация на Яна Дамс представя Археологическият музей във Варна от 23 май.  В нея съвременното изкуство се среща с най-старото златно съкровище в света. Позлатените скулптури отразяват символичното значение на златото в различните култури и изненадващо разкриват повторяемостта и преоткриването на формите, поясняват от културната институция...

публикувано на 17.05.24 в 17:15
Снимката е илюстративна

Европейска нощ на музеите в Градската художествена галерия във Варна (програма)

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна, се включва в Европейската нощ на музеите на 18 май 2024 г. със събития, изкушаващи почитателите на изкуствата в морската столица. Ще бъде отворена за посещение постоянната експозиция, разположена на втория и третия етаж в сградата на Галерията, която проследява художественото развитие на..

публикувано на 17.05.24 в 12:31

Музеят по история на медицината ще се включи в Европейската нощ на музеите (ПРОГРАМА)

И тази година Музеят по история на медицината ще се включи в Нощта на музеите. Посетителите ще имат възможност да присъстват на демонстрации и експерименти, подготвени от учени и студенти на Медицинския университет във Варна. ПРОГРАМА: • 18:00–18:30 – откриване с музикално изпълнение от Александър Петров и изпълнение на студентски мажоретен състав..

публикувано на 17.05.24 в 12:26

"Синята планета" на Станислав Станчев-Бебето можем да видим във Варна

„Синята планета“ е озаглавена изложбата живопис на смолянския художник Станислав Станчев-Бебето в галерия Тереза Зиковска тази вечер от 18:30 ч. „Това е една поетична и емоционална изложба“ – така я представят от галерията. Авторът не е правил изложба от 2016 г., защото отдава приоритет на реставраторската работа. Заедно със своята дъщеря Татяна..

публикувано на 16.05.24 в 16:06

Второто издание на фестивала "БУНА" започва на 24 май

От 24 май започва второто издание на най-големия форум за съвременно визуално изкуство у нас БУНА. Във форума са предвидени 26 изложби, 14 пърформанса, 7 намеси, лекции, музика и различни преживявания. Темата на тазгодишното издание на БУНА — “Природата на връзките”, е посветена на екологията. Патрон на фестивала е министърът на околната среда и водите..

публикувано на 16.05.24 в 11:53