Драстичен ръст на ухапванията от кърлежи отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна тази пролет. 36 души са потърсили медицинска помощ с този проблем в периода 24 март - 4 април. 25 са ухапванията през втората седмица на този месец. Това се дължи на факта, че в момента е много топло, а проблемът не е само в областта. В София ситуацията е идентична, като представители на ВМРО в столицата входираха декларация с искане за спешна обработка срещу паразитите.
"Трябва да се започне пръскане за унищожаването им. Миналата година беше по-хладно", коментира за Радио Варна д-р Анка Баева, началник отдел "Противоепидемичен контрол" в РЗИ-Варна. 29 от ухапванията от кърлеж в края на март и началото на април са отчетени при хора от варненска област, а 7 - от други региони. Четири са ухапванията на хора от областта за същия период през миналата година, а три - от други региони. Това са варненци, които са се върнали във Варна, поясни д-р Баева.
В случай на ухапване от кърлеж не трябва да си правим експерименти с пинсети, тъй като е възможно да остане нещо от кърлежа. "След като кърлежът бъде изваден от медицинско лице, той се поставя в шишенце и се носи в РЗИ или в други лаборатории, за да бъде изследван за лаймска болест", припомни Баева.
Въпреки повишената численост на ухапванията от кърлежи в региона, няма ръст на случаите на лаймска болест. Заболяването е сериозно и се лекува с антибиотична терапия и с вливания в инфекциозни отделения. Хубаво е да се хване в началото, защото може да има усложнения, допълни тя.
Целия разговор с нея чуйте в звуковия файл:
В бюджета на Община Варна за 2025 г. са предвидени 33 960 000 лв. за разходи за заетите в градския транспорт, което е с близо 4 млн. лв. повече спрямо миналогодишната сума от 30 250 000 лв., съобщават от Пресслужбата на Община Варна. Средствата могат да бъдат използвани единствено за заплати, извънреден труд, ваучери за храна и обезщетения при..
Увеличение на заплатите в "Градски транспорт" във Варна с 350 лв. за 2025 г. ще настояват от КТ "Подкрепа". Това съобщи председателят на Конфедерацията във Варна Васил Василев на среща между ръководството на Община Варна, "Градски транспорт" и председателя на КНСБ във Варна Анна Ковачева. " Нашите искания са увеличение с 350 лв. за тази година, като..
Президентът Румен Радев обяви, че ще сезира Конституционния съд за отказа Народното събрание да разгледа предложението му за референдум "за" или "против" въвеждането на еврото през 2026 година. "Моето предложение вече дава резултати. Най-сетне започнаха дебати за реалната ни готовност да приемем еврото следващата година. Най-сетне чухме от устата на..
Поради повреда на магистрален водопровод до около 17 часа днес без вода остават абонатите в кв."Възраждане" 1-ви микрорайон и част от 2-ри микрорайон , кв."Младост" от бл. 106 до бл. 109 , от бл. 120 до бл.141 и от бл. 152 до бл. 163 , района на "Варна мел" , "Градски транспот" , "КАТ" и "Метро", съобщиха от ВиК-Варна. Авария на магистрален..
Подготовката за сезона и неговото откриване трябва да бъдат към своя край още преди пристигането на първите чуждестранни туристи. Това мнение изрази в предаването "Новият ден" Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. По думите му в момента много от туристите се намират "между ъглошлайфи и триони", а това скъсява летния..
Административният съд във Варна е образувал дело по жалба на "Холдинг Варна" АД срещу мълчалив отказ на кмета на общината Благомир Коцев, съобщиха от пресцентъра на съдебната институция. Делото е образувано във връзка с мълчаливия отказ на Коцев по искане за одобряване на инвестиционен проект по част „План за безопасност и здраве“ (ПБЗ) и „План за..
Туристите, които идват във Варна, търсят преживявания - за тях не е важно дали хотелът е луксозен или не, те пътуват заради дестинацията и търсят усещания, свързани с духа и културата на града. Това коментира за Радио Варна преподавателят във Висшето училище по мениджмънт и експерт по туризъм доц. Мая Иванова. Иван Грошев: Туристите се движат..