На 12 април отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. Датата не е избрана случайно, защото точно на този ден през 1961 година на борда на космическия кораб "Восток" съветският летец Юрий Алексеевич Гагарин извършва една обиколка на Земята и става първият човек в историята, полетял в космоса.
Тези 108 минути слагат началото на пилотираната космонавтика. Четири години по-рано на 4 октомври 1957 година е поставено началото на практическото усвояване на космоса със старта на първия изкуствен спътник на Земята в Съветския съюз.
Тази година се навършват и 45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов.
На 10 април 1979 г., в 20 часа и 34 минути московско време от космодрума в Байконур, намиращ се на територията на днешен Казахстан, космическият кораб „Съюз-33“ е изстрелян в орбита около Земята. На борда му, след едногодишни специализирани тренировки и подбор, са Георги Иванов и командирът на полета летеца-космонавт от тогавашния СССР Николай Рукавишников. Така в онзи момент България става шестата космическа страна в света след Русия, САЩ, Чехословакия, Полша и Германия.
За полета са създадени изцяло български прибори дело на родни учени. Разработени са и различни видове храни със запазване на вкусовите, ароматните и хранителните качества на продуктите в условията на космически полет. Част от българските разработки на храни продължават да се използват и до днес.
Повече за българския принос в космонавтиката разказва историкът Симеон Кулиш:
На 15 април велобиблиотеката поема на своето ново лятно приключение, съобщиха днес от Регионалната библиотека във Варна. Както БТА информира, началото на този първи по рода си проект в страната бе поставено на 4 април миналата година. Всяка седмица в часовете преди обед велобиблиотеката ще излиза на открито по предварително обявен график в различни..
С песните „Лаленце се люлее“, „Жълто цвете цъфтеше“, „Рече мама да ме жени“, „Тръгнала е Дена“ и „Боряно Борянке“ и пожелания за здраве и берекет малките възпитанички на детска градина №7 „А. С. Пушкин“ поздравиха Община Варна в навечерието на Лазаровден и Цветница. Облечени в автентични носии и закичени с цветя, децата пяха, танцуваха традиционните..
Над 600 изпълнители ще участват в традиционния Общоградски фолклорен празник “Великденска плетеница”. Събитието ще се проведе на 13 април (неделя) от 10 ч. във Фестивалния и конгресен център във Варна. На сцената ще се изявят изпълнителите от детски, младежки фолклорни ансамбли и специализирани паралелки по български танци. Сред тях са ДФА „Българче“..
В петък следобед вече гледаме към събитията за събота. На 12-сти април от 11 часа в „Хале 3“ ще се състои мини еко фест под наслов „Рециклирай Великден“. Това е възможност да отбележим светлия християнски празник по устойчив начин. Доброволците са подготвили един вдъхновяващ ден, изпълнен с креативност, забавления и еко..
Една от емблематичните фигури на българския футбол и легенда на Черно море Стефан Богомилов, по прякор Чечи, днес навършва 80-години. Богомилов е №1 във вечната ранглиста на клуба по голове в А група. За 14 сезона бележи общо 162 попадения в елитното първенство. Роден е на 11 април 1945 година във Варна и прекарва цялата си професионална кариера в..
На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!", с цел представяне на родното производство и качество пред прекия потребител, за да се подпомогне развитието на бизнеса в България...
Снежна покривка се задържа на места в Североизточна България. В Русе снежната покривка е 1 см, в Силистра 4 см, в Разград 6 см, в Шумен 2 см. Тази сутрин никъде вече не вали, само в района на нос Калиакра духа силен вятър от север – северозапад с пориви до 20 метра в секунда. Най-студено е в Добрич и Разград, където в 6.00 часа бяха..