Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Убиец в кенче: Трябва ли да бъдат забранени енергийните напитки за непълнолетни?

Енергийната напитка е течност, която съдържа основно захар и някакво стимулиращо вещество, най-често кофеин. В по-честите случаи, тези напитки са леко газирани, съдържат също и таурин и аминокиселини. Основната функция на енергийната напитка е да ни тонизира физически, но също и да ни стимулира психически. Препоръчителната дневна доза е не повече от една енергийна напитка или около 250 mg. Според специалистите тя не крие рискове за здравето. Но, когато тази доза се надвиши, рисковете са налице.

Един от най-сериозните проблеми, пред които се сблъсква обществото ни е фактът, че енергийните напитки се консумират предимно от деца и младежи, при това в доста нездравословни дози. Анкета на Радио Варна сред ученици показа, че някои от тях изпиват по 2-3 енергийни напитки на ден. Други и повече. Това крие огромни рискове за здравето, според диетолога и здравен инструктор Ники Суков.

"Тези огромни количества захар хвърлят една "бомба със закъснител" в тялото", коментира експерта. Според него енергийните напитки водят и до пристрастяване.

"Енергийните напитки ускоряват зависимостта от тези бързи "инжекции" от допамин, защото захарта много бързо казва на мозъка "на мен ми е добре". В резултат на тази доза допамин, човек се чувства зареден известно време и има способност едва ли не да премести трабантче. След като се изчерпат обаче тези източници на захар и енергия от напитката, се стига до един "пат" е психическото и физическо състояние и така учениците в следващото междучасие тичат за следващата кутийка с енергийна напитка", поясни Суков.


Изследване на Националния център по обществено здраве и анализи и Университетската болница по педиатрия в София показва, че близо 20% от децата от пети до седми клас пият 5 пъти и повече седмично енергийни напитки. 

На сайта на Министерството на здравеопазването има обширна публикация, посветена на рисковете от прекомерната употреба на енергийни напитки. От здравното министерство предупреждават за неблагоприятни последствия за организма като повишена нервност, тревожност, тремор, безсъние, главоболие, сърцебиене, дихателни нарушения, ерозивни промени на лигавицата на стомашно-чревния тракт,  както и дехидратация, вследствие на загуба на вода и соли от организма. Още по-опасно обаче става, когато енергийните напитки се комбинират с алкохол - често срещана мода при младежите. Тази комбинация е широко рекламирана и промотирана в редица заведения и търговски обекти.

Въпреки рисковете, които крият за здравето, енергийните напитки са абсолютно достъпни за непълнолетните. Включително и като цена, защото на пазара има кенчета, които се продават за не повече от 1.00-1.50 лева. Преди няколко месеца в една от големите търговски вериги у нас, бяха пуснали промоция на енергийни напитки за 50 стотинки за едно кенче. Всичко това е на фона на притеснителната статистика, която показва, че близо половината ученици на възраст между 14 и 18 години консумират енергийни напитки, а мащабите на проблема се разрастват.


В някои държави в Европа, като Франция например, където имаше и смъртен случай преди години, енергийните напитки са абсолютно забранени за лица под 12 години. Изцяло забранени за непълнолетни пък са в Литва и Латвия. В други страни има ограничения до 12 години. В България засега нещата се изчерпват с надпис на кенчето, на което с малки букви пише, че не се препоръчва за деца, бременни или кърмачки. И също с малки букви, някъде по средата на дългия текст със съставките виждаме надпис "Пийте с мярка".


Преди няколко дни, депутати предложиха законови промени, с които да се забрани продажбата на енергийни наптики на лица по 18-годишна възраст. Това ще важи за детските градини, училищата, общежитията за ученици и магазините на разстояние по-малко от 100 метра до всяка входна точка на посочените, с изключение на висшите училища.

Според психиатърът проф. Христо Кожухаров, преди да се забрани дадено нещо, първо трябва да се водят разговори и дискусии с експерти. А сред специалистите, мненията относно мащабите на рисковете за здравето от енергийните напитки, са разнопосочни.




 

 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Признателни пациенти откриха паметна плоча на обичан лекар

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната плоча не е..

публикувано на 05.05.24 в 09:05

Свободата на медиите в ЕС е в упадък

Ще се превърнат ли обществените телевизии в Европа в "папагал на правителството"? Според германската неправителствена организация „Съюз за граждански свободи в Европа“ свободата на медиите в Европейския съюз е в упадък и е близо до "точката на пречупване“. Тази тревожна констатация е резултат от "умишлени атаки или небрежност от страна на различни..

публикувано на 04.05.24 в 14:35
Поразени сгради при руската атака в Чернигов, 17 април 2024 г.

Икономическото възстановяване на Украйна зависи от завръщането на бежанците

Според доклад на Международната организация по миграция (МОМ) близо една трета от населението на Украйна е било принудено да напусне домовете си. Около 3,7 млн. души все още са вътрешно разселени, а близо 6,5 млн. души са бежанци в други държави. МОМ съобщи също така, че повече от 14,6 млн. души, около 40 % от населението на Украйна, все още се нуждаят..

публикувано на 04.05.24 в 13:00

Свързани ли са наднорменото тегло и рискът от деменция?

Много благотворителни организации за борба с деменцията съветват хората да поддържат здравословно тегло, за да намалят риска от деменция. Някои проучвания обаче показват, че затлъстяването всъщност може да предпазва от деменция. Какво казват научните изследвания? Доказателствата за връзката между затлъстяването и деменцията на пръв поглед изглеждат..

публикувано на 04.05.24 в 12:05

Кой размества великденските стоки и как се стига до заблуди за цените?

Цената на великденските стоки трябва да е ясно обозначена и поставена в непосредствена близост до артикула, за който се отнася, независимо от това колко е голям или близък по вид до останалите. Това припомни основателят на онлайн платформата Габриела Руменова във връзка с ежегодните нелоялни практики в този период от годината. Заради по-големия поток..

публикувано на 04.05.24 в 10:28

Откриват Студио за психично здраве Св.София в гр.Варна тази вечер

Предстоят различни ателиета с интересни дейности.  Една от тях е насочена към възрастните хора на град Варна, като идеята е да направим смела крачка към усещането за това - да си нужен. Усещането за споделеност и съпричастност - ежемесечни срещи на хора в пенсионна възраст с различни и разнообразни инициативи и активности. Това каза за Радио..

публикувано на 03.05.24 в 13:30

В катедралния храм във Варна отбелязват Разпети петък

Богослужението Св. Страдания Господни бе отслужено  в катедралния храм „Успение Богородично“ във Варна. След това беше изнесена светата Плащаница.  В 18:00 ч. ще бъде отслужено Опело Христово. По време на богослужението вярващите държат в ръце запалени свещи, символ на величието на Спасителя по време на страданията му и духовното..

публикувано на 03.05.24 в 13:27