За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента броят на студентите е минимален. Въпросът с липсата на кадри в страната е много по-глобален, а на национално ниво е трагичен, обобщи той в интервю за Радио Варна.
По неговите думи нашите училища и университети почти не произвеждат технически кадри и не само морския бизнес, а цялата индустрия в България изпитва остра нужда от такива кадри.
Непрекъснато трябват инженери, като за завод „Делфин“ в момента са нужни 10 – 15 инженера и около 30 – 40 работника, уточни Манушев.
Всяка година той посещава кариерните форуми в университетите, за да се среща със студенти и да търси желаещи да започнат работа при тях. Правят редовни посещения и в училищата както във Варна, така и в цялата страна, с надеждата да привлекат млади хора. В момента има свободни позиции за електроинженери по корабни машини, механизми и корабостроене. Стипендиите, които дават са по 1000 лева. Първите 6 месеца заплатата е 1800 лева, а след изпитателния срок заплатата нараства до 2800 лева, обясни условията Манушев. На последните Дни на отворени врати завода са посетили близо 700 ученици, но нито един не е проявил желание да работи такава работа, сподели още той.
Като основна причина за липсата на интерес към инженерните и технически професии Манушев посочи средното образование, където се залага основно на това, че парите следват ученика и учители и директори оставят учениците с минимални и почти никакви знания, пишат им оценки само и само, за да държат бройката, която формира годишния бюджет на училището.
Трябва да се намери начин да се говори и с родителите, защото голяма част от тях насочват децата си към езикови гимназии, към IT-специалности, а инженерните професии остават на заден план и за тях не се говори като престижна работа, коментира още Манушев.
Той каза още, че инженерната работа не е толкова тежка физически, защото вече за почти всички дейности има техника и машини, но е много отговорна, изисква се дисциплина, работа, спазване на работното време с определени почивки по 15 минути, а за съжаление децата ни не са научени на ред и дисциплина и голяма част от тях не искат да имат началник – някой да им казва какво да правят.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..