Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

175 нови случая на коклюш у нас

Снимка: Pixabay

175 са потвърдените нови случаи на коклюш. Общо за страната - все още се очаква анализа за миналата седмица, но ще бъдат може би малко над 280. Това означава, че имаме епидемична ситуация, но още е рано да се говори за епидемия. Това заяви пред БНР проф. Ива Христова - директор на Националния център по заразни и паразитни болести. 

"Това означава, че имаме не малко болни, които предават заразата дори без да знаят, т. е. или са безсимптомни, или са с малко симптоми и нетипични. Очакваме в следващите седмици да се повиши заболеваемостта", подчерта тя и обясни, че в момента се наблюдават епидемични взривове в определени колективи. По думите ѝ в момента най-много са случаите в София град. Коклюш има и в Стара Загора, Кюстендил, Варна, Бургас, изброи тя и обобщи, че над половината области в страната са съобщили за случаи. 
И в момента у нас предписанията са да се прегледа кои деца са изпуснати, каза проф. Христова и добави:

"91-92% е покритието при новородените на 2-3-4 месеца, когато се прави първата ваксинация. След това намалява. На 12 години вече е малко под 90%. Така че засилено в момента и у нас се правят ваксинации на тези, които са изпуснати".

Специалистът отново обясни, че това е единствената надеждна превенция и призова хората да не отклоняват ваксинацията с всякакви извинения, защото това може да коства тежки усложнения при децата. Тя уточни, че и ваксиниран може да се разболее от коклюш, но ще го изкара леко, а имунитетът от ваксината е поне 10 години:

"Ваксинирането предпазва от заболяване. Второ - ако все пак се случи заболяване, то ще е по-леко. Трето - носителството и шансът да се предаде на някого е много по-кратко".
По думите ѝ ваксини има предостатъчно и активно се работи за тяхното поставяне. 

В предаването "Преди всички" проф. Ива Христова обяви, че най-голяма част от болните са деца в училищна възраст. Според нея карантинирането на клас в училище е много ефективен начин да се стопира разпространението.

Има единични случаи и на заболели по-възрастни хора, добави тя и изказа мнение: "Възрастните сме ваксинирани с надеждна ваксина и сме със стабилен имунитет. За поголовно ваксиниране на всички към момента мисля, че не е оправдано".

Проф. Христова отбеляза също, че новородените са с най-висок риск от усложнения и смърт. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енергото предупреждава за телефонни измами с фалшиви обаждания за електромери

ЕНЕРГО-ПРО алармира за пореден опит за телефонна измама от името на компанията с фалшиви обаждания за еектромери. Сигнал за подобно обаждане е постъпил от клиенти във Варна.  Потърпевшите съобщават, че са получили обаждания от скрит номер от хора, представящи се за служители на дружеството. Измамниците твърдят, че е засечен проблем с електромера на..

публикувано на 19.08.25 в 18:12

Във Варна избраха нови директори на предпочитани училища

Във Варна 13 училища ще имат н ови директори след проведени конкурси. С ново ръководство ще бъдат - Природо-математическа гимназия „Акад. Методи Попов“ , IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ , ОУ „Петко Р. Славейков“ , ОУ „Добри Чинтулов“ , ОУ „Иван Вазов“ , ОУ „Цар Симеон I“ , ОУ „Княз Борис I“. Това каза началникът на Регионално управление на..

публикувано на 19.08.25 в 17:10

Започва проверка на фирмите за правилното изпълнение на компенсаторната програма за озеленяване във Варна

Органите на реда ще започнат проверки на фирми и юридически лица, които ще следят, дали се изпълнява правилно компенсационната програма за озеленяване във Варна. Подновяването и поддръжката на зелената система в града е един от приоритетите на общинската администрация и затова е важно да следим както за изпълнението на ангажиментите на Община Варна,..

публикувано на 19.08.25 в 16:21

160 хил. лв. обезщетение за сина на загиналия военен пилот Валентин Терзиев

Върховният касационен съд реши авиобаза "Граф Игнатиево" да плати близо 110 хиляди лева на сина на загиналия през лятото на 2021 г. при катастрофа с МиГ-29 пилот майор Валентин Терзиев за извънредния труд, положен от баща му, съобщи "Медиапул". Върху тази сума са се натрупали и лихви за още 54 хил. лева, предаде БНР-Пловдив. Броят часове извънреден..

публикувано на 19.08.25 в 15:46

Психиатър за бързите кредити: Младите не ползват опита на миналото, живеят без да мислят за бъдещето

Живеем във време, в което младите не ползват опита на миналото и на по-опитните от тях, не мислят за бъдещето - живеят "тук и сега" само за моментно задоволяване на потребностите. Това коментира проф. Христо Кожухаров, началник на Втора психиатрична клиника във Варна, в контекста на увеличаващата се тенденция млади хора да задлъжняват заради хазарт и..

публикувано на 19.08.25 в 14:15

Кампания срещу пътния травматизъм: Варненци ще подават в онлайн платформа сигнали за тежки произшествия (ВИДЕО)

Във Варна започва кампания срещу пътния травматизъм.  Варненската полиция съвместно с "Асоциация на пострадалите при ПТП", администраторите на страницата "Виждам те КАТ Варна" и "Градски транспорт" ЕАД съвместно ще се борят срещу неразумното шофиране на територията на областта, стана ясно на брифинг днес.  Сайтът, на който ще се приемат сигнали, е..

публикувано на 19.08.25 в 11:31

317 бебета са проплакали от 2014 г. във Варна по общинската инвитро програма

317 бебета са родени от 2014 г. до август 2025 г. благодарение на Програмата за отпускане на финансова помощ от Община Варна за лечение на семейства и лица, живеещи на семейни начала с репродуктивни проблеми. 167 от новородените са момчета, а 150 - момичета. От началото на тази година с подкрепата на Община Варна са родени 40 бебета, 21 от които са..

публикувано на 19.08.25 в 11:29