Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инспекцията по труда напомня: 6 май не се компенсира с допълнителен почивен ден

Въпреки че през 2024 г. официалният празник 6 май – Гергьовден, съвпада с четвъртия почивен ден от великденските празници – понеделник, той не се компенсира с неприсъствен ден. Според Кодекса на труда само при официалните празници, които съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени, напомнят от Инспекцията по труда.

От тази разпоредба са изключени и четирите празнични дни за Великден, тъй като те винаги са от петък до понеделник и според закона не се компенсират с допълнителни почивни. Предвид липсата на основание през 2024 г. великденската почивка да бъде удължена с неприсъствени дни първият работен ден след нея е вторник – 7 май.

Инспекцията по труда напомня, че съгласно Кодекса на труда и четирите почивни дни за Великден – от 3 май до 6 май включително, са обявени за официални празници, поради което за положения на тях труд работодателят дължи минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден, той също се заплаща с допълнително 100% увеличение.

За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му.

За работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, работата на официален празник не е извънреден труд и тяхната надница следва да бъде увеличена само със 100%. Още с въвеждането на сумирано изчисляване на работното време работодателят е длъжен да изготви поименен график за целия период, който не може да бъде по-дълъг от 4 месеца.

През месец май официални празници според Кодекса на труда са Великден (03.05 – 06.05.2024 г.), 1 май (Ден на труда), 6 май (Гергьовден) и 24 май (Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност).

За да защитят своите трудови права в най-пълна степен, Инспекцията по труда съветва работниците и служителите да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график.

Ако считат, че правата им са нарушени, на сайта на ИА ГИТ, в рубриката „Административно обслужване“, е публикувана подробна информация за начина на подаване на сигнали. В работно време гражданите могат да се обръщат за консултации и на националния телефон на Агенцията 0700 17 670.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Трябват плавни мерки срещу вейповете, първо - забрана на рекламата и определени цветове на устройствата

Тоталната забрана за продажба и разспространение на вейп устройствата няма да доведе до отказване на зависимите, а ще позволи "черният пазар" да се развие. С плавни мерки и контрол от страна на държавата пушенето електронните цигари трябва да стане непривлекателно, за да има ефект. Това каза Сирма Георгиева, председател на Асоциацията по зависимости, в..

обновено на 30.05.25 в 11:03

Експерти: Енергийно бедни у нас са около 1 800 000 души

Правителството изостава с въвеждането на механизми за оценка, идентифициране и мониторинг на енергийно бедните домакинства в България. Това се посочва становище на Икономическия и социален съвет, една от препоръките е към формулата за определяне на официалната линия на бедност да се добави индекс за инфлация, за да се преодолее изоставянето на доходния..

публикувано на 30.05.25 в 10:14

В знак на протест родители рисуват пешеходна пътека пред ОУ "Иван Вазов" на 1 юни

В знак на протест родители се събират на 1 юни пред сградата, в която временно се помещава ОУ "Иван Вазов", с искане районът на ул. "Петко Стайнов" 7 да бъде обезопасен с пешеходна пътека. Недоволните ще нарисуват с тебешири "зебра". Това обясни един от родителите Николай Димитров. По улицата движението е натоварено, оплакват се недоволните. Вече година..

публикувано на 30.05.25 в 09:45

От 1 юни скача двойно цената на зелената зона в Албена

В Албена има четири различни зони за паркиране. Един билет осигурява единичен вход - влизане и паркиране за 24 часа, с изключение на паркинг Лазур, който е безплатен. Цените за паркиране зависят от зоната, уточняват на сайта си от комплекса до Балчик. От 1 юни до 30 септември зелената зона в Албена поскъпва от 10 на 20 лева.  Паркинг „Автогара“ от 6..

публикувано на 30.05.25 в 09:08

Летни температури до 35 градуса преди края на пролетта

Летни температури до 35 градуса очакваме преди края на пролетта. Юни месец ще започне с необичайно за сезона топли дни. Това каза метеорологът от НИМХ - Варна Доротея Колева. Краткотрайни валежи ще има заради неустойчивост на атмосферата през определени периоди. Днес е очакват превалявания, но в началото на другия месец атмосферата ще се стабилизира,..

обновено на 30.05.25 в 09:01

Ремонт на пътя Ветрино - Неофит Рилски

От 10:30 ще бъде ограничено движението по пътя Русе - Варна в участъка от Ветрино до Неофит Рилски за ремонт на асфалтовата настилка. Ще се ремонтира отсечка с дължина 8 км. При изпълнението на строителните работи се..

публикувано на 30.05.25 в 08:38

Дъждовно ще е времето на 30 май

Днес ще преобладава облачно време с валежи от дъжд. На повече места и по-значителни, временно интензивни, с гръмотевици и временно усилване на вятъра ще са те около и следобед. Възможни са и градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, по-късно от север-североизток. Дневните температури ще са по-ниски от вчера - максимални между..

публикувано на 30.05.25 в 06:09