Трявна е едно от любимите градчета на мнозина. То е събирателен център на хора от големите градове, решили да забегнат в тих и наситен с история район. Няколко са местата, които не трябва да пропускате да посетите, когато се отправите към Трявба – единственият Музей на иконата у нас, както и Музеят на дърворезбата, а от миналата година и на архитектурата. Във Варна през изминалата седмица гостува Константин Малчев – уредник в Специализирания музей за резабарско и изографско изкуство – гр. Трявна. Поводът бе участието с икони на тревненски зографи в изложбата, организирана от Военноморския музей във Варна - „Светци – воини и покровители на бойното поле“.
Тревненската школа се развива в три направления - дърворезба, иконопис и строителство. Първият музей в Трявна е Даскаловата къща, а именно Музеят на дърворезбата. След това през 1984г. е открит и Музей на иконописната школа. От миналата година в Трявна вече имаме и Музей на архитектурата. Той се намира в Попангеловата къща. Това е най-старата и запазена къща в Трявна. Това е къщата на вуйчото на Ангел Кънчев - Попангел. Това разказа за Радио Варна Константин Малчев - уредник в Специализирания музей за резабарско и изографско изкуство в Трявна. Oткриването на нова музейна експозиция "Строителство" бе през октомври месец 2023г. В него са представени макети на сгради, дело на тревненски строители, документи и инструментариум, свързани със занаята.
Българската академична традиция определя местния строително-резбаро-зографски център като едно от средищата с „най-широкомащабна практика и всеобхватни творчески изяви“.
Тревненската възрожденска архитектура е плод на местни майстори-строители или цели регионални групи. Тя е истински феномен от национално естество и оставяйки забележителни творби, определя професионалния път на следващите поколения творци.
Друг обект в Трявна, който не трябва да се пропуска е единственият по рода си Музей на иконопистта.
Препоръчвам ви да посетите Музея на иконата. Там работи талантливата Ива Донкова, която е и прекрасен зограф. Тя провежда демонстрации и може да покаже как се рисуват икони по канон, разказа още Константин Малчев. По свой начин и според творческите си възможности зографите са утвърдили Трявна като най-ранния и най-значим художествен център на Българското Възраждане.
Трявна е най-старата, най-голямата и най-дългопросъществувала възрожденска и художествена школа, така че, незаобиколим фактор е в тази насока. Трябва всеки - от най-малкия до най-възрастния човек, да посети и да се докосне до тзи школа, за да се запознае с културата на Възраждането и на възрожденските българи, категоричен е Константин Малчев.
По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..
Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени 1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..
Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията. Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан Димитров –..
Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение. Даниела..
Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел. Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..
Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди. На Бъдни вечер българите се..