В навечерието на отбелязването на годишнината от избухването на Априлското въстание в Добрич беше подредена изложба с реликви, предоставена от Историческия музей в Панагюрище. Експонатите са подредени в зала „Възраждане“ на Художествената галерия в добруджанския град. Изложбата представя уникални експонати, превърнали се през годините в символи на българската свобода като копието на въстаническото знаме, изработено от Райна Княгиня, револвера ѝ, въстанически кокарди, множество оръжия и лични вещи на участниците във въстанието.
С жива картина от избухването на Априлското въстание, изпълнена от членовете на Регионалния клуб „46-и пехотен Добрички полк”, беше открита изложбата „Реликви от Априлската епопея 1876 Панагюрище”. По думите на уредника в Регионалния исторически музей в Добрич Пламен Николов изложбата представя не ценни, а безценни реликви от Априлското въстание.
По обективни причини Априлското въстание не успява да избухне и в Добруджа, разказва Пламен Николов.
Въпреки географското ни положение не липсват отделни личности от този край, които са взели активно участие в Априлското въстание и неговата подготовка.
Изложбата на Историческия музей Панагюрище, подредена в Добрич, представя много оръжейни експонати от българското и вражеското снаряжение. Целта е да се покаже разликата в подготовката на противниците. Срещу саморъчно направените черешови топчета се изправя една професионално подготвена и оборудвана армия със заводска артилерия.
Какво е участието на добруджанци в априлското въстание и защо то не избухва в този край на България чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..
В навечерието на Великден в "Пирогов" спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена, съобщиха от лечебното заведение. Tова се е случило благодарение на усилията на един от най-добрите специалисти по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена. Проф. Палена е посети л университетската спешна болница..
През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно, последните достигнали върха по Западния гребен, остават българите. Тяхната история - за първи път с..