Населението у нас намалява и застарява. Данните на Националната статистика за миналата година сочат, че у нас живеят под 6 милиона и 500 хиляди души. В сравнение с 2022 година населението на страната намалява с 2 229 души, или с 0.03%. 24 на сто от българите са над 65-годишна възраст, а най-нисък е делът на възрастното население в областите София (столица) - 19.2% и Варна - 21.5%.
„Николаевка, Дръндар, Калиманци, Чернево също. Миналата година в Чернево са родени девет деца, в Николаевка е само едно. Това са ни две от най-големите села,“ обяснява Йорданов.
Населението на община Суворово се запазва над 7500 души. Кметът посочи, че това се дължи на хора от Варна, които избират някое по-малко населено място:
„Нас ни спасява близостта до Девня, където има заводи, и до Варна, която се разширява и се надявам един ден имотите тук да станат апетитни,“ казва Данаил Йорданов.
Проблемът за местната администрация е, че много родители пращат децата си на училище във Варна и в общината не остават достатъчно ученици:
„Най-болно ми беше преди три години, когато закрихме училището в Николаевка. Засега поддържаме сградата, нямаме намерение да я продаваме. Планираме там да създадем една социална дейност „Дом за възрастни хора с физически увреждания“. Ще запазим образователния лиценз, ако дай Боже един ден там има деца,“ обясни Йорданов.
Около 400 деца учат в момента в Средното училище в Суворово – „Никола Вапцаров“. В града има и Професионална гимназия по селско стопанство, но с тези темпове на намаляване положението е притеснително. Такова е и в село Чернево:
„Там училището също е на кантар. Населението е около 1300 души, но не можем да съберем и 100 деца,“ казва кметът на Суворово.
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..