Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт от "Грийнпийс" за газов проект в румънски води: Европа уж е пионер в борбата с климатичните промени, а позволява това в задния й двор

Снимка: newmoney.gr

Публично обсъждане за проект за добив на природен газ в румънската част на Черно море се провежда днес в Каварна. Сондажите ще се извършват в близост до българските териториални води в два кладенеца. От екологичната организация "Грийнпийс" алармират, че проектът ще е пагубен за екосистемата на Черно море. 

Екосистемата в Черно море е крехка, то е затворено и има уникални видове, които не се срещат никога другаде, подчерта Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс" - България, която участва в обсъждането. 

ие ще продължим да настояваме да се организират още обсъждания в България, не само в Каварна. В противен случай всичко остава само в ръцете на румънските граждани и власти", подчерта Антонова. 

Тя посочи, че в Румъния, в лицето и на нейни колеги от "Грийнпийс" и хора, запознати с проблема, има желание да бъдат оспорени резултатите от доклада за въздействие върху околната среда. Тя намира обаче цинизъм в поведението на европейските институции. Европа се опитва на хартия да се представи като пионер на смекчаване на климатичните промени, а в задния двор се позволява развитие на такъв газов проект, каза тя.

По думите й по време на срещата днес са изтъкнати само ползите от проекта от инвеститорите. Надеждите й са да има и други срещи, за да могат хората да изкажат притесненията си.

Притеснително е първото впечатление от това обсъждане, защото изглежда като бизнес презентация на тези компании - какви проекти развиват в света и колко добър ще е този проект. Имаше една доста обстойна презентация - цялостното усещане е, че е по-скоро представяне проекта по възможно най-добрия начин за успокоение на българските граждани", каза още тя. Меглена Антонова допълни, че залата, в която се провежда обсъждането, е пълна. "Положително съм настроена, че има интерес към темата".

Инициативата за публично обсъждане идва от страна на Румъния, поясни тя. "Става дума за стартиране на дейности по добив през 2027 г., а този проект може да оперира поне до 2047 г. Това е крайно далеч във времето по отношение на това какво правим за климатичните промени", обобщи тя.

Целия разговор с Меглена Антонова чуйте в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празничната трапеза по Коледа и Нова година няма да излезе по-скъпо тази година

Празничната трапеза по Коледа и Нова година няма да ни излезе по-скъпо тази година. Почти няма промяна в цените на основните стоки. Потребителската кошница запазва стойността си. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Той съветва да пазаруваме по-информирано. От нас зависи какво ще е качеството на..

публикувано на 03.12.24 в 18:35
Мнемиопсис лейди

Знаете ли за "битката на медузите" в Черно море?

Не зная дали сте чували за битката на медузите в Черно море. Аз лично не бях чувал за тази морска баталия, която се е случила в края на миналия век. Всъщност битката е била между армиите не точно на медузите, а по-скоро на ктенофори, които са от семейство Гребенести и са подобни на малки медузи, и не е била точно битка... Какво се е случило..

публикувано на 03.12.24 в 15:51

Варна сред трите области в страната, най-засегнати от бедствия през 2023 г.

Варненска област е на трето място сред най-засегнатите от кризисни събития области в страната. Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт, които бяха оповестени днес. Вследствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415..

публикувано на 03.12.24 в 15:48

Сметопочистващата фирма във Варна с извънредни дежурства за празниците

Извънредни дежурства по време на предстоящите празници ще организират от фирмата за сметопочистване във Варна, за да не се препълват контейнерите и боклукът да се извозва своевременно.  Това съобщи  кметът на града Благомир Коцев, който заедно с управителя на фирмата Николай Симеонов посети района на пазар "Чаталджа", където на улица "Сава Радулов" до..

публикувано на 03.12.24 в 15:40

Институтът по океанология във Варна има нов директор

Проф. Валентина Тодорова е новият директор на Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ във Варна, научи Радио Варна. Другият кандидат за поста беше доц. Виолин Райков. Проф. Атанас Палазов временно изпълняваше длъжността на директор до избора на титуляр. Проф. Валентина Тодорова е в Института по океанология от над 30 години. Преди години е..

публикувано на 03.12.24 в 15:40
Лични документи

В КАТ няма ток, преустановено е издаването на книжки

Временно в залата за административни услуги на "Пътна полиция" - Варна, е спряно електрозахранването. Сградата, в която се издават СУМПС, връчват се наказателни постановления и се плащат глоби по тях, ще заработи, когато електричеството бъде възстановено. 

публикувано на 03.12.24 в 15:33

Книгата "Менструация от А до Я" с премиера във Варна тази вечер

Най-подробната българска книга за менструално здраве ще бъде представена тази вечер във Варна.  „Менструация от А до Я“ от Вера Маркова е книга с образователна мисия, която цели да изгради положително отношение към менструацията и да помогне на читателите да се грижат по-добре за себе си и близките си. Представянето на книгата във Варна е в..

публикувано на 03.12.24 в 15:15