Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади художници на графити се захванаха да почистят драсканиците в Добрич

В навечерието на един от най-хубавите български празници – 24 май, млади художници на графити се заеха със задачата на почистят обществените сгради в Добрич, които с надраскани неправомерно със спрей. Инициативата е на Община Добрич, която се обръща за помощ към местния художник Радослав Рудачев. Идеята на местната власт е не само да почисти сградите, където ще се състоят тържествата за Празника на българската писменост, но и да създаде у подрастващите вкус към красивото и желание да го поддържат и пазят.
Празникът на светите братя Кирил и Методий миналата година в Добрич протече с традиционното шествие по центъра на града, но в условията на изпочупените му плочки и с уговорката децата да гледат внимателно в краката си, докато вървят. Тази година заради започването на дългоочаквания ремонт местната власт измести тържествата на площад „Демокрация“, където обаче се оказа, че няма нито една обществена сграда, която да не е загрозена от драсканици на самозвани художници. Затова от Община Добрич поемат инициативата те да бъдат почистени, споделя кметът Йордан Йорданов.
По думите на артистичния художник с графити Радослав Рудачев мястото за изява не е по фасадите на културните сгради.
Радослав Рудачев - Руди обяснява и какви са разликите между рисуването и драскането със спрей.
За да се увеличат легалните графити, които носят усещане за естетика и скрити послания, Руди обучава на този начин на рисуване над 50 деца в школата си към Младежкия център в Добрич. Младите художници споделят, че творчеството трябва да бъде красиво и да радва хората.
Съвместната работа на Община Добрич и малките художници на Радослав Рудачев ще продължи, като през лятото те ще вдъхнат нов живот на старите електрически табла със своето изкуство.
Един от учениците на Руди, 17-годишният Богдан Станев е категоричен, че 24 май е ден, в който всички трябва да се чувстваме горди като българи.
Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

25 юли - Лятна света Анна

На 25 юли Православната църква възпоменава Успение на св. Анна. Света Анна, майката на Пресвета Богородица, произхожда от свещеническия род на Левиевото коляно. Със съпруга ѝ Йоаким живеели в гр. Назарет, в Галилея, и до дълбока старост били бездетни. Търпели заради бездетството си много огорчения и обиди, но понасяли всичко смирено, уповавайки се на..

публикувано на 25.07.25 в 07:49

Блясък, магия и приключения – мюзикълът „Аладин“ покорява сцената на Летния театър във Варна

Във все по-богатата програма на Варненския фестивал ‘‘Опера в летния театър‘‘ едно заглавие изпъква пред останалите. Мюзикълът ,,Аладин‘‘ е най-новата продукция на ТМПЦ – Варна и заедно с мюзикълите ‘‘Дух‘‘ и ‘‘Парижката света богородица‘‘ е лауреат на програмата на фестивала. С премиерата си на 18 юни мюзикълът покори сърцата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:50

Три дни празник в Университетската ботаническа градина в Балчик

Три дни ще празнува своята 70-годишнина Университетска ботаническа градина – Балчик от 25 до 27 юли, когато ще се проведе арт изложение сред цветята. Събитието се организира съвместно с фондация „Добруджа – история, традиции, култура“, като ще бъдат представени занаяти, изкуства, лични срещи с творците, образователни работилници като тъкане,..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Изчезват ли паметниците на културата във Варна?

Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници .  Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот.  В същото време има и не малко примери за..

обновено на 24.07.25 в 10:16

Православната църква почита света Христина

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина.  Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир, където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали името Христина, което не било според тяхното езическо мъдруване, а по Божий промисъл, предопределил живота ѝ в служба на Бога. Момичето било невероятно красиво и..

публикувано на 24.07.25 в 09:40

11-годишният пианист Антонио Паван: За мен музиката е felicità!

Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван.  Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..

публикувано на 23.07.25 в 16:15