Откриването на най-големия фестивал за визуално изкуство в България ще бъде в 13 часа утре, 24 май, на стълбите на ул. "Дръзки". Церемония по откриването на събитието ще има и от 19.30 часа в културното пространство ReBonkers .
Куратор на намесите в градската среда е визуалният артист Александър Вълчев.
Тази година фестивалът включва 67 събития, 188 артисти и 27 локации.
Пълната програма може да проследите тук.
Мащабните проекти тази година са дело на Симеон Симеонов и Лъчезар Бояджиев, които третират темата за историята и нейното тълкуване.
Работата на Симеон Симеонов представлява големи обелиски от стиропор. Три мащабни колони, много близки до египетските обелиски или римските колони, високи по 4 метра, ще бъдат разположени на различни места в града. Едно от тях ще бъде инсталирано на изоставеното езерце на Крайбрежната алея, каза Вълчев. То ще стои над водата, ще изглежда, че се носи над нея, поясни той. "Знаете, че по колоните има надписи. В нашия случай те са изтрити и всеки би могъл да напише нещо", каза кураторът Александър Вълчев.
Посетителите на "БУНА" ще могат да се запознаят и с работата на Лъчезар Бояджиев, който от години работи над проблемите в градската среда. Бояджиев е известен със своята серия от снимки на коне. "Той снима паметници на коне и конници в цял свят, главно Европа, като заличава виртуално конниците", поясни Вълчев.
Темата на фестивала тази година е "Човек-природа".
Голям силует на Черно море, изработен от битум, ще видим още на "Буна" тази година. Негов автор е Стоян Дечев.
Подробностите са в разговора на Иван Барбов с Александър Вълчев (в началото на публикацията).
За поредна година пилоти на дронове от целия свят ще демонстрират своите умения, като сред заявилите участие страни са България, Китай, Южна Корея, Франция, Латвия, Унгария, Гърция, Сърбя, Чехия, Казахстан, Турция, Естония и Алжир. Атрактивната надпревара със състезателни дронове е до неделя в зоната до игрищата в Аспаруховия парк. Кулминацията на..
Програмата за начално обучение по плуване за деца от 6 до 8-годишна възраст на басейн „Приморски“ продължава след 28 юли, обявиха организаторите от ОП „Спорт - Варна“. Те припомнят, че първият курс на обучението по плуване за деца започна на 30 юни и продължава до 25 юли. Вторият курс ще се проведе в периода от 28 юли (понеделник) до 23 август..
С изложбата "Паметта за Васил Левски в нашия град" Държавният архив във Варна отбелязва 188 години от рождението на Апостола. Експозицията беше открита днес в сградата на Архива. Изложбата представлява обединени експозиции, които целят да съхранят и покажат уважението на варненци към делото на Васил Левски. Един от акцентите са 10 табла с 14..
Група деца от Варненската академия за развитие на интелекта изчисти градинката на Севастопол тази седмица. Доброволците събраха фасове, чашки, лъжички и хартия и дадоха добър пример за местните. „От 12-13 години Варна е непоносимо мръсна. За съжаление не само фирмите, които почистват, не си вършат работата, не само гражданите са безсъвестни!..
За пореден път виненият фестивал WINEkend 2025 ще събере във Варна младите технолози и винари. Около 30 малки семейни, градски или крафт винарни ще представят над 300 вида вина, произведени в България, каза за Радио Варна един от организаторите - Владислав Ванков. Тази година темата на фестивала е посветена на "Духът на 90-те", време не толкова далеч..
Днес до обяд облачността бързо ще намалее до слънчево, а валежите постепенно ще спрат. Само над Югоизточна България облачността до обяд ще остане значителна, там на места е възможно да превали. Ще духа умерен над Североизточна България временно силен вятър от запад-северозапад, който следобед ще отслабва и по крайбрежието ще се обърне от юг-югоизток...
39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна. Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..