Знаем, че това, което ядем и пием, оказва значително влияние върху здравето ни, а ново проучване откри още една връзка между пиенето на кафе и по-малката вероятност от развитие на болестта на Паркинсон, съобщи Science alert.
Разглеждайки данни, събрани за 184 024 лица в продължение на средно 13 години, международният екип от изследователи, който стои зад проучването, установи, че при консуматорите на кафе рискът от заболяване от Паркинсон е по-малък от този при тези, които изобщо не пият кафе.
При допълнителен анализ на извадка от стотици хора с Паркинсон са измерени нивата на основните метаболити на кофеина - параксантин и теофилин - в кръвта, като е установено, че те имат обратна връзка с риска от развитие на Паркинсон.
"Това проучване демонстрира обратна връзка на консумацията на кофеиново кафе с риска от болестта на Паркинсон в една от най-големите лонгитюдни кохорти в света с повече от 20 години проследяване", написаха изследователите в публикувания си документ.
Това не е първото проучване, което открива връзка между кафето и болестта на Паркинсон, но то отива по-далеч от предишни изследвания, тъй като разглежда биомаркерите за прием на кофеин години преди диагностицирането на болестта на Паркинсон.
Установено е, че вероятността за развитие на Паркинсон е с 40 % по-малка при 25 % от любителите на кафе в сравнение с тези, които изобщо не пият кафе. При всички консуматори на кафе в проучването измереното намаление на риска варира между приблизително 5 и 63% в зависимост от страната.
Въпреки че връзката се запазва и при отчитане на фактори като тютюнопушене и пиене, тя все още не е достатъчна, за да се докаже пряка причина и следствие. Въпреки това изглежда, че има нещо в кофеина и неговите съставки, което предпазва мозъка на хората.
Въз основа на предишни изследвания се смята, че начинът, по който кофеинът поддържа потока на допамин в мозъка, може да е причината за тези ефекти. Паркинсонът в мозъка се характеризира с намаляване на допамина, което се дължи на загуба на нервни клетки в така наречената субстанция нигра.
"Тези невропротективни ефекти съответстват на нашите открития, които разкриха обратна връзка между кофеина, параксантина и теофилина и честотата на болестта на Паркинсон", написаха изследователите.
Като се има предвид начинът, по който кофеинът въздейства върху нашите неврони, може би не е изненадващо, че изглежда има връзка с невродегенеративните заболявания. Тъй като обаче все още не сме сигурни как точно започва болестта на Паркинсон в мозъка, е трудно да бъдем сигурни.
Важната работа по установяване на това какво предизвиква Паркинсон, какво може да повлияе на риска от заболяване и как може да се спре болестта, продължава. Само в САЩ близо един милион души живеят с това заболяване, което води до влошаване на проблемите с треперенето, нормалното движение, равновесието и сковаността на крайниците.
"Кафето е най-широко консумираната психоактивна напитка в света", твърдят изследователите.
Разкриването на биологичното действие на кофеина върху болестта на Паркинсон не само носи важни последици за общественото здраве, но също така подобрява разбирането ни за етиологията на болестта на Паркинсон и насърчава потенциални стратегии за превенция./За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..