На днешната дата за първи път отбелязваме международен ден на зеленчука, който през вековете е спасил живота на милиони хора в Европа – това е картофът.
Обявен от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО). Международният ден на картофа подчертава ролята на дребните семейни фермери, значителна част от които са жени, в опазването на разнообразието на културите, отбелязва също и културното и кулинарно значение на картофите. През 2024 денят ще бъде на тема "Разнообразие при прибиране на реколтата, подхранване на надежда". Той ще подчертае значението на картофите в борбата с глада и бедността и справянето с екологичните заплахи за хранително-вкусовите системи.
У нас и по света има стотици, дори и хиляди рецепти с картофи. В България, и особено през лятото, обичаме да си ги хапваме пържени, но също и варени, на салата, печени на фурна, под формата на кюфтета или пък като част от легендарния родопски пататник.
Освен това, у нас картофът е познат и под други имена в различните области. Някъде го наричат компир, а на други места - барабой.
Картофите помагат и за влизане в добра физическа форма. По този повод има и една шега в социалните мрежи.
"Един човек попитал приятеля си:
- Как си успял да отслабнеш и да си в такава добра форма?
- С картофи...
- Ама, варени или печени ги хапваш?
- Не, копая ги..."
Образователни лекции за трима военни пилоти от Добрич – Димитър Списаревски, Георги Атанасов и Йордан Славов, организира Регионалният исторически музей в добруджанския град. Инициативата носи заглавието „Те браниха небето на България – пилоти от Добрич, участвали във Втората световна война“ и е по повод 80-годишнината от нейния край. Поредицата от..
Превърнал се в любимец на Варна и талисман на града - розовият пеликан Стойчо, който заживя на Морска гара, вече е социализиран и не изпитва безпокойство от човешко присъствие, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Експерти от екоинспекцията наблюдават птицата. Според тях пеликанът е в добро общо състояние, не се..
На 23 април отбелязваме Международния ден на детската книга и на авторското право. Ден, посветен на вълшебството на историите, които променят света на малките читатели. И кой по-подходящ събеседник за този ден от един истински съвременен разказвач – Екатерина Монева, автор на детската книжка „Лоли“. Радостната новина е, че историята няма..
Анна-Мария Попова е библиотекар в РБ "Пенчо Славейков" във Варна, създател на блога „ Bookfan.tasy ”, запален читател и киноман. Срещаме се с нея в Световния ден на книгата и авторското право, в специалния за четящите хора месец април. Започнал с годишнина от рождения ден на Андерсен и посветен на детската книга, пролетният месец продължава с..
23-тото издание на „Маратон на четящите хора“ идва под мотото „Невидимите диалози: писатели, преводачи, читатели“. На днешния ден всички събития във Варненската библиотека представят литературата като жив и непрекъснат диалог — между автора, преводача и читателя. Преводът превръща литературата в активен мост между културите, а преводачът е творецът,..
Покрай Великденските празници, почивните дни и емоциите от срещите с роднини, често може да се случи да попрекалим с хапването. В такива случаи, след като откопчее още едно копче на панталона, най-често човек си казва „от понеделник съм на диета и започвам да се храня здравословно“. Специалисти съветват в никакъв случай да не правим драстични..
23-тото издание на „Маратон на четящите хора“ идва под мотото „Невидимите диалози: писатели, преводачи, читатели“. На 23 април 2025 г. всички събития във Варненската библиотека представят литературата като жив и непрекъснат диалог — между автора, преводача и читателя, отбелязват оттам. Преводът превръща литературата в активен мост между културите, а..