Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на здравето е в клиничните проучвания

В световен мащаб все още има недостиг на лекарства за много заболявания, а някои от наличните препарати не са ефективни или имат множество странични ефекти. Клиничните проучвания са единственият начин за намиране на нови, ефективни и безопасни начини на лечение. Златното правило е, че комфортът и безопасността на пациента са с най-висок приоритет.", отбелязва д-р Мартин Костурски, управител на Пратиа България, инициатор на кампанията.

Кампанията "Бъдещето на здравето е в клиничните проучвания" се инициира и организира от Пратиа - международна мрежа с повече от 90 центъра за клинични проучвания в шест европейски страни.

Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с д-р Мартин Костурски бихте могли да чуете в прикачения звуков файл:


Клиничните изпитвания са не само врата към иновативни терапии за хора, които нямат лечение към този етап. Те са всъщност единственият начин да имаме нови терапии утре.

Стартира информационната кампания под надслов „Бъдещето на здравето е в клиничните проучвания". 

Целта на инициативата е да повиши осведомеността сред пациенти и лекари, като разсее митовете и необоснованите притеснения от клиничните изпитвания. 

На специално създадената уебстраница www.patientsoftomorrow.bg през споделения на достъпен език личен опит на пациенти и лекари е разказан процесът на преминаване през клинични проучвания. 

С помощта на образователно видео и текстово съдържание са разяснени техните цели, етапи и ползи за пациентите, както и начините, с които се гарантира безопасността на участниците.

Клиничните проучвания имат за цел да потвърдят безопасността и ефикасността на даден медикамент или да разширят неговата употреба. Въз основа на резултатите от тях се изготвят европейски и световни препоръки за лечение на различни заболявания.

За да започне дадено изпитване, е необходимо медикаментът да бъде одобрен от редица органи, а впоследствие се одитира и от множество независими институции, проверяващи съответствието му с разпоредби, стандарти, протоколи и етични принципи за защита на участниците: „Изпълнителна агенция по лекарствата", „Етична комисия за клинични изпитвания", "„Министерство на здравеопазването", „Европейска комисия за клинични изпитвания", „Европейска агенция по лекарствата", „Федералната агенция по храните и лекарствата" в САЩ и др.

Клиничното проучване е най-добрият начин, по който може да се разебре дали нещо ново е по-добро, по-лошо или същото като наличните вече терапии и медикаменти. Проучването определя метода на лечение, така че всеки да бъде лекуват прецизно по еднакъв начин, да бъдат контролирани възможно най-много променливи фактори, така че да могат да бъдат направени правилните заключения.

Клиничното проучване може да бъде направено така, че всички участници да получат от новото лечение или да бъдат разпределени на случаен принцип и част от тях да получат от новото лечение, а други от настоящото такова, за да може да бъде направено сравнение. Тези изследвания помагат да се разбере дали новите методи на лечение са толкова ефективни, колкото и настоящите с по-малко странични ефекти или са дори по-ефективни.



По публикацията работи: Ваня Славова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зейнеб

Предвестници на лятото: Майсторите на тръстикови чадъри отново са във Варна

Майсторите от Стралджа , които изработват плажни чадъри от тръстика, пристигнаха преди началото на летния сезон по Северното черноморие. Дойдохме преди месец и бяхме по курортите, разказа за Радио Варна Зейнеб, която тази година освен с брат си Огнян е и със сина си малкият Огнян. Зейнеб всяка година идва с брат и съпруга си, за да..

публикувано на 03.05.25 в 12:53

Започва фестивалът „Като жива вода“ в Суворово

Над 1500 самодейци от цялата страна ще участват в 17-ото издание на традиционния за община Суворово фестивал „Като жива вода“. Празникът на фолклорното изкуство е изява на таланти в областта на българското народно-песенно, инструментално и танцово изкуство, за запазване и обогатяване на българската национална култура. Пред..

публикувано на 03.05.25 в 09:54
Най-разпространените три вида врабци у нас – домашното, испанското и полското врабче (отляво надясно).

БДЗП провежда днес кампанията „Ние броим врабчетата“

Тази събота – 3-ти май, за девета поредна година се провежда кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Мисията на кампанията е да оцени състоянието на трите най-често срещани вида врабчета –..

публикувано на 03.05.25 в 09:43
Мариета Иванова

Мариета Иванова: Домът ни е отражение на самите нас, нашето най-съкровено място

Едва ли има човек, който да не се озовавал поне веднъж в ситуация на безпорядък, трудност в поддържането на реда в дома, невъзможност да се избави от някои вече ненужни, но със сантиментална стойност вещи или пък защото "може да потрябват", конфликт в семейството заради неангажираност с почистването и подреждането... Понякога на помощ идват..

обновено на 02.05.25 в 16:10

Същността на съвременното прахово боядисване и какво предлага то?

В свят, в който качеството, устойчивостта и естетиката все по-често вървят ръка за ръка, модерното прахово боядисване се е утвърдило като водещ метод за третиране на различни повърхности. Процесът се е наложил в редица индустрии не само заради високото ниво на защита, което осигурява, но и заради безкомпромисната визия, която придава на готовите..

публикувано на 02.05.25 в 08:00
Николай Пенев

Варненец мери сили в Англия с марки за английския футбол

Председателят на варненското дружество на филателистите Николай Пенев ще участва в състезанието за пощенски марки в Англия, което ще се проведе на 5 май. Той заминава с един много стар експонат, марки, документи и писма. На пет табла ще представи историята на английския футбол от 1863 година. Пенев обясни, че колекцията му е застрахована. Очаква се..

публикувано на 01.05.25 в 15:20

Рибари в Бяла хванаха 3-метрова моруна

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително..

обновено на 01.05.25 в 13:20