Плановете за улична регулация, основно в местностите, ще се изработват тепърва. Това обаче трябва да стане със съгласието на хората в тези местности. Ето защо Община Варна предвижда срещи, първата от които ще бъде с живеещи в местността Телевизионна кула.
"Основната идея е Общината да плати подробните устройствени планове за регулация, с които улиците да станат публична общинска собственост. Идеята е процедурата, която е около 2-годишна, да бъде "извървяна" от Общината, като тя плати средствата, и хората в тези квартали да могат да получават визи за проектиране на момента - веднага щом решат да проектират", поясни за Радио Варна Кристиян Саралиев, главен експерт "Градоустройство" в отдел "Устройство на територията" в Община Варна.
По думите му, за да бъде максимално удобна, една улица трябва да е минимум 8 кв. м., за да могат по нея да се разминават коли. Тротоарът от едната страна трябва да е най-малко 1,50 м., за да може да се монтира уличното осветление на 70 см от платното. Какво наблюдаваме обаче? Тесни пътеки в местностите, което обрича хората "да бъдат залепени за стените, когато някой минава с кола", коментира Саралиев, и допълни: "Планът за улична регулация не е отчуждително действие. Той дава възможност на всеки един засегнат от такава разработка да се процедира за строителен план само за имота, което в Закона за устройство на територията е предвидено като изключение. Идеята е стандартите да са единни за всички и общината да придобие собственост върху уличната мрежа, за да може да изгради улици, тротоари, улично осветление", допълни Саралиев.
Според него има територии, където може да бъде въведена по-голяма улична регулация. "Започваме разговори в местността Телевизионна кула, където има план за улична регулация, който е влязъл в сила, и няма отчуждително действие, не засяга вътрешно-регулационни линии", коментира още той.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред БНР Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са платили по 250 лева за процедурата, а жената която е инжектирала ботокса няма медицинско образование. "С мен са се свързали 11 жени, като три от тях са в..
Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени за миналата година към Националната система за спешни повиквания - 112. В половината от случаите е изпращана и Спешна медицинска помощ. За 2024 г. са издадени 5252 заповеди за защита, а година по-рано те са били 4429. Близо 1600 от тях са за деца, обобщи Благородна Макева, преподавател по защита от..
254 безработни са започнали работа в област Добрич през декември 2024 година. В трудова заетост през месеца са били устроени 39 младежи на възраст до 29 години, както и 17 души, които дълго време са били без работа. Най-голям недостиг на работна ръка от Бюрото по труда в Добрич отчитат в преработващата промишленост и държавното управление. Информира..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството Църквата..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад (доклад за напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната) от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и..
С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде на 26 февруари, сряда, на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза за Радио..
През 2024 година българските работодатели са увеличили вноса на работна ръка от държави извън Европейския съюз /ЕС/.Само през изминалата година в България за краткосрочна заетост са влезли 15 560 чужденци - с над 35% повече отколкото през 2023 г. Най-много работници са влезли от Турция, следвани от Киргизстан. За пръв път миналата година..