Октавиан Мошеску – кметувал през румънско в Балчик (20.07.1931 г.-5.02.1932; 12.1938-19.09.1940), неговата съпруга – българката Пенка Добрева, и дъщеря им, която от любов към Белия град кръщават Балчика и единствената, носеща това име, посетителите на Двореца в Балчик могат да видят в архивните фотоси, подредени в Каменна зала до 23 юни.
Те са част от изложбата на румънката Оана Мария Кажал “Мечта, отлята от бронз”, която е посветена освен на румънската кралица, но и на нейната баба Пенка Добрева (сестра на известния гинеколог д-р Борис Добрев), на нейната майка Балчика, както и на самата авторка, която вдъхва нов живот на спомените си с колажите от изкуство и технология. Съдържа още предмети, принадлежали на кралицата и антуража и, днес собственост на частни колекции. Изложбата представлява втората част на проекта на румънската асоциация DAR Development, посветен на кралица Мария и свързан с отбелязването на 100 години Двореца - Балчик.
„Балчик е може би най-красивото място по Черноморието и е много специално място за румънската кралица, която е пожелала нейното сърцето да бъде погребано тук“ – припомни на откриването през уикенда Александра Брутару – куратор на изложбата, посветена на четири жени в едни от най-щастливите моменти от техния живот.
Балчика живее в Белия град 10 години, а Оана, която от 40 години е в Канада и е изявена фигура в модерното визуално изкуство, често се връща тук за среща с приятели и роднини. „За мен Балчик е много важно място, чувствам го като дом за моята душа, защото е част от моята семейна история. Той е вдъхновение както днес, така и когато моята майка, баба и дядо са живели тук“ – споделя авторката, вплела във всяка творба и своите емоции. Затова смята, че това е най-добрата изложба, която е имала. „Жизнената сила на Балчик идва не само от светлината на слънцето, но и от светлината на духа“ – припомни тя думите на майка си Балчика Мошеску – Мачука.
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала през..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..
В навечерието на 2025 година от печат излезе сборникът с разкази на ужасите „Измерения на болката“. В него са включени 12 произведения на 12 български автори - Алекс Цонков, Анна Гюрова, Димитър Маргаритов, Димитър Цолов, Елена Зелена Бърдарова, Елена Павлова, Мария Пеева, Мария Раднева, Милен Димитров, Нина Митева, Ралица Пейкова, Явор Цанев...