20 години от създаването си празнува днес варненската Фондация „Радост за нашите деца“. На 4 юни 2004 година седем майки на деца с увреждания, водени от потребностите на децата си и нуждите на семействата им, решават да регистрират неправителствена организация в обществена полза. Тогава липсват социални услуги насочени към родители с деца със специални потребности.
Мисията на седемте майки е да създадат условия за приемане и включване на децата с увреждания в детска градина и училище.
През 2005 година създават Център за социална рехабилитация и интеграция на деца със специални образователни потребности, който през 2022 се преобразува в Комплекс от социални услуги. През 2018 година създават социалното предпирятие Пекарна „Радост“, в което в момента работят шестима младежи с дефицити.
Днес фондацията работи с 64 деца на възраст от 2 до 18 години, за които грижи и услуги предоставят социални работници, психолози, терапевти, логопеди.
Една от тези седем майки е Нарине Банкова, която е председател на фондацията.
Сега фокусът им е върху децата от най-ранна възраст, защото знаят, че колкото по-рано им осигурят подкрепа, толкова по-бързо ще има развитие за тях.
Банкова споделя, че през всичките години не е било лесно, дори е имало моменти, в които са стигали да решение да се откажат, но са продължавали, защото винаги са мислили в решения. Другата мотивация през всичките години е доверието, което получават от семействата в нужда.
„Аз мисля, че тези 20 години са посветени на доверието. Получих доверие и оправдах доверие.“
Мечтите продължават и след 20 години. Сега плановете по отношение на социалното предприятие са то да се развие в социално кафене, разказа още Нари Банкова. Идеята е в това кафене да се включат младежите, които сега работят в пекарната. Мечтая си то да бъде в центъра на Варна, да няма друго такова кафене, защото в него ще се предлагат уникални продукти и хората да го избират заради продуктите, а не защото в него работят хора с някакви дефицити, сподели още Банкова.
„Това е мечта. Аз нямам проблем с мечтите си, защото си ги изработвам.“
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..