Годината е 1979. С указ номер 2295, издаден от пресдетателя на държавния съвет на Народна република България, село Ветрино става административен център на Община Ветрино.
"От тогава до днес, години наред, нашите предци са градили имиджа и са отстоявали просперитета на общината ни. За да можем ние днес с гордост да отбележим честването на юбилейните 45 години на община Ветрино. Следвайки техните стъпки, ние се стремим да отстояваме заслужената привилегия и да допринасяме за просперитета на общината и днес."
С тези думи кметът на община Ветрино Димитър Димитров даде началото на всенародните тържества по повод 45-годишнитата.
Община Ветрино се намира в Североизточна България и е една от съставните общини на Област Варна. Има население от около 5 000 жители според преброяването от 2021 година. Населени места в община Ветрино са 10 - Белоградец, Ветрино, Габърница, Доброплодно, Млада Гвардия Момчилово, Невша, Неофит Рислки, Средно село, Ягнило.
И отново кмета на общината Димитър Димитров за предизвикателствата да бъде управлявано не само населеното място Ветрино, а цяла община.
"Никак не е лесно. Второ, когато един кмет си подреди нещата, мисля, че когато почват да се случват и когато почва да вижда резултати от труда си и от труда на екипа, с който работи, това всичко доставя удоволствие и всички трудности остават на заден план."
Празничният концерт по повод 45-годишнината на община Ветрино започна в ранния следобед. Там беше и Стефан Вълдобрев без Обичайните заподозрени. Ще ви срещнем и с него. Следва обаче друг аспект от живота на общината.
Интересното е, че много млади хора са напуснали големия областен град Варна и са решили, че на село се живее по-добре. Янка Йорданова е от тях. Шегува се, че е набор на общината и работи като домакин там.
"Тук е много хубаво място за млади хора. Първо природата е чудесна, второ - децата ни растат спокойни и щастливи. Училището е много голямо. Тук учат деца до 12 клас. Моето дете е родено тук и смятам да го отглеждам тук."
Стоян Славов също е обърнал гръб на големия град. Той е от Ветрино. Живял е във Варна, но зарязва всичко там и се връща тук. Работи в отдел "Образование" в общината.
"Образованието във Ветрино е на добро ниво. Дори на доста добро ниво. Има деца, има какво още да се желае. Хубаво е в детските градини ад има още деца. Дано да се случи. През последните две години там броят на децата се повиши. И се надяваме да се повишат още."
А до Ветрино се стига бързо. По т.нар. магистрала и после от шест километра.
За да останат младите на село, е необходима работа. В община Ветрино работа не липсва. В Доброплодно например Георги Георгиев е създал малък бизнес. Предлага опаковани ядки и сушени плодове. Времената за малкия бизнес не са никак леки. Въпреки трудностите той продължава да изпълнява мечтата си.
"Имах желание и го направих. Имам работници, давам работни места."
"Заради спокойствието, хубавото време. Тук се живее добре. Селото е много хубаво. Хората са хубави. Комшиите са добри, усмихнати. Няма никакви проблеми. Животът е прекрасен."
Стефан Вълдобрев беше част от тържествата по повод годишнината на община Ветрино.
"Никаква разлика няма при мен дали пея в голям град или в малко населено място. Аз съм от този тип изпълнители, които страшно обичат срещите с хората. Обожавам да обикалям България. Влюбен съм в България. И да се срещна с хората, където и да е било. Дали са 3000, дали са 300, за мен е еднакъв празник."
Запознахме Ви със самодейните състави, които за едно малко варненско населено място не са никак малко. Сега със секретарят на читалище „Просвета 1905“ Маринана Христова ще ви разкажем за музейната сбирка, подредена в читалището.
"Просто трябва да се види. Има селскостопански оръдия, има хурки, вретена. Имаме хубава, автентична носия, която до ден днешен се пази. На децата им е винаги интересно, защото съвременното дете не знае какво е хурка, не знае какво е вретено. Чете го в приказката, но не знае. И идват, и им е толкова интересно, и забавно."
За всичко това и още много можете да чуете в звуковия файл.
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите за получаването й бяха: многото денонощни аптеки / повече от 10 тогава/; магазините, които работят до късно; достатъчното количество банкомати; шестте висши учебни заведения; културният живот; брой ресторанти с различна..
„Ако денят ти започне наопаки – легни си. Дай му втори шанс“, гласи закачливо послание в социалните мрежи тази сутрин. За да не ви тръгва денят наопаки, най-добре го започнете с Радио Варна. Ударната доза ефирен кофеин ви очаква и на нашите честоти с Иван Барбов, звукорежисьора Иван Тасев и Жоро Бекяров, който ще ни държи в течение с..
Липсата на достатъчно паркоместа в жилищните райони на Варна все по-често води до нарушаване на правилата за паркиране и последващи глоби от „Общинска полиция“. Освен регулярните проверки, полицаите работят и по сигнали за конкретен пътен участък. Това съобщи зам. кметът по сигурността Илия Коев. За случай на улица „Народен юмрук“ в кв. Левски,..
В предаването На село пообиколихме през последните няколко години почти всички села във Варненска област. Срещи с различни хора, с различни съдби, с различни представи. Ваня Славова и Даниел Симеонов е екипът на Радио Варна, който наскоро посети село Радан войвода:
Заседание на Общинския съвет в Аврен се проведе днес във връзка с инвестиционно намерение за изграждане на голям ветропарк. Какви решения взеха днес съветниците от Постоянната комисия „Финанси и бюджет“ към местния парламент във Варна. С поредица от литературни салони през април и май в Балчик отбелязват 60 години от основаването на..
„Събудих се сутринта и си помислих: „Ще стана, планини ще поместя“. После си казах: „Какво ще се меся на природата. Нека си стоят“. И се обърнах да си доспя“. Това гласи шеговита мисъл в социалните мрежи тази сутрин. Вие по-скоро обърнете на честотите на Радио Варна за да започнете деня с усмивка и ободрени. Иван Барбов, Жоро Бекяров и..