Няма информация от българските институции във връзка със забраната на улова на черни миди и рапани в Румъния заради биотоксини в морската вода. Това съобщиха в интервю за предаването "Море и бряг" по Радио Варна Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ" и генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море и Велислав Вангелов от организацията на производителите на черноморска мида.
Господинов съобщи, че неговата асоциация е получила информация от румънските власти за преустановяване изкупуването на миди. Консултативният съвет е организирал обратно писмо със запитване към румънските власти кои точно са зоните. "Само знаем, че обхванатата територия е от Констанца до Мангалия", поясни Господинов.
От българските власти нямаме никаква информация за проблема, допълни своя колега Велислав Вангелов. "Забраната е факт и ние не можем да противоречим на официалните румънски власти. Единствено можем да получим разяснение.
В България в момента няма зони за събиране на двучерупчести. Не се организират и изследвания на мидите, освен във фермите, където се произвеждат, допълниха експертите.
В понеделник, 17 юни, в Бургас ще се проведе среща между заинтересованите страни в риболовния бранш, ИАРА и БАБХ във връзка със зонирането на морето, за да могат българските рибари и производители на миди да могат директно да продават продукцията си на българския пазар. Липсата на зониране се отразява негативно върху бранша, обясниха Господинов и Вангелов. "В момента продукцията, уловена от нашите рибари, трябва да премине през пречиствателни предприятия, което оскъпява продукцията. Ако се въведе зонирането и тя е от зона А например, продукцията може да се продава директно на пазара. В момента единствено фермите, които са закотвени и си правят сами мониторинг, следят нейното качество", допълни Господинов.
Вече 18 години България не може да намери финансов ресурс да изгради лаборатории, да ги оборудва, да изработи методиките за изследване на биотоксини, посочени в регламентите, казаха още специалистите.
По повод забраната за улов на бяла мида, Йордан Господинов заяви, че тази забрана е била отменена в петък миналата седмица, но за това е знаела само една определена фирма. Някои рибари ще се съобразят с тримесечния период и няма да ловят бяла мида, въпреки че забраната е отпаднала. "Много неприятен е фактът на отпадане на заповедта. Дори е обидно за сектора", подчерта Господинов. По думите му в момента българските фирми печелят, защото уловът продължава да бъде забранен в Турция, в Испания и други държави, но не и у нас. "Мидата в момента е в размножителен период, а от 800 тона сме паднали на 100 тона. Тя е с много ниско качество. Освен това в лодката, на високите температури, тя бързо умира, и качеството ѝ се влошава. Това, което се случва с тази забрана, поставя голяма част от нашите членове в неравностойно положение спрямо информираните и поставя риск пред здравето на хората", обобщиха Йордан Господинов и Велислав Вангелов.
Целия разговор с тях чуйте в прикачения звуков файл:
Най-голям дял в бюджета на Община Варна за 2025-а година е заложен за функция "Образование". 46% от парите за града ще се харчат за подобряване на материалната база на училищата и повишаване качеството на образованието. Предвидени са над 283 млн. лева или с 2% повече, спрямо предходната година, като голяма част от тях са делегирани от държавата. Това..
Община Варна се бави с представянето на проектобюджета за тази година. За това предупредиха общински съветници от партия ГЕРБ. По думите им във всички по-големи общини финансовата рамка за годината вече е обявена, а на някои места вече са преминали и обществените обсъждания. Варна няма да има бюджет за тази година преди средата на май,..
Автобусът ще обикаля всички села и ще ги свързва с Варна три дни от седмицата Автобусната връзка между селата в Община Ветрино и Варна вече е възстановена. Това стана ясно след като в сряда кметът Димитър Димитров подписа договор с новия превозвач. “Разгледахме различни варианти, внимателно изследвахме бюджета на общината и след обстойни преговори..
Капацитетът на общинския приют за безстопанствени животни в Каменар е запълнен, а нуждата от места за настаняване е над десет пъти по-голяма, съобщи заместник-кметът на Варна Христо Рафаилов, който уточни, че се предприемат нови действия по отношение популацията на бездомните кучета. На фона на увеличения броя залавяния и кастрации се забелязва..
18 000 лв. са предвидени за ремонт на спирките в район „Одесос“, съобщиха от общинския пресцентър. Заявките на останалите райони се обработват. Ще бъдат определени и графици, според които фирмата ще работи последователно, район по район. Ще бъдат набелязани и приоритетни локации, тъй като наличният финансов ресурс няма да бъде достатъчен за всички..
До Великден ще заработят всички градски чешми във Варна. Фонтаните са в процес на профилактика и ремонт. Фонтанът на площад "Независимост" ще бъде пуснат за провеждането на 10-ото издание на Маратон Варна на 11 май, съобщиха от пресцентъра на Община Варна.
Ахмед Доган е отправил упреци към ръководството на формацията Алианс за права и свободи заради липсата на достатъчно контакти с хората и е призовал за по-активно включване на младите ѝ кадри. Това става ясно от разпространен чрез социалните мрежи видеозапис от съботната среща на Доган с активисти в обитаваното доскоро от него имение в софийския квартал..