Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибари: Нямаме информация от българските институции за забраната за улов на черни миди и рапани в Румъния

Снимка: БГНЕС

Няма информация от българските институции във връзка със забраната на улова на черни миди и рапани в Румъния заради биотоксини в морската вода. Това съобщиха в интервю за предаването "Море и бряг" по Радио Варна Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГ ФИШ" и генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море и Велислав Вангелов от организацията на производителите на черноморска мида. 

Господинов съобщи, че неговата асоциация е получила информация от румънските власти за преустановяване изкупуването на миди. Консултативният съвет е организирал обратно писмо със запитване към румънските власти кои точно са зоните. "Само знаем, че обхванатата територия е от Констанца до Мангалия", поясни Господинов. 

От българските власти нямаме никаква информация за проблема, допълни своя колега Велислав Вангелов. "Забраната е факт и ние не можем да противоречим на официалните румънски власти. Единствено можем да получим разяснение. 

В България в момента няма зони за събиране на двучерупчести. Не се организират и изследвания на мидите, освен във фермите, където се произвеждат, допълниха експертите.

В понеделник, 17 юни, в Бургас ще се проведе среща между заинтересованите страни в риболовния бранш, ИАРА и БАБХ във връзка със зонирането на морето, за да могат българските рибари и производители на миди да могат директно да продават продукцията си на българския пазар. Липсата на зониране се отразява негативно върху бранша, обясниха Господинов и Вангелов. "В момента продукцията, уловена от нашите рибари, трябва да премине през пречиствателни предприятия, което оскъпява продукцията. Ако се въведе зонирането и тя е от зона А например, продукцията може да се продава директно на пазара. В момента единствено фермите, които са закотвени и си правят сами мониторинг, следят нейното качество", допълни Господинов. 

Вече 18 години България не може да намери финансов ресурс да изгради лаборатории, да ги оборудва, да изработи методиките за изследване на биотоксини, посочени в регламентите, казаха още специалистите. 

По повод забраната за улов на бяла мида, Йордан Господинов заяви, че тази забрана е била отменена в петък миналата седмица, но за това е знаела само една определена фирма. Някои рибари ще се съобразят с тримесечния период и няма да ловят бяла мида, въпреки че забраната е отпаднала. "Много неприятен е фактът на отпадане на заповедта. Дори е обидно за сектора", подчерта Господинов. По думите му в момента българските фирми печелят, защото уловът  продължава да бъде забранен в Турция, в Испания и други държави, но не и у нас. "Мидата в момента е в размножителен период, а от 800 тона сме паднали на 100 тона. Тя е с много ниско качество. Освен това в лодката, на високите температури, тя бързо умира, и качеството ѝ се влошава. Това, което се случва с тази забрана, поставя голяма част от нашите членове в неравностойно положение спрямо информираните и поставя риск пред здравето на хората", обобщиха Йордан Господинов и Велислав Вангелов.

Целия разговор с тях чуйте в прикачения звуков файл:







По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма да вдигат данъци и осигуровки

Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година, предаде БНР. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков.  Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит:..

публикувано на 04.02.25 в 19:12

Община Варна: Няма сеч на дървета в района на Паметника на Почивка в момента

Поредна проверка на строителен обект в района на Паметника на българо-съветската дружба по сигнал за сеч на дървета извършиха от общинската администрация. На място не е установено изсичане на дървета, а извършване на строителни дейности. От общината поясняват, че сигналоподателят се е заблудил, тъй като в близост до дърво е забелязан багер. Във..

публикувано на 04.02.25 в 17:26

Бракуват старите велопаркинги, пращат ги в приюта в Каменар

Нови паркинги за колелета, които да бъдат ползвани свободно от жителите и гостите на Варна, ще заменят четири от десетте премахнати велопаркинги -  тези до Двореца на културата и спорта, Икономическия университет, ЖП гарата и басейн "Приморски". Конструкциите ще бъдат използвани за открити клетки за приюта за безстопанствени животни в село Каменар...

публикувано на 04.02.25 в 16:40

До две седмици включват колектора до "Двете кули" във Варна

До две седмици включват канализационния колектор до "Двете кули" във Варна, вече е приключила работата по изливане на двете канализационни шахти. Това каза Сава Коев, ръководител на големия ВиК проект. Той посочи, че от ВиК дружеството осъществяват непрекъснат контрол върху изпълнението на ремонтите от пътните фирми. Проверки на място се правят и при..

публикувано на 04.02.25 в 16:40

Учителски заплати и качество на образованието

Планираните 499 милиона лева за увеличение на учителските заплати не са достатъчни, за да се изпълни споразумението по колективния трудов договор за 125% от средната брутна заплата за страната, но донякъде те ще успокоят засегнатите в системата, каза за Радио Варна Юлиян Петров, председател на Синдикат „Образование“. Учителското съсловие..

публикувано на 04.02.25 в 16:36

Осем нови спирки поставят след ремонта на пътя "Аспарухово" - "Галата"

Осем нови спирки ще бъдат изградени при основния ремонт на  пътя „Аспарухово“ - „Галата“, съобщиха от Община Варна. Те ще бъдат прибрани в джоб, за да не се затруднява движението, поясниха оттам. Джобове за контейнери няма, защото всички съдове за битови отпадъци са разположени във вътрешните улици, което е координирано с фирмата по сметосъбиране...

публикувано на 04.02.25 в 15:53
Снимката е илюстративна.

Отцепиха за кратко район в центъра на Варна заради изоставен куфар

Заради изоставен куфар в района на сградата на театъра и недалеч от сградата на Окръжен съд - Варна отцепиха района за няколко часа. На място е бил изпратен екип от сапьори. Подозрителният куфар бе обезвреден с контролиран взрив. В него не е установено наличие на взривно устройство, а само на документи, съобщиха от полицията.

публикувано на 04.02.25 в 15:28