17 юни, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 18:00 – 19:00 часа
Вход свободен
🌏 ГЛОБАЛНИЯТ СВЯТ ТЪРСИ ГЛОБАЛНИ ЛИДЕРИ
● Защо българите умеят да комуникират на чужди езици?
● Традиции във филологическото образование, исторически предпоставки или народопсихологията стоят в основата на този успех?
● Защо е важно в глобализиращия се свят да познаваме чуждите култури?
● Какво дава филологическото образование за развитието на личността на всеки млад човек?
На тези и много други въпроси ще отговорим в срещата с ПРОФ. Д-Р ГЕРГАНА ПЕТКОВА – Декан на Факултета по класически и нови филологии в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
👩🎓 Гергана Петкова е професор по японска литература и култура и дългогодишен ръководител на специалност „Японистика“. Във Варна гостува по покана на Младежка фондация „Аморфа“ като лектор в направление „Книги – Япония“ на „Аморфа Академия за млади посланици на културата“ – 2024.
🗺️ Събитието е част от програмата на „Аморфа Академия за млади посланици на културата“ – 2024, издание „Европа – Азия: Книги, Кино, Културна дипломация“ с фокус Източна и Югоизточна Азия. Авторска програма на Младежка фондация „Аморфа“ – Варна, осъществявана с подкрепата на Национален фонд „Култура“ към Министерство на културата.
● Фокус ИЗТОЧНА И ЮГОИЗТОЧНА АЗИЯ
Ще научите повече за изучаването на културите и езиците от региона в специалностите: ЯПОНИСТИКА, КИТАИСТИКА, КОРЕИСТИКА и любопитната ЮЖНА, ИЗТОЧНА И ЮГОИЗТОЧНА АЗИЯ, включваща няколко езика и държави.
Магистърските програми от региона включват: Японски език и култура | Японистика: Общество и култура | Общество и култура на Корея | Южна, Източна и Югоизточна Азия | Будизъм: езици, литератури и култури | Междукултурна комуникация и превод с китайски и български език | Европа и Азия: Културна дипломация и геополитика на Европейския съюз
● Задайте своите въпроси и за останалите специалности във Факултета по класически и нови филологии на най-старото висше учебно заведение в България, които ще ви срещнат с езици, култури, общества от целия свят.
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..