Изборната тема още не е отшумяла, а това е добър повод в рубриката „Лесна работа“ да се включим в голямото мислене с някои скромни разсъждения по отношение на обществената хармония.
Ние – избирателите отдавна сме наясно, че пари няма, цените се качват, данъците са недостатъчни, минималната работна заплата трябва да се повишава, за да се увеличават осигурителните вноски и всичко лошо расте, а доброто се крие в урните на следващите избори. Може тук-таме да са ни останали някакви претенции, но разбираме, че е по-здравословно просто да ги преглътнем, за да не губим излишно своето безсмислено време и безценното време на избраниците си. Изглежда сме постигнали пълна обществена хармония.
Само ние – добрите стари избиратели разбираме и дълбоко ценим избраниците си, които от важни срещи, тържества, коктейли и събития нямат време дори да се огледат. Нямат време за личен живот, докато денонощно коват светлото бъдеще и уреждат важни държавни дела с мъчителни и титанични усилия по яхти, джакузита, вили и спа-центрове. Знаем, че страничните ефекти на тази нечовешка борба за налагане на изключителни идеи и политики, обикновено се проявяват в аромат на стогодишно уиски, удоволствен блясък в очите и приятно шумолене на банкноти. Приемаме тези утвърдени исторически ценности с разбиране.
Нашите кротички делнични подвизи се свеждат до това всяка вечер да сядаме пред телевизора в очакване на добри новини. Вместо тях ни залива информация за скандали, поскъпване, престъпления и други нелицеприятни неща. Въздишаме тъжно и за утеха преминаваме към чуждестранните канали. Поне да погледаме добрите новинни на чуждите избиратели.
Ние сме като добрата стара съпруга, която при вида на биреното коремче и гневното изражение на мъжа си, в търсене на нещо хубаво, се фокусира в чаровните му правилно оформени уши. Така и ние с тъжно примирение откриваме, че някои наши избраници може и да не вършат полезни неща, но по-добре така, защото има други, които откровено са вредни. Има и трети – те пък не са супер смислени, но поне говорят приятно. Човек винаги трябва да открива доброто и да се концентрира върху него. Това прави деня по-спокоен и света по-симпатичен.
А избаниците ни? Малко са като Сатоши Накамото, само че наопаки. За него знаем, че е създал нещо уникално, т. е. доказал се е, но никой не дава категоричен знак да го е виждал, така че по отношение на съществуването му информацията е доста мъглява и неясна. За избраниците ни се знае, че ги има, предизборно ги виждаме и ги чуваме силно-силно. Особено, когато си спретват скандали. Обаче продуктът изглежда неопределен и неясен.
А след като толкова години ни повтарят едно и също, не че нямаме нови въпроси, но подозираме отговорите, предвиждаме резултатите, не вярваме много-много, не се измъчваме с детайли, като цяло - отминаваме с отегчение. За съжаление обикновено настъпва моментът, в който почти всички следващи заприличват на онези преди тях. Процесът понякога е мъчителен, а резултатът – подозрително еднакъв. Въпросът е: „Докога ще правим едно и също в очакване на различен резултат?“.
Все пак времето е ограничен ресурс.
Добре е да го ценим и да го ползваме по подходящ начин.
Автор: Даниела Иванова
На 18 януари сдружение VarnaSpaces ( Пространствата на Варна ) отбелязва третия си рожден ден. Купонът е от 18 ч. в HashtagSTUDIO (Варна, ул. "Хан Аспарух" 2) и са поканени всички, свързани с дейностите и каузите на сдружението, както и гражданите с отношение към средата, в която живеем. Освен музика на живо и голяма торта, организаторите..
Дамян Дамянов е голям поет, при него няма лъжа и фалш. Това заяви пред БГНЕС неговата съпруга поетесата Надежда Захариева. На 18 януари отбелязваме 90 години от рождението на големия български поет, който е роден през 1935 г. в град Сливен. „Дамян Дамянов беше един талантлив човек, един раним и свръхчувствителен човек. Той в никакъв случай не..
Православната църква почита днес паметта на Свети Атанасий Велики. Празникът се нарича още Зимен Атанасовден , тъй като църквата почита светеца и на втори май - деня на смъртта му, известен като Летен Атанасовден. Свети Атанасий Велики е определян като "баща на православното богословие", защото аргументира богословски и..
Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..
В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..
Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..