Информационна обиколка на тема „Актуални възможности за финансиране с европейски средства 2024“ започна тази седмица по общините в Добричка област, организирана от Информационния център, създаден за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз.
Вчера и днес в Каварна и Балчик, а на 26 юни в Шабла (10.30 ч. заседателната зала на Община Шабла), на 28 юни от 11.00 часа в Община Тервел, на 1 юли в Крушари пред Общината от 10.00 часа. Също от 10.00 часа на 3 юли е разяснителната среща в Генерал Тошево в администрацията.
Всяка инвестиция трябва да има устойчивост поне 3 години, затова много добре трябва да се премисли, преди да се кандидатства, подчерта експертът Искра Димова. Тя даде за пример с възможността за финансиране на онлайн магазин.
Подробностите, които дават специалистите, са за възможното финансиране на образователни институции, свързани с интеркултурното образование, подобряване на достъпа до образование и обучение; към работодатели, фирми и занаятчии за подобряване на уменията на служителите и работниците си, осигуряване на заетост и подобряване на производствената дейност; земеделски производители и фирми от селските райони за модернизация и повишаване на конкурентоспособността им; заети лица за включване в обучения за придобиване или повишаване на професионалната квалификация и обучени по компетентности; проектни идеи на други заинтересовани лица.
Участващите на срещата получават информационни материали, а работещите в Областния информационен център напомнят, че кандидатстването е онлайн чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН 2020), за което оказват подкрепа, но не и за изготвяне на проектното предложение.
Възможностите по Програма за развитие на селските райони разясни експертът Михаела Козовска. Планира се прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство по подмярка „Инвестиции в земеделски стопанства“ – бюджетът е близо 98 млн.лв. Целта е повишаване конкурентоспособността на земеделието в България чрез опазване на компонентите на околната среда, изразено в повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство. Допустими са: земеделски стопани или техни групи, които са регистрирани без прекъсване през последните 36 месеца, като финансовата помощ може да е минимално/максимално 29 337/ 880 110 лева, а съфинансирането е 50 процента. Допустимите разходи: поливни инсталации, съоръжения за съхраняване на вода, технологии за пестена на вода, автоматизирани системи за поене, инсталации за подобряване качеството на входящи води, фотоволтаични системи; нематериалните допустими инвестиции са в софтуер, лицензи и др.подобни.
Близо 53 милиона лева е бюджетът за целевия прием за инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително и ВЕИ по подмярка „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ . Тук минималният и максимален размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 29 337 /1.369 млн.лв., като съфинансирането е до 50 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи. Допустимите разходи са за пречиствателни съоръжения, третиране на отпадъци, инсталации за производство на енергия от ВЕИ за собствено потребление, съоръжения за локално съхранение на енергия (батерии), машини за производство на горива от биомаса.
Агенцията по заетостта чрез Бюро по труда – Добрич също представя възможностите за усвояване на европейски средства по програма „Развитие на човешките ресурси“. По електронен път с подаване на заявление могат да бъдат получени ваучери за обучения. На страницата на Агенцията са описани подробностите.
Още две програми презентираха експертите – трансграничната програма „Интеррег“, по която е задължително съвместната работа между партньори от България и Румъния в граничните райони, както и Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 год. и процедурите по нея – окончателно преустановяване на риболовни дейности; подкрепа за подобряване на икономическия и социалния статус на операторите в риболова; специфично оборудване на риболовния кораб; подобряване инфраструктурата на рибарските пристанища, борси и лодкостоянки; планове за производство и предлагане на пазара; аквакултури, предоставящи екологични услуги; преработка на продукти от риболов и аквакултури; иновации в аквакултурите; изпълнение на стратегии за местно развитие; морско наблюдение.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..
Българският к апитан Тодор Тодоров е отличен от Международната морска организация /IMO/. Той ще получи благодарствено писмо заради проявената от него и екипажа му изключителна храброст на море и спасяване на човешки живот. Това съобщи за Радио Варна капитан далечно плаване Александър Александров – посланик на добра воля в IMO...
Делото за причиняването на смъртта на 12-годишната Сияна започва в Окръжния съд в Плевен днес. Момичето загина в катастрофа край село Телиш в края на март. Час преди началото на процеса, планиран за 10.00 часа, пред Съдебната палата се очаква да се съберат граждани на протест с искане за справедливост. "Очаквам бърз и справедлив процес. Ние това..
Фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев завоюва бронзов медал в категория "Фотожурналистика" от 12-ото издание на Международния фотосалон в Пловдив, част от FIAPP. Церемонията по награждаването ще бъде на 16 август в Античния театър в Пловдив. Снимката, завоювала награда, е направена миналата година от Румен Сарандев, който беше в Украйна като..
Златните бижута отдавна не са само въпрос на стил – в условията на икономическа нестабилност те се превръщат в реална форма на финансов актив. В момента цената на златото достига 95–96 лева за грам, съобщи пред Радио Варна бижутерът Хазар Хазарян. По думите му, поскъпването се дължи най-вече на глобалната несигурност, която кара все..
От 8 юли 2025 г., вторник, се възстановява обслужването на автобусните линии № 23 по маршрута Варна – с. Каменар и №30 от ЖК „Бриз“, до с.о. „Добрева чешма“ през ул. „Прилеп“, съобщиха от Общинското предприятие ТАСРУД. Автобусите бяха с променен маршрут в продължение на близо две години заради ремонтните дейности. Автобусна линия №23 ще се движи по..
Нов опит за постигане на съгласие между бизнеса и синдикатите по транспонирането на европейската директива за адекватните минимални работи заплати в Европейския съюз ще бъде направен утре с домакинството на Конфедерация на труда "Подкрепа". Това обяви президентът на синдиката Димитър Манолов на международна конференция, посветена на социалния диалог и..